'Als ze willenschieten ze je hoofd eraf De Iraakse bevolking heeft het zwaar sinds de strijders van Islamitische Staat het land in bezit namen. Iraakse christenen voelen zich in de steek gelaten in de wanhopige strijd om hun voortbestaan. 12 VERDIEPING BEZETTING IRAK DOOR IS Ik zal sterven als een martelaar. En ik zal mijn bloedverwan ten nooit in de steek laten." Dat waren de laatste woorden die de Iraakse 40-jarige Sjeika Umaya aan haar man richtte. Enkele uren later werd ze door een scherpschutter van Islamitische Staat van het leven beroofd. „Ze was een sterke vrouw", vertelt haar man Sjeik Hassan Farhan, terwijl hij op zijn telefoon door de foto's scrolt die ze hem de laatste dagen voor haar dood van het front doorstuurde. Op de foto's staat Sjeika Umaya vol trots en zelfvertrouwen, poserend met machinegeweren, pistolen en munitie. „Ze sliep nooit. Toen Daesh (IS, red.) ons dorp omsingelde, heeft ze iedereen samen geroepen en een plan uitgewerkt om hen te verslaan", vervolgt Sjeik Farhan. „Ik wist dat ze zou sterven in deze oorlog. Maar ik kon niets doen." Farhans familie komt uit Al-Alam, een klein dorp aan de oever van de Tigris. Eer der deze zomer rukten de strijders van IS op tot aan de poorten van Al-Alam. Hassan vluchtte weg, maar Sjeika Umaya bleef. „Ik heb haar gesmeekt om mee te komen, maar het was een principekwestie", zucht hij. Twee van zijn kinderen zijn met hem meegekomen naar de Koerdische hoofd stad Erbil. Twee andere kinderen zijn nog in Al-Alam, dat inmiddels veroverd is door IS. Zijn kinderen leven nu ondergedoken in het huis van vrienden. Op de muren van Sjeik Hassans huis heeft Islamitische Staat een heldere boodschap geschreven: 'eigendom van IS'. Terugkeren naar huis is voor hem onmogelijk gewor den. Minder dan honderd kilometer verderop ligt Mosul, de op één na grootste stad van Irak. Sinds juni dit jaar wappert daar de zwarte vlag van IS. Zonder al te veel moei te namen de strijders de stad in. De Iraakse veiligheidsdiensten die de stad moesten verdedigen, namen onmiddellijk de benen toen ze de van de nadering van IS-troepen hoorden. Er werd geen schot gelost. In am per een paar maanden tijd veroverde IS een aanzienlijk territorium en sloegen duizen den mensen op de vlucht. Net buiten de stad ligt de Mosuldam, met daaraan grenzend een leegstaand vakantie oord. De bungalows deden tot de komst van IS dienst als vakantiehuisjes voor fami lies van ingenieurs en arbeiders die de dam draaiende hielden. „Het was middernacht toen ze hier met tientallen wagens binnen vielen", vertelt de 45-jarige Mujarid Said, conciërge van het toeristendorp. „Met pie pende banden reden ze door de smalle straatjes van het bungalowpark, terwijl ze voortdurend in de lucht schoten. Ik was doodsbang. Ze stormden met tien man ons huis binnen, sleurden ons naar buiten en namen alles mee wat van waarde was." De verovering van de dam door IS was voor de Verenigde Staten het startsein voor luchtaanvallen op IS-doelen in de regio. De dam zelf bleef intact, maar het toeristen dorp overleefde de bombardementen niet. Said toont het huis van zijn buurman. Een luchtaanval maakte het huis met de grond gelijk. „We zaten vast tussen de bommen van de VS en de grondtroepen van IS", zegt Said. „Het was verschrikkelijk", getuigt Shayma Soher, de 37-jarige vrouw van Said. „Het was nergens veilig. Hier liepen agressieve mannen rond, gekleed in vodden die bruin zagen van het vuil en het bloed omdat ze al maanden geen schoon water meer hadden gezien." Met afkeer beschrijft ze hoe de IS-strijders zonder aankondiging of reden alles in het vakantiedorp aan stukken sloe gen. „Ze dronken alcohol en namen pillen, dat heb ik zelf gezien", vertelt Soher op recht verontwaardigd. „Terwijl ze in Mosul alles verbieden!" Said vluchtte samen met zijn vrouw en kin deren naar Mosul. „De situatie daar is on houdbaar", vertelt Said. „We zagen hoe een vrouw werd afgeranseld, omdat ze haar ge zicht niet voldoende had bedekt." Zijn vrouw vult hem aan: „Ze werd naar het zie kenhuis gebracht waar haar wonden wer den verzorgd. Toen ze het ziekenhuis ver liet, werd ze opnieuw geslagen. Ze had nog geen kans gekregen een hoofddoek te ko pen." Said en zijn gezin zijn maar een paar dagen in Mosul gebleven, maar de gruwelijke ver halen houden niet op. „'Ongehoorzame' kinderen werden meegenomen naar het centrale plein. Daar werden ze één voor één op de grond geschopt", vertelt Said. „Ze hakten een vinger af van een man uit hun eigen groep, zelf een IS-strijder, omdat hij hen zou hebben verraden." Kort nadat de Koerdische Peshmergastrij- ders de dam heroverden, keerde Said terug naar zijn huis in het vakantiedorp. „We wa ren net op tijd: we moesten door een con trolepost van de Peshmerga en die lieten ons godzijdank binnen. Intussen heeft IS ook verschillende controleposten opge richt. Niemand kan er nog in of uit zonder hun toestemming. En die toestemming hangt vooral af van hun gemoed. Als ze wil len, schieten ze er simpelweg je hoofd af." door onze correspondent Annabell Van den Berghe Leven onder Sjeik Hassan Farhan kon met twee van zijn kinderen (foto boven) vluchten voor IS. Zijn inmiddels omgekomen vrouw Sjeika Umaya wilde niet vluchten en nam de wapens op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14