UIT 7 Andijvie kan je niet al te lang be waren, drie dagen in de groentela van de koelkast. Dus het is zaak dat ik er iets mee doe, en wel nu! Ik ga deze topkrop eens op z'n Ita liaans bereiden; indivia al genove- se. Dat wil zeggen roergebakken met knoflook. In plaats van zout gebruik ik ansjovisfilets uit blik. Die zorgen voor een lekkere har tigheid en ansjovis verdiept de smaken, maakt ze voller. Echt, je proeft achteraf niets vissigs; hand op mijn hart! Het zoet van de ro zijnen vormt een mooie tegen hanger voor de bitters in de groente. En de pijnboompitjes zorgen voor een lekker notige bi- te. Iets zouts toevoegen, zoals spekjes of oude kaas, of zoutkris tallen of ansjovis, zorgt ervoor dat we het bitter als zodanig min der beleven. Een grappig effect, kun je makkelijk thuis uitprobe ren. Andijvie op deze manier be reid (mits goed uitgelekt!) leent zich ook uitstekend als vulling voor een hartige groententaart; torte di vendura zeggen ze in Ita lië. Eitje loskloppen met 50 gram crème fraiche, peper en zout. Beetje geraspte parmezaan er over mag, maar hoeft niet. Voor een typisch Italiaans effect laat je het deeg aan de randen bewust een stuk boven de vorm uitste ken en vouw je die zeker 2,5 cm over de vulling. Maak bovenop van reepjes deeg een ruitstruc- tuur, zoals bij appeltaart. ITALIAANSE WINTERANDIJVIE DONDERDAG 4 DECEMBER 2014 Benodigdheden (voor 4 personen): 1 flinke krop andijvie; 2 eetlepels olijfolie; 2 tenen knoflook, fijngehakt; 1 a 2 kleingesneden ansjovisfilets handje rozijnen; 1 eetlepel pijnboompitjes; 15 donkere olijven, liefst Taggiasche; 1 eetlepel broodkruim; peperen zout. Bereidingswijze: Snij andijvie in reepjes van 1 cm en was grondig, laat uitlekken in vergiet. Wel rozijnen in koud water, rooster pijnboompitjes in koekenpan met drupje olie mooi goudbruin. Ontpit olijven en snijd in grove stukken. Verhit olie in hapjespan of wok op mid delhoog vuur. Voeg knoflook toe en ierveej roerbak tot deze net bruin kleurt, voeg ansjovisfilet toe, roer tot het mengsel bijna opgelost is. Zet vuur hoog, voeg steeds wat handjes andij vie toe, roerbak tot groente slinkt, ca. 10 minuten. Meng rozijnen, pijnboom pitten en olijfstukjes erdoor. Breng op smaak met peper en zout. Bestrooi met broodkruim, roer erdoor. Te nat? Voeg meer broodkruim toe. Serveert warm, bijvoorbeeld met schnitzel en penne of aardappelgnocchi. Schenk er een soepele rode wijn bij, bijvoorbeeld Cöte du Rhone of Chianti. Tip: neem, als je ze kunt krijgen, Tag- giasche-olijven. Dat is een kleine, rood bruine, supersmakelijke Italiaanse olij- vensoort. Ook heerlijk om zo op te snoepen! Restaurant De Kreek in Terneuzen: leuke sfeer, goed eten en attente bediening, foto's Ronald den Dekker Restaurant De Kreek I Noteneeweg 28 Chefkok Benny van Assche. Eigenaren Menno en Kirenia Leeuwenburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26