lekken Herfst Het Culinair Team Zeeland verrast met een bronzen medaille Margot 66 Deze peperbollen worden gemaakt volgens origineel, geheim recept van mijn opa 4 UIT Op deze pagina's schotelen wij u elke week lekkers uit Zeeland voor. Er worden verhalen over eten geserveerd en af en toe valt er van een recept te genieten. Streekproducten komen aan bod en we schromen niet om tips over voeding te geven. In de restaurant rubriek worden de restaurants als vertrouwd tegen het licht gehouden. Voor tips mail naar info@lekker-zeeland.nl Wie zoet is krijgt lekkers... De pepernoot behoort tot de Nederlandse tradities. We eten er jaarlijks zo'n 3,5 miljard. De herfst is niet zo mijn ding; mist, waterkoude en sombere regendagen. Kale bomen en lege klei akkers die gelijkmatig omgeploegd, wachten op het voorjaar. Blade ren en uitgebloeide planten in de tuin die weggewerkt moeten wor den. En de opmaat naar de win ter. Waar ik altijd nog meer tegen op zie om het simpele feit dat ik een koukleum ben. Ik hou meer van zon, warmte en lange zwoele zomeravonden. Inderdaad, met een lange mooi gedekte tafel en heerlijk eten, goed gezelschap en een lekker glas wijn. Tsja. Wat na tuurlijk goed beschouwd ook maar eens af en toe voor komt Helaas. Toch is de herfst op het ge bied van eten en drinken een top- periode. Paddenstoelen in het bos, wild waarop gejaagd mag worden en dat verwerkt wordt in de meest fantastische gerechten. Het fruit dat net geoogst in krat ten ligt te wachten op consump tie. De druivenoogst die verwerkt wordt tot Zeeuwse wijnen. Graan waar inmiddels een mooi glas bier van gebrouwen is. Mijn man nen hebben gelukkig niet zo'n last van de wisseling van de sei zoenen en omdat ik van een glas houd dat halfVol is richt ik me deze periode dan maar op het comfort food vol met koolhydra ten en vetten. Jamie Oliver schreef er net een boek over en in eens kun je je er van alles bij voorstellen. Zo maakte Man laatst confit de canard. En inder daad, daar werd ik me toch blij van. Hoewel een eend me in eer ste instantie niet zo aanspreekt: zo'n kwakende druktemaker waarbij de mannelijke versie nog een agressieve vrouwenha ter is bovendien. Maar geheel on dergedompeld in ganzevet en na 4 a 6 uur in de oven op 90 C, vergeet je dit weer helemaal. Dan ruikt het hele huis naar de eend en ik moet zeggen dat me dit op zo'n herfstige dag inder daad zeer comfortabel maakte. Voor het serveren grilde Man de poten eerst nog kort, zodat er een krokant korstje op de poot kwam. Daarbij aten we Zeeuw se rode kool met appeltjes en wat nieuwe aardappelen beiden van 't Zeeuwse land. Om je vingers bij af te likken. Wat ik dan ook graag deed. Het ganzenvet na eenmalig gebruik overigens niet meteen weg gooien. Dat is nog te gebruiken voor bij een volgend, comforta bel, eendenpootje. Astrid d'Olivo presenteert Weekmenu- kalender voor gezond eten Margot Verhaagen is docente Nederlands met een ongeremde belangstelling voor voeding, eten en voor alles wat op culinair gebied gebeurt. Ze schrijft hierover wekelijks in deze column en trekt daarvoor de provincie door. Nergens anders ter we reld worden peper noten gemaakt of ge geten. Kruidnoten, peperbollen en pe pernoten worden vaak door el kaar gehaald. Volgens de bakkers heten de speculaasbolletjes kruid noten; de brokken van taaitaai he ten pepernoten en peperbollen worden gemaakt met roggebloem en anijs. Al vanaf de 16e eeuw bakten mon niken kleine brokjes koek met pe per en andere kruiden. Die brok jes leken op de pepernoten van nu en ze waren peperduur. Alleen welgestelden konden ze daarom kopen. Rond de 17e eeuw, toen de specerijen een stuk goedkoper werden en voor iedereen bereik baar, ontstond de pepernoot die wij nu kennen. Sjako Boer, bakker in Kloetinge en goed voor in totaal vijf zaken verspreid over Zeeland, begint al in oktober met het bakken van de pepernoten voor sinterklaas. Kruidnoten in dit geval. „Onze ei gen kruidnoten bevatten veel minder suiker dan de kruidnoten uit de fabriek. We gebruiken ook Zeeuws tarwemeel en echte room boter. Je proeft het verschil." Sjako Boer is de derde generatie die in het al 86 jaar oude bakkers bedrijf werkt. Zijn zoon Sjoerd staat te trappelen om hem op te volgen. De bakkerij van Boer staat erom bekend dat ze zoveel mogelijk werken met Zeeuwse producten. Hij bakt ook een spelt-versie van de kruidnoten met Zeeuws spelt- meel. Speciaal voor mensen met een glutenvrij dieet. Het strooien van pepernoten is ge baseerd op een soort van vrucht baarheidsritueel en verwijst naar de boer die zijn land inzaait. Het snoepgoed werd in vroeger tijden gestrooid met de hoop op een goe de oogst. Ondanks dat de kerk dit gebruik later afkeurde, bleef het strooien van pepernoten populair. Er is nog een andere lezing. De goede Sint strooide pepernoten sa men met geld bij arme kinderen. Hij hielp zo, volgens de overleve ring, drie zusjes die met dit geld hun bruidsschat konden betalen en op deze manier niet de prosti tutie in hoefden. Naast de kruidnoten maakt Sjako Boer peperbollen. „Deze peperbol len worden gemaakt volgens een origineel, geheim recept van mijn opa. Ze zijn ontbijtkoek-achtig en bevatten naast roggebloem ook anijs. Volgens mij worden deze pe perbollen alleen hier in Zeeland gebakken. Het recept voor de pe perbollen is weliswaar geheim maar dat geldt voor de kruidno ten gelukkig niet. Daarom hierbij het recept." Recept Nodig voor ongeveer 50 kruidnoten: 250 gr. Zeeuwse tarwebloem 125 gr. donkerbruine basterdsui ker 100 gr. koude harde Zeeuwse roomboter 6 eetlepels melk 4 theelepels speculaaskruiden een snufje zout en eventueel wat citroenschil rasp Verwarm de oven voor op i75°C (hetelucht). Meng het bakmeel met de suiker, de speculaaskrui den, de citroenrasp en het zout. Snijd de koude boter in blokjes en voeg dit samen met de melk bij de droge ingrediënten. Kneed er snel (eventueel met een keu kenmachine) een samenhangend deeg van. Bekleed een bakplaat met bakpapier. Maak balletjes van het deeg ter grootte van een knik ker en leg ze naast elkaar op de bakplaat. Bak ze in 25 minuten af en laat ze afkoelen. Te lekker om te strooien! Het Culinair Team Zeeland heeft voor een verrassing gezorgd door brons te winnen bij de Culinairy World Cup in Luxemburg. Het Koksgil- de Nationaal Team greep twee keer zilver, een voor de Warme Keuken en een voor het Koud Buf fet. Bij de Culinairy World Cup wordt niet 'live' gekookt. Het gaat vooral om de presentatie van ge rechten, de jury proeft dan ook niet wat er door de teams is ge maakt. „Je moet het zien als een tentoonstelling van gerechten", al dus chéf de mission Daniël Vier gever. Buiten Daniël Viergever be stond het Zeeuwse team uit Kees Visser, Roderik Laanbroek, Serge Brondgeest, Timo Cornelisse en Perry Berkhout. Het zestal maak te in Luxemburg onder meer een marbrée van gerookte zalm, gefri tuurde kikkerbillen en mosselen van ragfijne chocolade. Het Koksgilde Nationaal Team kreeg voor de Warme Keuken de opdracht om een driegangenme- Ik had verwacht dat we goud zouden krijgen voor onze warme keuken. nu voor 110 personen te maken met een voorgerecht van verschil lende koude en warme bereidin gen van vis en schaaldieren, een hoofgerecht met als hoofdbestand deel slachtvlees en een dessert naar keuze. Het Koude Buffet moest bestaan uit drie gangen ve getarisch, drie voorgerechten, een feestelijke koude schotel, een vijf gangenmenu, friandises, desserts op bord en een showstuk. Waldrik Kremer, chef d'équipe: „Ik had verwacht dat we goud zouden krijgen voor onze warme keuken. Singapore is de terechte overall winnaar." Er deden 41 lan den over de hele wereld mee. ieetadiUe^iXeau l O// -407909 mo.adtAiddolwo.nt liiddotioo hotmail, cfy dcfr '/Qi op: Astrid d'Olivio van Dieetadviesbureau Volg'As in Zierikzee heeft een weekkalender samengesteld met 52 weekmenu's voor gezond eten. Zij presenteert haar 'Weekkalender' zon dagmiddag 7 december tussen 14 en 16 uur in restaurant 'De Crevelingen' bij Bruinisse. „Het zijn geen menu's om een dieet te volgen, maar specifiek om gezond te eten. Ver der zit er voor elke week een boodschappenlijstje bij om af te scheuren en mee te nemen naar de winkel", vertelt d'Oli vio. Bij de presentatie wordt ook de film 'Zeeuws spek' van het testteam van de kalendermenu's vertoond. De pepernoot was Bakker Sjako Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25