i/> o Q Pijnkliniek uitgekleed Boodschappentrein Kapelfunctie moet aantal kerken in parochie Heilige Maria Sterre der Zee redden. Lot in handen bisschop Jan Liesen. Zwarte Pieten trotseren de kou in Hulst V Het DNA van twee tunnels 24/25 www.bndestem.nl DONDERDAG 4 december 2014121 HULST - Bisschop Jan Liesen van het bisdom Breda moet zich bin nenkort buigen over het advies om kerken in de Oost-Zeeuws- Vlaamse parochie Heilige Maria Sterre der Zee te sluiten. „Laat duidelijk zijn dat het om een advies gaat en dat de bisschop uiteindelijk de beslissing neemt", zegt vicevoorzitter Stan Bosman van het parochiebestuur. Meer wil Bosman voorlopig niet kwijt. „Zondag wordt vanaf de verschil lende kansels bekendgemaakt wat het advies inhoudt." Naar verluidt zouden volgend jaar vier kerkgebouwen definitief de deuren moeten sluiten: Sint Jan steen, Stoppeldijk, Graauw en Ter hole. Dat zijn er vier minder dan aanvankelijk de bedoeling was. Want ook de godshuizen van Koe wacht, Heikant, Lamswaarde en Nieuw Namen zouden aanvanke lijk aan de erediensten worden onttrokken. De basiliek in Hulst, en de kerk in Kloosterzande blij ven in elk geval open. De kerken in Hengstdijk, Boschkapelle en Clinge krijgen een 'kapelfunctie'. De kapel in Kapellebrug houdt die functie. Het eerste advies sloeg in als een bom, leidde tot een storm aan pro testen en diverse bijeenkomsten met de gebouwencommissie die de opdracht had gekregen te on derzoeken welke kerkgebouwen levensvatbaar zijn. Veel emotionele bijeenkomsten verder zou er nu geadviseerd wor den ook de kerken van Koewacht, Heikant, Lamswaarde en Nieuw Namen als kapel te blijven gebrui ken. Dat houdt in dat er in die ker ken gedoopt, getrouwd en begra ven kan worden. Ook erediensten kunnen er worden gehouden. Maar dat zou dan afhankelijk zijn van het aantal beschikbare voor gangers en ondersteunende vrij willigers. Aan het open blijven van de ker ken zijn strikte voorwaarden ver bonden. Voorlopig zouden de ker ken twee jaar lang open kunnen blijven. In die twee jaar moeten de parochiekerncommissies aanto nen dat de kerken levensvatbaar zijn. Daarbij speelt naast het kerk bezoek geld een belangrijke rol. Dat geld is vooral nodig om de kerken te onderhouden. Na twee jaar wordt opnieuw bekeken hoe de vlag erbij hangt. De Heilige Maria Sterre der Zee parochie telt dertien kerken. Het parochiebestuur zegt noodge dwongen te moeten ingrijpen om dat er steeds minder kerkbezoek is, er nauwelijks priesters zijn en de inkomsten sterk teruglopen. HULST - „Pieten! Pieten!", roept Annemay (4) vol verwachting. Ze staat om zeven uur met haar moe der voor Brasserie De Halve Maan vanaf waar de Zwarte Pietenloop vertrekt. Maar de Pietjes komen niet. „Misschien helpt het als ik een liedje zing", denkt ze hardop en zet prompt 'Zie ginds komt de stoomboot' in. Het helpt; na een kwartier komen er zo'n vijftien Pietermannen naar buiten. Hol lend zetten ze koers naar de markt en stoppen hier en daar voor een praatje. De grote belang stelling blijft een beetje uit, maar het is dan ook bar koud buiten. Op de Vismarkt staat een hinder nissenparcours zodat de Pieten wat warmer kunnen worden. Na afloop vindt een Zwarte Pieten party plaats in De Meerpaal. Dan droomt Annemay al lang over de hulpjes van de Sint. V V X? V V V Q V V Q' Q Q Q V V V V V V TERNEUZEN - De pijnkliniek van ZorgSaam moet de activiteiten vanaf 1 januari aanzienlijk terug brengen, omdat ziektekostenver zekeraars hun vergoedingen stop pen of beperken én omdat vier van de zeven anesthesisten mede vanwege beperking van de vergoe dingen vertrekken. Nog maar één pijnarts blijft bij ZorgSaam actief gedurende één dag per week, wat gevolgen zal hebben voor de wachttijd. Als de wachttijd onacceptabel wordt, ad viseert ZorgSaam bij de zorgverze keraar aan te kloppen voor alterna tieven. Vanaf 1 januari worden ook geen pijnpompen meer geïm planteerd. ZorgSaam meldt zich te realiseren dat dit ernstige gevol gen heeft voor patiënten en zegt dat 'te betreuren'. HULST - De boodschappentrein vertrekt op vrijdag 12 december voor het eerst vanaf 'perron' De Blaauwe Hoeve in Hulst. De trein rijdt via de Oude Polder straat, de Dullaertwijk en de Tivo- liweg naar de supermarkten bij het Hulster Stationsplein. De trein is een initiatief van Hulst voor Elkaar, Albert Heijn en stich ting 'Voor IETS gaat de zon op'. Ieder die slecht ter been is, maar wel zijn of haar boodschappen wil halen, mag meerijden met de zonnetrein. De service wordt aan geboden naast de reguliere bood- schappenbus, die in Hulst en Clin ge rijdt. Meerijden met de boodschappen trein is gratis; er is plaats voor 27 personen. Vrijwilligers besturen de trein. I Zeeuws-Vlaanderen Vier kerken definitief dicht door Romain van Damme door Sophie Stockman De Zwarte Pieten in de Gentse poort in Hulst, foto Camile Schelstraete Slechts fe" 1 y,ys per paar 17 maten, vanaf mt. 27. Ecru grijs. Atelier de Schapekop-Veere Kerkstraat 3 Tel.: 0118-501416 webshop: hetleuksteuitVeere.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52