Steeds weer iets nieuws in de kledingkast tegen instelling zwakzinnigen 8 BINNENLAND Willemsorde voor «slimme' jongen in beroep Ze zijn dol op kleding, Elisa, Ange la en Diana Jansen. Maar de Eind- hovense zussen vinden mode steeds minder leuk, vanwege de goedkope massaproductie uit Azië. Een lage prijs is leidend, niet de kwaliteit of de milieube lasting. „Dat veel fast fashion niet op zo'n mooie manier gemaakt wordt, we ten de meeste mensen wel. Maar niet wat de alternatieven zijn", zegt Elisa Jansen. Zij weet het wel: hergebruik en lenen. „Waar om moeten we per se alles in be zit hebben? Bij vrouwen hangen de meeste kleren ongebruikt in de kast." Drie jaar geleden ontstond bij de zussen Jansen en Suzanne Smul ders het idee voor een uitleenser vice voor vrouwen. Verhuurbedrij ven voor kleding bestaan al, maar die richten zich vooral op feesten en partijen. Later ontdekten de vrouwen dat Zweden, Finland en de VS al dergelijke leeninitiatie- ven kennen. Vanavond is de officiële opening OUD MET NIEUW ONTWERP van kledingtheek Lena, midden in de Jordaan. De onderneming draait al anderhalve week. Veel klanten vragen zich af waarom dit concept niet al veel langer be staat, vertelt Elisa. Veertig abonne menten zijn verkocht. De kledinguitleen werkt hetzelf de als die met boeken: met een abonnement (vanaf 19,95 euro per maand) mag je een bepaald aantal kledingstukken lenen. Inwisselen mag iedere dag. De uitleenter mijn is onbeperkt, maar wie hele maal weg is van een jurk, jas, trui of broek kan die ook kopen. Dat is goedkoper. Voor wie slechts af en toe iets wil uitkiezen is er een strippenkaart. Het aanbod is voor het grootste deel vintage, kleding van minimaal twintig jaar oud. Daarnaast kunnen klanten mooie kleren inbrengen die ze niet meer dragen, in ruil voor korting op het abonnement. De inrichting van Lena is mo dern, de geitenwollensokkengeur is nergens te ruiken. Wel die van verschillende wasmiddelen: kle ding met een simpel wasvoor schrift dienen de klanten zelf te reinigen. De drie zussen en Smulders run nen sinds zes jaar Doortje Vinta ge in Eindhoven, een winkel in tweedehands-vintagekleding. Voor hun kledingtheek koos het viertal bewust voor Amsterdam. „De mensen zijn hier open min ded, gewend aan vernieuwende ideeën zoals de deeleconomie. Tweedehands kleding dragen is voor veel mensen al een stap, le nen gaat nog verder", zegt Elisa. Maar ze is ervan overtuigd dat de len en lenen de toekomst is en dat daarmee een goede boterham te verdienen valt. Limburgse oorlogsheld Veiling Moszkowicz van de baan De veiling van huisraad en schilderijen van voormalig strafpleiter Bram Moszkowicz is van de baan. Dat hebben Moszkowicz' advocaat Herman Loonstein en advocaat Gabriel Meijers gisteren bekendge maakt. Meijers had nog geld te goed van Moszkowicz en wilde de spullen laten veilen. Hij laat weten dat 'tot tevredenheid van beide partijen' een schik king is getroffen. Een deur waarder dreigde de woning van de voormalig advocaat leeg te halen. De Telegraaf meldde dat zanger Gordon Moszko wicz 15.000 euro heeft geleend. Met een vlakke hand zal koning Willem-Alexander vanmorgen op de schouder van de Heerlense Gijs Tuinman (35) slaan. En met dat ritueel bevordert hij hem tot de hoogst mogelijke militaire on derscheiding: Ridder Militaire Willemsorde der vierde klasse. Tijdens de toespraak van vandaag zal pas duidelijk worden waar Tuinman precies voor wordt be loond, maar het zal zonder twijfel om een heldendaad gaan. De laat ste die deze onderscheiding kreeg, was Afghanistan-veteraan Marco Kroon. De eerste werden benoemd in 1815, onder wie prins Willem van Oranje. Remzi Cavdar legt zich niet neer bij het oordeel van de rechter dat de instelling die hem tien jaar lang ten onrechte als zwakzinnig beoordeelde, niet verantwoorde lijk daarvoor is. De William Schrikker Groep plaatste de nu 21-jarige jongen vanaf 1998 op voorspraak van deskundigen in meerdere instellingen voor ver standelijk beperkte jongeren, ter wijl hij dat niet was. Zijn I Cf was heel normaal. Het valt de instelling niet aan te rekenen dat de jongen daar onte recht jarenlang heeft gezeten en er hoeft geen schadevergoeding aan hem betaald te worden, oor deelde de rechter. Cavdar gaat te gen deze uitspraak in hoger be roep, laat zijn advocaat Richard Korver weten. Als 4-jarige werd Cavdar uit huis geplaatst. Zijn moeder had zware psychische problemen en verwaarloosde haar zoontje. Hij had een grote ontwikkelingsachterstand en kon niet staan en niet lopen. Cavdar werd echter niet bijgespijkerd om dat hij een verstandelijke beper king zou hebben. In 2005 bleek echter dat hij een I Cf had van 108. ECI Literatuurprijs De AKO Literatuurprijs gaat vanaf 1 januari door het leven als ECI Literatuurprijs. De prijs heeft in de onlineboekenclub een nieuwe hoofdsponsor ge vonden. Aan de prestigieuze prijs blijft een geldbedrag van 50.000 euro verbonden. Sionsberg nog open Ziekenhuis De Sionsberg in Dokkum kan voorlopig medi sche zorg blijven bieden. „We gaan de komende tijd door met het leveren van zorg, zij het met enkele beperkingen", al dus de medische staf. De opera tiekamers blijven wel gesloten. Suzanne Smulders (links) en Elisa Jansen van de Amsterdamse kledingtheek Lena: „Waarom moeten we per se alles in bezit hebben? Bij vrouwen hangen de meeste kleren toch ongebruikt in de kast." foto Klaas Fopma/HH door Niek Opten AMSTERDAM - Het is even wennen, maar waarom zou je kleren kopen als je ze kunt lenen? Op naar de kledingtheek, in Amsterdam en Utrecht. In Utrecht opent woensdag 17 december De Kledingbibliotheek. Die heeft niets van doen met Lena in Amsterdam, maar kent hetzelf de uitleenprincipe. „Delen en rui len gebeurt veel op internet, maar nog op weinig fysieke plekken. Dat is de volgende stap", denkt Karin Zwiet, een van de drie initia- tiefnemers. Dat hetzelfde idee op verschillende plaatsen ontstaat, is daarvan volgens haar het bewijs. De Kledingbibliotheek is een stich ting waarbinnen zo'n dertig jonge modeontwerpers actief zijn. Zij maken nieuwe kledingstukken uit tweedehands kleren. Leden van de Kledingbibliotheek kunnen kleren doneren. Mooie gaan naar de uitleen, de rest is materiaal voor de designers. De kleding mag je maximaal een maand houden en is niet te koop. Zwiet: „Maar we brengen leden graag in contact met de ontwer pers, zodat die een kledingstuk voor hen kunnen maken." DEN HAAG AMSTERDAM AMSTERDAM AMSTERDAM DOKKUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10