Meer doen met een bittertje Beoordeling 44 We hebben een heel goed team dat zeer gepassioneerd is. De klanten waarderen dat. 6 UIT Jarenlang stond het leeg, maar sinds juni wordt er weer gekookt in restaurant De Kreek in Terneuzen. Uw culinaire Sherlock ontdekt er pure smaken uit de zee en Cubaanse goce de la vida. KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven In mijn streekkrat zit prachtige andijvie. Niet zo'n uitbundig wijduit- lopend geval maar een mooi, gesloten, puntig toelo pend kropje. Met stevig donkergroen buitenblad en een malse geelgroene kern. Ik ontdek dat die kenmerkende andijviebitters veel meer in het binnenblad zitten dan aan de bui tenkant. Hoe? Nou, gewoon proe ven. Blaadje in je mond en kau wen. Pas dan leer je een groente echt kennen. Andijvie (Cichorium endivia) is familie van de witlof. En ook dat proefje. Overigens ook van de paardenbloem en de radijs. Ik ben dol op dat bittertje, maar er zijn mensen, ook in mijn omge ving, die daar wat meer moeite mee hebben. Andijvie uit het wa ter, gekookt op de manier van on ze moeders, met nootmuskaat, zal ik dan ook niet snel op tafel zetten. Je moet er wat meer mee doen. Stamppot rauwe andijvie van maken, bijvoorbeeld. Lekker met uitgebakken spekjes, altijd goed! Maar ho, nou niet gelijk op de au tomatische piloot; er is nog zo veel meer mogelijk. Andijvie is niet duur en gezond. Het bevat relatief veel ijzer, vita mine A en C en vezels. Dus het is best handig om wat meer andij- vierecepten op het repertoire te hebben. De hele maand decem ber komt andijvie nog gewoon uit Nederland. Daarna moeten we het twee maanden doen met aanvoer uit het buitenland (meestal Spanje). En dan komt de binnenlandse weer op gang. In de zomer eten we vaak rauwe an dijvie, zonder het te weten, ver momd als sla. Krul- en frissee- sla zijn namelijk andijviesoorten. Het lijkt zo'n oer-Hollandse groente, maar andijvie komt oor spronkelijk uit het Middellandse Zeegebied: Egypte, Turkije, Grie kenland, die kant uit. Een voorva derlijke variant zou best wel eens kunnen hebben behoord tot de 'bittere kruiden' die de Joden met Pesach moesten eten bij hun ongezuurde brood en gebraden lam. Ter herinnering aan hun uit tocht uit Egypte. Frank Balkenende Goes 19.00 uur. We vertrekken naar de overkant. Dat wordt dan deze kant zodra we daar zijn aange land, heeft Drs P. ons onderwe zen. En daar is nog steeds geen speld tussen te krijgen. Nadat onze digitale reisgids heeft besloten tot een volstrekt nuttelo ze sight seeing-tour kriskras door het desolate Terneuzen, eindigt de rit bij een plaatselijk Lands End: de Otheense Kreek. Aan bak boordzijde staat De Kreek, een rechthoekig sportkantine-achtig pand uit de fantasieloze jaren tachtig. Zie daar maar iets leuks van te maken, want De Kreek stond jarenlang leeg. Onder de vo rige eigenaren was de reputatie tot enkelhoogte gezonken. Wie stapt er in zo'n tent? De lokaio's Menno en Kirenia Leeuwenburg wagen het erop. Menno, die tot april het Racket centrum in Terneuzen dreef, heeft tien jaar horeca-ervaring. Toch was De Kreek een pièce de resistance. Alles moest er zo onge veer uit. Alleen de naam De Kreek bleef, want toepasselijk en wat moet je anders? De Plas of De Sloot? Tot onze verbazing is de metamor fose meer dan geslaagd. We zien een smaakvolle combinatie van warm hout, camel leder en wand- bekleding in aquamarijn. In het bargedeelte staan fifties-achtige fauteuils, waarin drie wat oudere jongedames champagneren. Een draadstalen gigavis die aan een blauwgroene muur is gespijkerd, staart hen aan. Grindbakjes, grote grijze potten met wuivend groen, vazen waarin kaarsen branden en - tijdelijk - XXL-kerstballen ver volmaken de huiselijke sfeer. Gastvrouw Kirenia, een charman te Cubaanse, onthult later dat de eer voor de interieurarchitectuur vooral uit dient te gaan naar schoonmoeder Letty en schoon zus Veronique. Een serveerster (Kimberley, naar later blijkt) ontvangt ons oprecht hartelijk. Ze neemt de jassen aan en dirigeert ons naar een keurig gedekte tafel. De bestelde huiswijn is een Chi leense chardonnay, dik, kruidig en met exotisch fruit. Bijzonder lekker voor 3,50 euro per glas. Bij zeevis lijkt ons een sauvignon blanc beter op zijn plaats, maar die staat niet op de wijnkaart. De Kreek afficheert zich als res taurant met een klassieke Franse keuken. Er prijkt zelfs in kasteel bier gestoofde lapin (konijn) op het menu. Waar vind je dat nog? Aan een kreek eet je vis, is onze vuistregel. Noem ons rechtlijnig, maar hoe verleidelijk ook, we ne geren het wildmenu. Vis it is! Mijn tafelgezellin kiest als voorge recht gemarineerde zalm met dil levinaigrette (11,75 euro), ik bestel in witte wijn gestoofde mosselen, kokkels en vongole (13,50 euro). De kaart rept van vongoles, maar de s mag eraf. Vongole is meer voud. Het gerecht maakt dat fout je meer dan goed. De perfect ge- gaarde schelpdieren zijn super vers. Alsof de mosseltjes tien mi nuten terug nog in de Ooster- schelde bivakkeerden. Zo proeft Zeeland. De dungesneden rauwe zalm (gravad lax, een Scandinavi sche uitvinding) heeft eenzelfde smaakintensiteit, mede door de krachtige dille. De groene krui den worden net als een aantal groenten in de buurt geteeld, ver klapt chefkok Benny van Assche (26) later. Terwijl we wachten op het hoofdgerecht, gunt gastvrouw Kirenia ons een brede glimlach als ze met vuile borden naar de keuken danst. Cubanen lopen niet, maar schrijden, wiegen of swingen. En zijn vol goce de la vi da: levensvreugde! De hoofdgerechten bereiken niet helemaal de fraaie balans van de voorgerechten. De 40! centimeter lange tong (29,50 euro) is prima gebakken, de ratatouille met kriel tjes vinden we te sterk voor de de licate vissmaak. Bovendien zijn de uitjes te veel verbrand. Mijn bord gegrilde heilbotfilet met risotto, knapperige peul groentes en kreeftenjus (23,50 eu ro) is mooi gedresseerd. De chef kok blijkt een grillmeister: de heil botfilet benadert kookperfectie. De spruitjes, boontjes en de roma- nesco (groene torentjesbloem kool) zijn beetgaar, zodat ze hun volle smaak openbaren. De zalige kreeftenjus bevat een scheutje li moen en daardoor een fijne fraicheur. Enige dissonant: de risotto is zo hoog op smaak dat hij de heilbot totaal overvleugelt. Met tien jaar ervaring achter 'de kachel' is chefkok Benny allang een vakman. Toch luistert hij even later aandachtig naar onze opmerkingen, want ook hij streeft naar finesse. „Ik werk graag met kraakverse producten en ben een visliefhebber. Ik wil kwaliteit op het bord, ook als het druk is. Ja, koken is mijn passie." Dat bewijst hij met de Moelleux (8,50 euro) die mijn tafelgenote verslindt. Het is een chocolade taartje met vanilleijs, waarbij de kunst is dat de chocolade in het hart vloeibaar blijft. Luchtig en niet te zoet, een 10. Mijn crème brülée (8,50) is een stresstest voor iedere chef. De custard moet ro mig en vol van smaak zijn, het toplaagje van gekarameliseerde suiker dient een duidelijk 'klak' te laten horen als je de lepel erin tikt. Ik hoor helaas een laffe 'flats'. De custard is wel erg lekker. We laten 112,35 euro achter bij De Kreek. Dat vinden we meer dan dik in orde voor het pakket: sfeer, gastvrijheid en goed bereide ge rechten. Kirenia, het Cubaanse zonnetje in huis, biedt ons een af zakkertje aan. „Elke dag word ik weer verliefd op onze zaak. We hebben een heel goed team dat zeer gepassioneerd is. De klanten waarderen dat. Met de kerstdagen zijn we dan ook volgeboekt." Dat u het weet! Restaurant De Kreek, Noteneeweg 28, Terneuzen. Tel: 0115-852969. info@restaurantdekreek.nl Maandag en dinsdag gesloten. smaken bij De Kreek Pure In Eten doen de PZC-redacteuren Edith Ramakers en Frank Balkenende verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Prijs-kwaliteit: Op wat details na heerlijke gerechten. Pure smaken, kraakverse vis. We be speuren passie en dat doet deugd. Entourage: Om van zulke grote ruimten een ge zellig, stijlvol restaurant te maken, is geen sinecure. Toch is De Kreek daar met met vlag en wimpel in geslaagd. Bediening: Oprecht hartelijk. Castvrouw Kirenia is het Cubaanse zonnetje in huis. Ser veerster Kimberley is zeer attent. Conclusie: Een aanwinst voor Terneuzen. Kirenia Leeuwenburg Zeetong met ratatouille, krieltjes en goudbruine jus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27