1 PvdA zet streep door schaliegas Goud en record voor Suiker Unie wil in Dinteloord van bieten 'groene chemicaliën' maken. Investering vergt tientallen miljoenen Verder vandaag Zorgverleners wapenen zich tegen toenemende agressie DONDERDAG 4 DECEMBER 2014 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen DINTELOORD - Suiker Unie be spreekt met chemieconcerns en banken de mogelijkheden om in Dinteloord suikerbieten te verwer ken tot 'groene chemicaliën'. Die kunnen worden gebruikt in voe dingsmiddelen, maar bijvoor beeld ook verwerkt tot afbreek baar plastic. Algemeen directeur Albert Mar- kusse van Suiker Unie Nederland - 650 man - schat de kosten in op tientallen tot honderd miljoen eu ro. Hij bevestigt dat zijn bedrijf sa menwerking zoekt met een che miebedrijf. Insiders wijzen op multi-nation als als Basf in Antwerpen of Sabic in Bergen op Zoom dat al experi menteert met biobased industry, nieuwe producten uit agrarisch afval. Een soortgelijk initiatief is gaande met Akzo Nobel, maar dan in Groningen, waar Suiker Unie ook een fabriek heeft. Daar en in West-Brabant wil Suiker Unie 'sweet spots', waar met de modernste technologie totaal nieuwe producten kunnen wor den gemaakt. „Alleen kunnen wij dat niet. An deren moeten biochemische kennis en kapitaal leveren. Maar ik geloof er zeker in. Het zal niet van vandaag op morgen gebeu ren, maar we werken er hard aan", aldus Markusse. De directeur van Suiker Unie wijst op financiële risico's en afne mers die nog gevonden moeten worden. Terwijl er toch enige haast is, omdat buitenlandse con currenten ook niet stil zitten. De Dinteloordse vestiging telt 150 mensen in de fabriek en nog eens 150 man op het daar gevestigde hoofdkantoor van Suiker Unie, on derdeel van Royal Cosun (3700 man). Voor nieuwe bietsuikerche- mie is de West-Brabantse vesti ging uiterst geschikt vanwege de ligging tussen Rotterdam en Ant werpen, de vele logistieke bedrij ven en de enorme landbouwarea len in de omgeving. Pal naast de fabriek ligt het bedrij venterrein Nieuw Prinsenland waar al de nodige biobedrijven draaien. Daar komt bij dat de vele West-Brabantse en Zeeuwse bie- tenboeren vanwege het verdwij nen van de Europese suikerquota vanaf 2017 vrij mogen produce ren. Daarmee worden bieten voor de chemische industrie een aan trekkelijk alternatief voor de eindi gende voorraad aardolie. Anderen moeten biochemische kennis en kapitaal leveren 2/3 Wie de held uithangt, is zelfde pineut 6 Piets kleur toch echt hoofdzaak 21 Vier kerken Oost- Zeeuws-Vlaanderen definitief dicht DEN HAAG - Het was ja mits, nee en nee tenzij, maar nu heeft de PvdA zich definitief tegen borin gen naar schaliegas gekeerd. Frac tieleider Diederik Samsom zei gis teren dat het 'volstrekt onnodig' is om in Nederland te boren naar het gas dat in diepe kleisteenla- gen zit. Volgens hem is er genoeg aardgas voor de komende veertig tot vijftig jaar. Na die periode moet ons land de overgang naar duurzame energie hebben ge maakt. Samsom doet met zijn uitspraken de PvdA-achterban een plezier. De leden keerden zich vorig jaar in grote meerderheid tegen de omstreden boringen, omdat die schade aan het milieu en drinkwa ter zouden veroorzaken. Zo ver was de fractie tot voor kort nog niet. Het standpunt luidde dat proefboringen bespreekbaar waren als die 'schoon en veilig' konden plaatsvinden. Maar met de verkiezingen voor Provinciale Staten in het vooruitzicht, kiest de PvdA ervoor een hoofdpijndos sier te elimineren, valt te beluiste ren. De uitspraken van Samsom wek ken verbazing bij coalitiepartner WD, oppositiepartijen en het Britse bedrijf Cuadrilla dat een vergunning heeft om het gas op te sporen in Brabant en de Noord oostpolder. Zij vinden de uitlatin gen voorbarig. Economische Za ken onderzoekt nu de vraag of proefboringen verricht kunnen worden. EDE - De agressie tegen zorgverle ners neemt toe. Om hen daarte gen te wapenen, nemen perso neelsleden van zorginstellingen vaker deel aan trainingen. De over heid heeft daar 6,4 miljoen euro voor beschikbaar gesteld tot 2016. Jaarlijks geven circa honderd in stellingen weerbaarheidstrainin gen. Vooral voor thuiszorgperso- neel, dat in één-op-één-situaties met patiënten werkt, ontstaan steeds vaker gevaarlijke situaties. Dat bleek gisteren tijdens een con gres voor verpleegkundigen en verzorgenden in Ede. Bijna de helft van de zorgverleners wordt jaarlijks geconfronteerd met aller lei vormen van agressie. Van hen krijgt de helft te maken met fy siek geweld. Als dat gericht is te gen ambulancemedewerkers of eerstehulppersoneel, verschijnt dat in de media. Wat zich op pri- véadressen voordoet, blijft meest al buiten de publieke aandacht. Word OOk 3bonilGGlwWW.bndGStGm.nl/abonneren Dagblad voor Zuidwest-Nederland, 153e jaargang Prijs: 1,95; abonneeprijs: 1,07 Editie: ZEEUWS-VLAANDEREN BN Meest bewolkt 3°C DONE DeSterh Suiker Unie zet in op biochemie door John Bas pagina 15 De suikerbiet als het nieuwe goud Albert Markusse m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47