België gaat Palestina als staat erkennen Westers eten geconfisqueerd 10 BUITENLAND VAL KABINET ISRAËL Premier Netanyahu zet twee ministers na wekenlange ruzie op straat. ANALYSE TEL aviv - De val van het Israëli sche kabinet maakt een einde aan een ongelukkig huwelijk tussen de rechtse en de middenpartijen in het land. Na een wekenlange ruzie tussen premier Benjamin Netanyahu en twee van zijn pro minente ministers, Yair Lapid en Tzipi Livni, barstte dinsdag toch nog onverwacht de bom. De premier, die in Israël bij zijn koosnaam 'Bibi' wordt genoemd, zag geen perspectief meer en ont sloeg de twee. Zijn brede coalitie regeerde twintig maanden. Dat is zelfs voor Israël, waar regeringen zelden de eindstreep halen, aan de korte kant. Het boterde dan ook nooit. De ervaren Netanyahu behaalde tijdens de vorige verkie zingen slechts een kleine meer derheid met zijn rechtse Likud- partij. Daardoor moest hij in zee met de verrassende nieuwkomer Lapid, een voormalig televisiejour nalist die veel stemmen trok in de economisch gefrustreerde mid denklasse. De hervormingsgezin de Lapid wilde als minister van Fi nanciën op het geldverslindende defensieapparaat bezuinigen, maar kreeg van Netanyahu geen ruimte. Livni, die werd aangesteld om de vredesonderhandelingen met de Palestijnen te voeren, gaf hij geen mandaat. De nederzettin- genbouw in de Palestijnse Gebie den liet hij grotendeels onge moeid, met het oog op de machti ge rechtse elementen in zijn par tij. Wijzend op de oorlogen en opko mende radicaal-islamitische be wegingen in Israëls buurlanden presenteerde hij zich als de verant woordelijke, rustige leider en liet alles bij het oude. Maar na de hevi ge zomeroorlog tegen Hamas in de Gazastrook en het voortduren de geweld in Jeruzalem en op de Westelijke Jordaanoever was het gedaan met de rust. Frustraties daalden neer over zijn coalitiepart ners. De oppositie voerde de druk op. Direct na de val van het kabinet startten gisteren de campagnes voor de verkiezingen op 17 maart. Politici dingen naar de gunst van de Israëlische Jan Modaal. Zo ie mand is Rafi Haddad (50), een zelfstandige aannemer uit een voorstad van Tel Aviv. Haddad is getrouwd. Zijn vrouw werkt fullti me als verpleegster en ze hebben drie kinderen; een zoon van 19 die zijn driejarige dienstplicht ver vult in een gevechtseenheid, en twee schoolgaande dochters. „Ik stemde altijd op Netanyahu maar dit keer ga ik voor een ander", zegt hij. „Bibi is alleen maar bezig met zijn eigen macht. Er is geen oorlog, maar ook geen vrede. Eco nomisch gaat het niet veel beter." Haddads gezin houdt het hoofd net boven water, zoals velen in Is raël waar de prijzen op Neder lands niveau liggen, maar de sala rissen gemiddeld een derde lager zijn. Belangrijk voor hem zijn de economie en Israëls veiligheid; de Palestijnse kwestie komt veel la ter. Daarin staat hij niet alleen. Volgens een opiniepeiling van het Jerusalem Centre for Public Af fairs is nu bijna driekwart van de Joodse Israëliërs, die zo'n 80 pro cent van de totale bevolking vor- men, tegen de oprichting van een Palestijnse staat als dat terugtrek king van de eigen troepen bete kent. Geen populair thema in campagnetijd, dus. Ook Rafi Haddad gelooft niet in een Palestijnse staat. „Ze hebben keer op keer bewezen dat ze radi caal zijn. Ik wil niet samenleven met de Palestijnen, maar ga niet zover dat ik stem op de ex- treem-rechtse politici die beloven hen eruit te werken. Ik zoek een soort Netanyahu die wel verande ringen brengt." Le Soir meldde dat de regering vervolgens 'op een geschikt mo ment tot erkenning overgaat'. Wanneer is nog onduidelijk, maar dat zal volgens regeringsbronnen niet lang duren. Twee jaar geleden hebben 138 van de 193 landen in de Verenigde Na ties Palestina als staat erkend. De landen in West-Europa stelden zich terughoudend op met erken ning om het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen niet in ge vaar te brengen. Israël is tegen de erkenning van een Palestijnse staat omdat dit volgens Jeruzalem het resultaat moet zijn van vredes onderhandelingen. Nu de jongste poging om vrede te stichten - on der leiding van de Amerikaanse minister van Buitenlandse zaken John Kerry - is mislukt en Israël doorgaat met de bouw van neder zettingen, is Europa het beu. Zweden erkende eind oktober als eerste West-Europese land Palesti na als staat. Dinsdag stemde de Franse Tweede Kamer voor erken ning, maar het gaat daarbij om een symbolische en niet-binden- de verklaring. Dat gebeurde eer der ook in de parlementen van Groot-Brittannië, Ierland en Span je. Hoewel daarmee Palestina nog niet feitelijk als staat is erkend, is de boodschap aan Israël duidelijk: stop met de bouw van nederzet tingen en onderneem een serieu ze poging om een vredesakkoord op basis van twee staten te slui ten. De Russen hebben de afgelo pen vier maanden zeker 1000 ton westers eten in beslag ge nomen. Ondanks een invoer verbod duikt de voeding nog al tijd op in Russische winkels. Het is sinds augustus verboden om westerse goederen in te voeren, bij wijze van sancties tegen de Europese Unie en de Verenigde Staten. „Maar on langs nog vonden we Nederland se kaas, Estse worst en Spaanse ham in winkels in Moskou", zegt Anna Popova, het hoofd van de Russische voedsel- en warenauto riteit. De sancties hebben gezorgd voor een scherpe daling in bepaal de importcijfers. Zo wordt er bij voorbeeld 89 procent minder kaas en 70 procent minder vis geïmpor teerd. Bill Cosby aangeklaagd voor seksueel misbruik De Amerikaanse komiek Bill Cos by is gisteren in Los Angeles aan geklaagd voor seksueel misbruik. Judy Huth zegt dat Cosby haar in 1974 op 15-jarige leeftijd heeft aan gerand nadat hij haar alcoholi sche drankjes had gegeven. De af gelopen tijd claimden zeker 15 vrouwen te zijn misbruikt door de tv-ster, maar geen van hen heeft een aanklacht ingediend. Politie maakt jacht op Nederlandse berovers De Duitse politie is op zoek naar een groep Nederlanders die een vrouw heeft beroofd in Düssel- dorf. De 40-jarige vrouw fietste dinsdagavond door de stad toen ze door tien tot twaalf mannen in het nauw werd gedreven. De man nen, die Nederlands en Duits met een Nederlands accent spraken, duwden de vrouw een park in en beroofden haar van haar geld. Mensensmokkelaar gepakt in Duitsland In Duitsland is een mensen smokkelaar opgepakt die ver antwoordelijk zou zijn voor de dood van 244 Afrikaanse vluch telingen die per boot de Middel landse Zee wilden oversteken. De man uit Eritrea was lid van een ronselaarsbende in het Afrikaanse land. In Eritrea en Italië werden 22 leden van de bende aangehouden. Eind aan slecht huwelijk door onze correspondent Jan Franke De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn ministers Tzipi Livni (boven) en Yair Lapid ontslagen, foto's HH door onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische regerings partijen willen Palestina officieel als staat erkennen. Volgens de krant Le Soir is daarover binnen de regeringscoalitie een akkoord ge sloten. Binnenkort wordt in het par lement een resolutie ingediend waarin de regering wordt opgeroe pen om Palestina als onafhankelij ke staat te erkennen. MOSKOU LOS ANGELES DÜSSELDORF MÜNCHEBERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12