110 Beklad huis had al nieuwe Molukse huurder Ruimtegebrek op school dwarsboomt 'Pakketkeuze' voor passend onderwijs aan zorgleerlingen trouwen in Vlissingen 26 WALCHEREN Vlissingen is niet de karigste gemeente voor de Walcherse minima, zegt wethouder Sem Stroosnijder. Vlissingen laat vijf rotondes sponsoren VLISSINGEN - Het Walchers Plat form voor de Minima heeft het bij het verkeerde eind als het stelt dat het Vlissingse minimabeleid minder is dan dat van Middelburg en Veere, reageert wethouder Sem Stroosnijder. Het platform schrijft in een brief dat de mensen met de laagste in komens in Vlissingen door de be zuinigingen achtergesteld worden op minima in Middelburg en Veere. Die brief is rondgestuurd naar media, maar heeft Stroosnij der zelf niet gekregen, stelt de wethouder. Stroosnijder denkt dat het plat form afgaat op de norm die de ge meente hanteert voor inkomens steun aan de laagste inkomens. Vlissingen hanteert 110 procent van de bijstandsnorm. Veere en Middelburg rekenen met too pro cent bijstandsnorm plus 300 euro. „Overigens wordt daar niet op scherpgeslepen", zegt hij. „Als je 112 procent van de bijstandsnorm hebt, maar je door onkosten bene den die norm zakt, gelden de rege lingen ook. Dat is het zorg op maat-uitgangspunt." De Vlissing se regeling komt neer op een inko mensgrens van circa 1500 euro per maand voor een huishouden van twee personen, 1000 euro voor alleenstaande ouders en 750 euro voor alleenstaanden, zegt Stroosnijder. Het platform wil dat Vlissingen de inkomensondersteuning gelijk trekt met de andere twee gemeen ten, maar dat gebeurt al, zegt Stroosnijder. „De periode dat mensen van een laag inkomen af hankelijk moeten zijn om inko menstoeslag te krijgen was vijf jaar in Vlissingen, dat wordt drie jaar. We hebben de studietoeslag opnieuw ingevoerd, de vrijwilli- gerspremie is terug, de collectieve zorgverzekering is weer inge voerd, het Declaratiefonds voor chronisch zieken en gehandicap ten is opgehoogd van 99 euro naar 180 euro; in totaal geven we 1,6 miljoen meer uit aan armoede beleid inclusief de 1,1 miljoen eu ro compensatie voor wegvallende huishoudelijke hulp. Dat bete kent dat we vijf ton extra uitge ven aan minimabeleid. In absolu te zin doen we veel meer aan ar moedebeleid dan Middelburg, door de samenstelling van de Vlis singse bevolking. Als we de inko mensnorm gelijk zouden trekken, moeten we misschien wel het dubbele uitkeren van wat Middel burg doet." Bij het Walchers Platform voor de Minima zijn veel maatschappelij ke organisaties aangesloten, zoals Sociale Cliëntenraad Walcheren, Splinter, Stichting Welzijn Veere, Abva/Kabo, Emergis, ouderenbon den, het Leger des Heils, Maat schappelijk Werk Walcheren, vak bonden, kerken en opvangorgani- saties. Voorzitter is voormalig PvdA-raadslid in Vlissingen, Ma- ryska Nastaly. De gemeente wil zo 4.700 euro per jaar besparen op beheerskos ten. De bedrijven blijven gevrij waard van reclamebelasting, zegt wethouder Dick Verboom. De ge meente wil maximaal drie bedrij ven vragen om een aanbieding te doen. De reclame wordt gebon den aan strikte omschrijvingen. De rotondes moeten een maritie me sfeer krijgen. De overeen komst duurt vijfjaar. Bij de inrichting en de wijze van onderhoud van de rotondes wor den eisen van verkeersveiligheid gesteld. De invulling van de roton de moet het verkeersbeeld helder houden en mag passanten niet te veel afleiden. Ook andere gemeenten hebben groenstroken en rotondes onder gebracht bij bedrijven, met name hoveniers, die de perken gebrui ken als hun visitekaartje. De woning stond leeg, maar is toe gewezen aan nieuwe Molukse huurders, net als twee andere vrij gekomen woningen in de wijk. De bekladding is een reactie op de komst van een gezin zonder Molukse familiebanden in de wijk. Zij kregen van L'Escaut een woning toegewezen in de Prins Hendrikstraat waar het Wijkcomi- té van de Molukse wijk aanvanke lijk geen gegadigde voor had. Later was er een kandidaathuur der van Indische komaf, maar toen was de woning al toegewe zen. De bekladding zorgde woensdag voor ophef en persbelangstelling in de wijk. Bewoonster Diana de Ruijsscher: „Dit is heel vervelend voor de wijk. Wij hebben begrip voor de gevoelens, als je naar de historie van de Molukkers kijkt." Volgens Mona Matitaputti van het Wijkcomité is het soms lastig om Molukse huurders te vinden voor de één- en tweekamerwonin gen in de wijk. Die kosten de gel dende huurprijs van circa 600 eu ro per maand. Jongeren vinden dat duur voor een klein huis van ruim vijftig jaar oud. L'Escaut geeft Molukkers in de wijk voorrang, maar als er geen kandidaten zijn, kan L'Escaut het huis toewijzen aan een eigen kan didaat. Ouders van deze reformatorische basisschool vroegen gisteravond aan de commissie maatschappelij ke zaken aandacht voor het steeds nijpender wordende gebrek aan voldoende lokalen. De school groeit al enkele jaren en dat zal nog zo doorgaan, voorspelde één van hen, Wim Kok. Het gevolg is dat de klassen groot zijn en allerlei ruimtes tot klaslo kaal zijn verbouwd. Bovendien zijn op het schoolplein extra units gezet. In één van die units krijgt een jongen met het syn droom van Down zijn speciale les sen, vertelde zijn moeder. „Dat be tekent dat hij zeven keer per dag van de gewone klas naar die spe ciale ruimte moet. Al die prikkels kan hij niet aan en over enkele we ken moet hij weg. Terwijl wij zo gelukkig waren met het passend onderwijs, waardoor hij op een ge wone school terecht kon. Het is geweldig jammer als dit niet meer kan door ruimtegebrek." Wethouder Chris Dekker van on derwijs zei bereid te zijn om te helpen bij het zoeken van een op lossing. Wel gaf hij duidelijk aan dat de school zelf verantwoorde lijk is voor de manier waarop de huisvesting wordt geregeld. „De gemeente betaalt die, maar de school is verantwoordelijk voor hoe zij het inricht." Bovendien wees hij erop dat de huisvesting op de Herman Faukeliusschool nog binnen de wettelijke normen valt. „De grenzen worden wel be reikt, maar het is nog steeds pas send." Burgemeester Letty Demmers wil dat idee met de gemeenteraad be spreken. Volgens haar wordt de gratis regeling niet meer gebruikt zoals die bedoeld is: om de leges- kosten geen beletsel te doen zijn voor mensen met lage inkomens die willen trouwen. De gemeente is bij wet verplicht om gratis tijd stippen aan te bieden voor huwe lijken: dat schrappen wil de ge meente ook niet. „Maar ik heb er moeite mee wan neer ik zie dat mensen zich laten trouwen op een gratis tijdstip en dan naar buiten stappen en een groot feest aanrichten. Dat is niet waar de regeling voor bedoeld is. Het kost de gemeente toch 350 tot 400 euro per keer voor het trouw boekje, de inzet van de ambte naar en de ontvangst", stelt Dem mers. 'Vlissingen goed voor minima' door Claudia Sondervan 110 procent van de bijstandsnorm is de bovengrens voor inkomenssteun in Vlissingen. Middelburg en Veere han teren 100 procent van de bijstands norm plus 300 euro. VLISSINGEN - Vlissingen wil vijf van de zeven rotondes in de gemeente in beheer geven bij bedrijven. Die kunnen het beheer van het groen op de rotondes overnemen en in ruil daarvoor er hun bedrijfsnaam laten zien. door Claudia Sondervan OOST-SOUBURG - Onbekenden heb ben een woning aan de Prins Hen drikstraat in Oost-Souburg met verf beklad. Op de gevel van het huis in de Molukse wijk stond 'Geen Belanda's meed en 'Maluku', de landsnaam van de Molukken. Woningbouwcorporatie L'Escaut heeft de bekladding woensdagmid dag verwijderd. De bekladde woning in de Prins Hendrikstraat. door Maurits Sep MIDDELBURG - Juist nu kinderen die extra zorg nodig hebben les kun nen krijgen op een gewone basis school, moeten deze kinderen de Herman Faukeliusschool in Middel burg toch weer verlaten. Oorzaak: er is geen ruimte om het passend onderwijs een plaats te bieden. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Vlissingen zoekt naar een manier om het stijgend aantal huwelijksvoltrekkingen op gratis tijdstippen terug te dringen. De ge meente zint op het aanbieden van diverse 'trouwpakketten': van sobe re aard in kleine kring tot grootse, drukbezochte bijeenkomsten in een versierde trouwzaal tegen ver schillende tarieven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46