110 Monument maakt het verlies van een kind bespreekbaar Lege woning beklad in Molukse wijk Souburg 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Vlissingen is niet de karigste gemeente voor de Walcherse minima, zegt wethouder Sem Stroosnijder. Vlissingen wil rotondes verhuren VLISSINGEN - Het Walchers Plat form voor de Minima heeft het bij het verkeerde eind als het stelt dat het Vlissingse minimabeleid minder is dan dat van Middelburg en Veere, reageert wethouder Sem Stroosnijder. Het platform schrijft in een brief dat de mensen met de laagste in komens in Vlissingen door de be zuinigingen achtergesteld worden op minima in Middelburg en Veere. Die brief is rondgestuurd naar media, maar heeft Stroosnij der zelf niet gekregen, stelt de wethouder. Stroosnijder denkt dat het plat form afgaat op de norm die de ge meente hanteert voor inkomens steun aan de laagste inkomens. Vlissingen hanteert 110 procent van de bijstandsnorm. Veere en Middelburg rekenen met too pro cent bijstandsnorm plus 300 euro. „Overigens wordt daar niet op scherpgeslepen", zegt hij. „Als je 112 procent van de bijstandsnorm hebt, maar je door onkosten bene den die norm zakt, gelden de rege lingen ook. Dat is het zorg op maat-uitgangspunt." De Vlissing se regeling komt neer op een inko mensgrens van circa 1500 euro per maand voor een huishouden van twee personen, 1000 euro voor alleenstaande ouders en 750 euro voor alleenstaanden, zegt Stroosnijder. Het platform wil dat Vlissingen de inkomensondersteuning gelijk trekt met de andere twee gemeen ten, maar dat gebeurt al, zegt Stroosnijder. „De periode dat mensen van een laag inkomen af hankelijk moeten zijn om inko menstoeslag te krijgen was vijf jaar in Vlissingen, dat wordt drie jaar. We hebben de studietoeslag opnieuw ingevoerd, de vrijwilli- gerspremie is terug, de collectieve zorgverzekering is weer inge voerd, het Declaratiefonds voor chronisch zieken en gehandicap ten is opgehoogd van 99 euro naar 180 euro; in totaal geven we 1,6 miljoen meer uit aan armoede beleid inclusief de 1,1 miljoen eu ro compensatie voor wegvallende huishoudelijke hulp. Dat bete kent dat we vijf ton extra uitge ven aan minimabeleid. In absolu te zin doen we veel meer aan ar moedebeleid dan Middelburg, door de samenstelling van de Vlis singse bevolking. Als we de inko mensnorm gelijk zouden trekken, moeten we misschien wel het dubbele uitkeren van wat Middel burg doet." Bij het Walchers Platform voor de Minima zijn veel maatschappelij ke organisaties aangesloten, zoals Sociale Cliëntenraad Walcheren, Splinter, Stichting Welzijn Veere, Abva/Kabo, Emergis, ouderenbon den, het Leger des Heils, Maat schappelijk Werk Walcheren, vak bonden, kerken en opvangorgani- saties. Voorzitter is voormalig PvdA-raadslid in Vlissingen, Ma- ryska Nastaly. Het monument moet een plek worden waar iedereen naar toe kan gaan. „Een plek waar je kan herdenken." Maar het monument is ook bedoeld om het onderwerp meer bespreekbaar te maken. „Het kan een aanleiding voor ge sprekken zijn", zegt Conny van Putten, mede-bestuurslid van stichting Enna. „We willen het zichtbaar maken, want het be staat. Het leed bestaat en wij be staan." Want dat is wat beide vrouwen heel moeilijk vinden. Het verlies van een kind is voor veel buitenstaanders een onder werp waar ze niet gemakkelijk over praten. „In het begin vragen ze nog hoe het met je gaat, maar dat stopt op een gegeven mo ment", zeggen Van Mil en Van Putten. Maar, leggen ze uit, voor hen is het dagelijkse realiteit. Anne van Mil verloor haar zoon Jessie op vijfeneenhalf jarige leef tijd. Conny van Putten verloor dochter Stefhanie toen ze twintig was. Beide vrouwen zijn er van overtuigd dat een monument voorziet in een behoefte. „Niet al leen bij ouders, maar ook bij broers en zussen, bij alle naasten. Het is fijn te weten dat je niet al leen bent. Ik denk wel dat we de eersten zijn die een monument willen voor alle ouders die een kind verloren hebben. Of ze nu jong of wat ouder gestorven zijn of zijn doodgegaan in de buik van de moeder." De stichting Enna heeft al een lo catie op het oog in Zierikzee, na bij de brede school in Noorderpol der. „Het wordt een sierlijk hek waar mensen een slot aan kun nen bevestigen. Dat symboliseert de verbondenheid. In het slot kan dan de naam van het kind wor den gegraveerd", vertelt Van Mil. „En het zou mooi zijn als daar dan een bankje bij kan komen waar mensen even op kunnen zit ten. Dat zou ideaal zijn." Het plan is inmiddels neergelegd bij het college van B en W en de stichting is op zoek naar de finan ciering. „Daar gaat het nu op aan komen. Bij deze roep ik mensen op die goede ideeën hebben om geld binnen te halen zich te mel den." Op 23 mei wordt de eerste herden king gehouden. Spreker is Mari- nus van den Berg, een autoriteit op het gebied van rouwverwer king. VLISSINGEN - Vlissingen wil vijf van de zeven rotondes in de ge meente in beheer geven bij bedrij ven. Die kunnen het beheer van het groen op de rotondes overne men en in ruil daarvoor er hun be drijfsnaam laten zien. De gemeente wil zo 4.700 euro per jaar besparen op beheerskos ten. De bedrijven blijven gevrijwaard van reclamebelasting, zegt wet houder Dick Verboom. De ge meente wil maximaal drie bedrij ven vragen om een aanbieding te doen. De reclame wordt gebonden aan strikte omschrijvingen. De woning stond leeg, maar is toe gewezen aan Molukse huurders. De bekladding is een reactie op de komst van een gezin zonder Molukse familiebanden in de wijk. Zij kregen van L'Escaut een woning toegewezen in de Prins Hendrikstraat waar het Wijkcomi- té van de Molukse wijk aanvanke lijk geen gegadigde voor had. La ter was er een kandidaathuurder van Indische komaf, maar toen was de woning al toegewezen. De bekladding zorgde voor ophef in de wijk. Bewoonster Diana de Ruijsscher: „Dit is heel vervelend voor de wijk. Wij hebben begrip voor de gevoelens, als je naar de historie van de Molukkers kijkt." Volgens Mona Matitaputti van het Wijkcomité is het soms lastig om Molukse huurders te vinden voor de één- en tweekamerwonin gen. Die kosten 600 euro per maand. Jongeren vinden dat duur voor een vijftig jaar oud klein huis. L'Escaut geeft Molukkers in de wijk voorrang, maar als er geen kandidaten zijn, kan L'Escaut het huis toewijzen aan een eigen kan didaat. 'Vlissingen goed voor minima' door Claudia Sondervan 110 procent van de bijstandsnorm is de bovengrens voor inkomenssteun in Vlissingen. Middelburg en Veere han teren 100 procent van de bijstands norm plus 300 euro. w Conny van Putten (I) en Anne van Mil op de locatie waar het monument moet komen. „We hebben deze plek geko zen omdat er controle is. Bovendien is Zierikzee voor iedereen te bereiken." foto Marieke Mandemaker door Melita Lanting OOSTERLAND - „Het is echt mijn droom dat we een plekje maken waar iedereen terecht kan." Anne van Mil uit Oosterland heeft het ini tiatief genomen om op Schou- wen-Duiveland een monument op te richten voor alle overleden kin deren. Daarnaast wil ze jaarlijks een herdenking organiseren. Om haar droom te realiseren is de stich ting Enna opgericht. www.stichtingenna.weebly.com OOST-SOUBURG - Onbekenden heb ben een woning aan de Prins Hen drikstraat in Oost-Souburg met verf beklad. Op de gevel van het huis in de Molukse wijk stond 'Geen Belanda's meed en 'Maluku', de landsnaam van de Molukken. Woningbouwcorporatie L'Escaut heeft de bekladding verwijderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38