Docu op de radio belicht Vrouwenpolder jaar later w&mê. 'Mooi als we 'Gideon was een heel joviale jongen' De nieuwe vrouw 66 Wat als een derde van de mensen zoveel geld krijgt en de rest niet? 26 ZEELAND EXTRA INKOMSTEN Veel gemeenten zitten krap. Hulst wil onder meer Evides en Delta Netwerkbedrijf extra gaan belasten. 66 De extra kosten door deze belasting rekenen we door aan onze afnemers WV4-. woensdag En ineens was daar een nieuwe vrouw in huis. Een klasgenootje van mijn zoon waar hij vaak mee naar huis fietste, kwam spelen. Het klikte leuk. Verbaasde me niks. Een pittig Amerikaans meisje. Mijn zoon heeft wellicht net als zijn vader een voorkeur voor dames waar ook ander bloed dan degelijk Hollands bloed door de aderen stroomt, of liever nog: door de aderen giert Hij is net elf. Het was niet de eerste keer dat er een meisje kwam spelen. Maar dit was dui delijk anders. De volgende dag spraken ze weer af, en de dag erna en daar na. Ineens was ze een bekende verschijning in huis. Wij, de ouders, zijn inmiddels ook bij haar ouders op bezoek geweest. Kennismaken, zoals het hoort. En natuurlijk weten we als ver antwoordelijke ouders wel dat we vooral geen flauwe grapjes moeten maken over ons ver moeden dat hij met elf jaar een echte vriendin heeft Want ja, wat stelt het nou voor? En we willen vooral ons jongetje niet onzeker maken. Laat ze maar lekker in alle jeugdige on schuld. Hij heeft gewoon een nieuwe boezemvriend en dit keer is het een meisje. Tot ik thuiskwam en zijn vrien din druk babbelend bezig zag tussen stapels spelletjesdozen. Soort bij soort zoekend, in on bruik geraakt speelgoed op een aparte stapel, gezelschapsspel len op een andere stapel. Alles werd keurig gerangschikt in de kast Want, zo wist ze: „Als ik die robot meer in het zicht zet, dan speelt hij er tenminste nog mee." De oplader van de radio grafisch bestuurde auto werd na jaren teruggevonden en keu rig bij de auto opgeborgen. En mijn zoon? Die zat verschanst op de over loop wat doelloos te spelen. Hij was liever met haar gaan ga- men. Al die drukte... Hij vond het maar niks. Hij nam me kla gend in vertrouwen. „Morgen gaat ze mijn slaapkamer oprui men, zei ze." Hij zuchtte. En pas toen drong het tot me door. Hoe kon ik zo blind zijn? Hij had geen vriendin. Hij was elf en had nu al een vrouw. In de documentaire komen enke le prijswinnaars aan het woord, maar ook mensen die niets ge wonnen hebben. Dat is een be wuste keuze, zegt Van den Berg. „Ik was juist geïnteresseerd in de hele gemeenschap: wat als een derde van de mensen zoveel geld krijgt en de rest niet? Ik wilde de tegenstelling laten zien." Postbode Jan Jakk, die drie jaar in het dorp woont, speelt een hoofd rol. Hij leeft onder het sociaal mi nimum en kijkt van een afstandje toe wat de prijzenregen doet met het dorp. Zo vertelt hij hoe hij de uitnodigingen voor het Postcode- kanjerfeest bezorgde en daardoor precies wist wie de winnaars wa ren. „Ik heb met hem het meest persoonlijke contact", vertelt Van den Berg. „Van hem komen luiste raars het meest te weten." Dominee Berend Schaaij van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt legt uit hoe loterijen vroeger ge zien 'voor de duivel' waren, maar nu wel geaccepteerd worden. Van den Berg: „Ik wilde dat de kerk een rol speelde in de documentai re. Er wordt wel gezegd dat Vrou wenpolder niet zo kerkelijk is, maar het heeft 1100 inwoners en drie kerken." In de documentaire komen ook supermarkteigenaar Paul Corbijn en Carine Louwerse voor. De ondernemer had vier lo ten en Louwerse woont in de Ko ningin Beatrixlaan, waar de mil joenen vielen. Van den Berg ervoer dat het heel lastig was om binnen te komen in het dorp. „De mensen zaten niet op mij te wachten. Ze hadden wel genoeg gepraat over de loterij. Maar uiteindelijk heb ik toch een goede band met ze kunnen op bouwen." Nuchter, dat is de in druk die Van den Berg heeft van de dorpsbewoners. „En de niet-winnaars zullen het niet hardop zeggen, maar toch be speurde ik bij hen ook wat onder huidse jaloezie." Patrick Lodiers, wiens ouders in Vrouwenpolder wonen, maakte voor BNN ook een documentaire na de winst in de Postcodeloterij. HULST - Tientallen gemeenten in Nederland doen het al, Hulst krijgt mogelijk de primeur in Zee land: belasting heffen over bui zen, kabels en leidingen in ge meentegrond. Jaarlijks moet dat zo'n 815.000 euro opleveren, waar van het leeuwendeel door Delta Netwerkbedrijf (ruim 544.000 eu ro) en waterbedrijf Evides (232.000 euro). Bij Delta Netwerkbedrijf en Evi des huiveren ze bij de gedachte. Wie weet volgen er na Hulst nog meer Zeeuwse gemeenten? Marie ke de Wild van Delta Netwerkbe drijf laat een waarschuwing ho ren. „Delta Netwerkbedrijf zal de extra kosten doorrekenen aan alle afnemers van elektriciteit in Zee land." Evides zal dit volgens haar één op één doen alleen aan inwo ners van Hulst. Hulst is overigens in Zeeland ze ker niet de eerste gemeente die op het idee is gekomen ook preca riorechten - zoals de belasting of ficieel heet - te heffen over bui zen, leidingen en kabels in ge meentegrond. In elk geval de ge meenten Schouwen-Duiveland, Vlissingen en Middelburg hebben dit zelfs al in hun verordening staan. Maar, melden woordvoer ders, de belasting wordt niet gehe ven op bezittingen van Delta Net werkbedrijf en Evides. „Omdat we daarmee oude overeenkom sten hebben over gebruik van ge meentegrond", luidt de verkla ring. Een andere Zeeuwse overheid, het waterschap Scheldestromen, heft de belasting wel. „We heb ben daar zelfs een procedure over gevoerd met Delta Netwerkbe drijf', laat dijkgraaf Toine Poppel- aars. De belasting levert het water schap jaarlijks anderhalf miljoen euro op. Hulst voorziet ook juridische pro cedures, blijkt uit een onderzoeks rapport. Wethouder Adri Totté (CDA) van financiën laat door schemeren dat voor lief te willen nemen. „We hebben al veel bezui nigd", stelt Totté, „en we blijven bezuinigen, maar dat houdt een keer op. Vandaar dat we nu invoe ring van deze precariorechten overwegen." Dat Delta het divi dend heeft gehalveerd (ruim 687.000 euro minder voor Hulst) en wellicht helemaal stopzet, staat er los van, verklaart Totté. „We mogen deze belasting invoe ren. Waarom zouden we het dan niet doen?" Vier jaar later is er van een wets voorstel nog geen sprake. De Vere niging van Nederlandse Gemeen- Zo ook bij de fietser, die Verhelst zondagmorgen rond 4.15 uur als eerste aantrof. Hij wil er (ano niem) niet veel, maar wel iets over kwijt. „Ik dacht eerst dat het om een dronken persoon ging, die 'out' was gegaan. Ik probeerde hem wakker te maken, maar dat lukte niet. Daarop heb ik meteen 112 gebeld. Hulpverleners waren heel snel ter plaatse. Ik vermoed dat hij met zijn laatste krachtsin spanning hier is geraakt." De politie doet geen enkele mede deling over de voortgang van het onderzoek. Wel bevestigt woord voerder Henk Snepvangers de woorden die burgemeester Jan Lo- nink eerder al uitsprak; Verhelst, vader van twee kindjes, was geen onbekende van de politie. Twintig rechercheurs werken aan de zaak. De 27-jarige verdachte uit Terneuzen, die kort na de schiet partij in de Walstraat werd aange houden, wordt vandaag voorge leid aan de rechter-commissaris. Op het online condoleanceregis ter Mensenlinq is een pagina voor Verhelst geopend. De Terneuze- naar was tot vorig seizoen lid van honkbalclub Het Zeeuwse Honk. Voorzitter Marshall Matthew, die goed contact heeft met de familie van het slachtoffer, omschrijft Gi deon als een joviale jongen, die al tijd vol grappen zat. „Toen hij in 1999 vanuit de Antillen naar Ne derland kwam, werd hij lid bij ons. Na twee jaar ging hij voetbal len. Totdat hij zich vorig jaar weer bij onze club aansloot. Wij wis ten dat hij een bekende van de po litie was, maar iedereen verdient een tweede kans. Hij was heel be trokken bij de vereniging. Toch is zijn lidmaatschap beëindigd, om dat hij de contributie niet kon vol doen." Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok VROUWENPOLDER - Hoe beïnvloedt de Postcodekanjer de gemeen schap van Vrouwenpolder? Docu mentairemaakster Ellen van den Berg volgde een jaar lang inwoners uit het dorp, op zoek naar een ant woord op die vraag. Komende zon dag is 'Goudenpolder' te beluiste ren op Radio 1. N ieuwe belasting in petto Holland Doe - 'Goudenpolder', zon dag 7/12, 21.00-22.00, NPO Radio 1 Ellen van den Berg door Harmen van der Werf Marieke de Wild, Delta Netwerkbedrijf -< 'F j I foto Piet den Blanken Hollandse Hoogte hulst - De heffing van belasting door gemeenten op buizen, kabels en leidingen van nutsbedrijven is omstreden. In 2010 diende WD- Kamerlid Brigritte van der Burg met succes een motie in om de be lasting wettelijk te verbieden. Via via zouden burgers de extra kosten toch voor hun rekening krijgen, om dat nutsbedrijven die doorbelas ten. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Bij het 'straatmonu- mentje' in de Brouwerijstraat in Terneuzen wemelt het dinsdag van de geruchten. Wat is er toch voor afgegaan aan de schietpartij, waar bij Gideon Verhelst (23) het leven liet? Een uit de hand gelopen ruzie die nacht? Een langlopende vete? ledereen denkt er het zijne van, maar het gevoel van verbijstering overheerst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65