PvdA zet streep door schaliegas Zorgverleners wapenen zich M Suiker Unie wil in Dinteloord van bieten 'groene chemicaliën' maken. Piets kleur toch hoofdzaak 6 en 7 pagina 22 en 23: DONDERDAG 4 december 2014 Meest bewolkt Veilig Verkeer slaat alarm over tekort aan verkeersbri^adiers Oproep scholen aan ouder§, opa's en oma's levert vaak niets op Klaar-ovetfstyitstervend ras DINTELOORD - Suiker Unie be spreekt met chemieconcerns en banken de mogelijkheden om in Dinteloord suikerbieten te verwer ken tot 'groene chemicaliën'. Die kunnen worden gebruikt in voe dingsmiddelen, maar ook ver werkt tot afbreekbaar plastic. Algemeen directeur Albert Mar- kusse van Suiker Unie Nederland - 650 man - schat de kosten in op tientallen tot honderd miljoen eu ro. Hij bevestigt dat zijn bedrijf sa menwerking zoekt met een che miebedrijf. Insiders wijzen op multinationals als Basf in Antwerpen of Sabic in Bergen op Zoom dat al experimen teert met biobased industry, nieu we producten uit agrarisch afval. Een soortgelijk initiatief is gaande met Akzo Nobel, maar dan in Gro ningen, waar Suiker Unie ook een fabriek heeft. Daar en in West-Brabant wil Suiker Unie 'sweet spots', waar met de mo dernste technologie totaal nieuwe producten kunnen worden ge maakt. „Alleen kunnen wij dat niet. Anderen moeten biochemi sche kennis en kapitaal leveren. Maar ik geloof er zeker in. Het zal niet van vandaag op morgen ge beuren, maar we werken er hard aan", aldus Markusse. De directeur van Suiker Unie wijst op financiële risico's en afne mers die nog gevonden moeten worden. Terwijl er toch enige haast is, omdat buitenlandse con currenten ook niet stil zitten. De Dinteloordse vestiging telt 150 mensen in de fabriek en 150 man op het daar gevestigde hoofdkan toor van Suiker Unie, onderdeel van Royal Cosun (3700 man). Voor nieuwe bietsuikerchemie is de West-Brabantse vestiging ge schikt vanwege de ligging tussen Rotterdam en Antwerpen, de vele logistieke bedrijven en de enorme landbouwarealen in de omgeving. Pal naast de fabriek ligt het bedrij venterrein Nieuw Prinsenland waar al de nodige biobedrijven draaien. Daar komt bij dat de vele West-Brabantse en Zeeuwse bie- tenboeren vanwege het verdwij nen van de Europese suikerquota vanaf 2017 vrij mogen produceren. Daarmee worden bieten voor de chemische industrie een aantrek kelijk alternatief voor de eindigen de voorraad aardolie. DEN HAAG - Het was ja mits, nee en nee tenzij, maar nu heeft de PvdA zich definitief tegen borin gen naar schaliegas gekeerd. Frac tieleider Diederik Samsom zei gis teren dat het 'volstrekt onnodig' is om in Nederland te boren naar het gas dat in diepe kleisteenla- gen zit. „Het hoort niet bij de toe komstige energievoorziening van Nederland," aldus de PvdA-leider gisteren. „We gaan er niet aan be ginnen." Volgens hem is er ge noeg gas voor de komende veer tig tot vijftig jaar. Na die periode moet ons land de overgang naar duurzame energie hebben ge maakt. Samsom doet met zijn uitspraken de PvdA-achterban een plezier. De leden keerden zich vorig jaar in grote meerderheid tegen de omstreden boringen, omdat die schade aan het milieu en drinkwa ter zouden veroorzaken. Ook meer dan de helft van de gemeen ten (223) werkt om diezelfde re den niet mee aan (proefborin gen, aldus een telling van Milieu defensie. EDE - De agressie tegen zorgverle ners neemt toe. Om hen daarte gen te wapenen nemen perso neelsleden van zorginstellingen vaker deel aan trainingen. De over heid stelt daar 6,4 miljoen euro voor beschikbaar tot 2016. Jaarlijks geven circa honderd instellingen weerbaarheidstrainingen. Vooral voor thuiszorgpersoneel, dat in één-op-éénsituaties met pa tiënten werkt, ontstaan steeds va ker gevaarlijke situaties. Dat bleek gisteren tijdens een congres voor verpleegkundigen en verzorgen den in Ede. Bijna de helft van de zorgverleners wordt jaarlijks tij dens het werk geconfronteerd met allerlei vormen van agressie, van hen krijgt de helft te maken met fysiek geweld. Als dat gericht is tegen ambulancemedewerkers verschijnt dat in de media, wat zich op privéadressen voordoet blijft meestal buiten de publieke aandacht. Op het congres 'Omdat beter worden je vak is' spraken honderden zorgverleners over de agressieve bejegening door cliën ten en hun familieleden. Het Sinterklaasjournaal nadert z'n ontknoping. Het programma zat vol verwijzingen naar het pietendebat. 256e jaargang nr. 286 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 Editie: Bevelanden/Tholen Suiker Unie zet in op biochemie door John Bas pagina 15 Suikerbiet als nieuwe goud DE STELLING Reageeroppzc.nl Scholen moeten ouders verplichten te brigadieren UW MENING 276 reacties Geld vragen voor Deltakabels is ongepaste actie Hulst EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1