Wrak van MH17 naar Vliegbasis Gilze-Rijen Belgen zijn gevangene 'Farid de Gek' meer dan beu IN HET NIEUWS 3 De veiligheid is, anders dan bij ci viele luchthavens, op de lucht machtbasis als vanzelfsprekend gewaarborgd. De reconstructie zal ook met het oog op een moge lijke juridische afwikkeling in alle beslotenheid moeten gebeuren. Gilze-Rijen, de thuisbasis van het Defensie Helikopter Commando (DHC), beschikt over verscheide ne grote hangars en shelters. Gisteren is in de Oekraïense stad Charkov begonnen met inladen van de wrakstukken in vrachtwa gens. Verspreid over de week zul len die in verschillende kon vooien richting Nederland ver trekken. Er is gekozen voor een route over de weg, omdat die vol gens de onderzoeksraad het meest efficiënt is. Woordvoerder Wim van der Wee gen van de onderzoeksraad kan niet zeggen op welke dag de eer ste vrachten op Gilze-Rijen aanko men. „We hebben een idee van de datum, maar die brengen we nog niet naar buiten. De route van Charkov naar Gilze-Rijen is lang: 2700 kilometer. Als er iets tussenkomt, moeten we de be richtgeving weer bijstellen." Onduidelijk is of de aankomst een ceremonieel karakter krijgt. Tot nu toe is de berging van wrak stukken in Oekraïne zonder cere monie gegaan. Voor de aankomst in Nederland zou daarover nog geen besluit zijn genomen. In Charkov is begonnen met het inladen van de wrakstukken voor de reis naar Nederland NEDERLAND IN EUROPESE TOP CULTUURLIEFHEBBERS De Fransman van Algerijnse af komst ligt onbewaakt in een zie kenhuis te herstellen van een hon gerstaking van 55 dagen, in Luik of Brussel. Le Fou heeft sinds 1985 een recordaantal Belgische gevan genissen van binnen gezien van wege gijzeling, moord, poging tot moord en ontvoering. Gefrus treerde cipiers gaven hem zijn bij naam omdat de man volstrekt on handelbaar en agressief is. Diver se keren gingen ze daarom in sta king. Vanwege de grote onrust die hij veroorzaakte, werd hij meer dan 160 keer overgeplaatst. Bamouhammad werd in 1987 ver oordeeld voor een gijzeling. Een maal op vrije voeten ging het met een mis. In 1994 probeerde hij een man te vermoorden nadat zijn vriendin had gezegd dat die haar had verkracht. Een maand la ter schoot hij een andere man om dezelfde reden dood. Hij werd daarvoor tot dertien jaar cel ver oordeeld. Zijn psychiaters beschre ven hem als een gewelddadige en impulsieve man 'die men maar be ter niet als vijand heeft'. In 2002 gijzelde hij zijn schoonfamilie in een hamburgertent nabij Brussel, waarvoor hij twee jaar kreeg. In 2005 ontvoerde hij tijdens een dag verlof twee vrouwen die hij 33 uur boven een café in Brussel opsloot. Ook zijn dochter hield hij er korte tijd vast. Een politie agente ontsnapte ternauwernood aan de dood. In oktober begon Le Fou in de gevangenis van het Waalse Marche- en-Famenne een hongerstaking nadat hij in de iso leercel was gestopt. Bamouham- Fransman zat in een recordaantal gevangenissen en herstelt nu van een hongerstaking mad zei aangevallen te worden door zijn bewakers en wilde dat videobeelden daarvan zouden worden onderzocht. Toen dit werd geweigerd, stopte hij met eten en zei euthanasie te overwe gen. Zijn advocaten klaagden intussen de staat België bij het Europees Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg aan wegens de 'on menselijke omstandigheden' waaronder hun cliënt werd gedeti neerd. Vrijdag beval het Hof de Belgische regering hem naar een openbaar ziekenhuis te vervoe ren. Een kortgedingrechter in Luik sommeerde hierop zondag avond voorlopige vrijlating. Minister van Justitie Koen Geens probeert de zaak terug te draaien. DINSDAG 2 DECEMBER 2014 door Palko Peeters RIJEN - De reconstructie van het toestel van vlucht MH17 zal plaats vinden op Vliegbasis Gilze-Rijen. De wrakstukken van het neerge haalde vliegtuig worden daarheen gebracht Volgens de Onderzoeks raad voor Veiligheid biedt de vlieg basis genoeg ruimte voor nader on derzoek en de reconstructie. pagina 8/9: 'Russen schuldig aan ramp' Nederlanders behoren na de Zwe den en de Denen tot de grootste cultuurliefhebbers van Europa. Ruim een derde van de Nederlan ders bezoekt concerten, musea en theaters, terwijl het percentage in Europa gemiddeld op 18 ligt. Dat blijkt uit Cultuur in Beeld van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Meer kinderen en jongeren heb ben in 2013 een museum bezocht. Het publiek van meer traditionele cultuur vergrijst wel. Musea, ballet en klassieke muziek trokken in de leeftijd van 65 tot 79 jaar meer bezoekers dan voor heen. Er werd minder gelezen: bibliothe ken leenden in 2013 minder boe ken uit. Het aantal leden van de bi bliotheek (4 miljoen) bleef wel ge lijk. Bij de meer populaire vormen van cultuur, zoals cabaret, films en popmuziek, is de belangstelling van zowel jongere leeftijdsgroe pen als ouderen gestegen. trouw aan cultuur Het Rijksmuseum met De Nachtwacht trekt veel bezoekers en daar hebben ook andere musea profijt van. foto Frank Muller/HH door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - 'Laten uithongeren, dat stuk uitschot.' Belgen reageren hef tig op de plotselinge vrijlating om medische redenen van de berucht ste gevangene van het land, Farid Bamouhammad, alias Le Fou, 'Farid de Gek'. Farid Bamouhammad, alias Le Fou, 'Farid de Gek'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58