Schrijfster Zwigtman overweegt te stoppen DeStem Mensen 'Nog niet preventief fouilleren' BN DeStem 30 ZEELAND MOLUKSE WIJK De Molukse wijk moet Moluks blijven. Maar 'Hollanders' zijn niet onwelkom in de Souburgse enclave. 66 Ik kan het nog niet over mijn hart verkrijgen ze te begroeten In een 'literaire suïcidenote' be schrijft Zwigtman de kaalslag in de kinder- en jeugdliteratuur. Di recte aanleiding voor het stuk is het verdwijnen van het Vlaamse magazine de Leeswelp. Zwigtman was columnist voor dit blad, dat ze beschrijft als 'het laatste tijd- schrijft dat in Vlaanderen op een serieuze manier over jeugdlitera tuur publiceert'. Zwigtman noemt de teloorgang aan aandacht voor kinder- en jeugdboeken 'hartverscheurend'. Steeds meer auteurs houden er mee op, omdat ze het hoofd niet meer boven water kunnen hou den. „De overheid heeft z'n mond vol van de manier waarop we een samenleving moeten bouwen, maar er zijn geen centen voor ini tiatieven die dat mogelijk maken. De kinder- en jeugdliteratuur kan zo'n initiatief zijn. Steeds meer onderzoeken tonen aan wat lezen met je doet: mensen die zichzelf kunnen verliezen in een roman, hebben meer empathisch vermo gen. Kinderen die boeken lezen, leren om te gaan met grote hoe veelheden complexe informatie. Maar ook om hun oordeel uit te stellen, want in een boek kan een verhaal immers een andere wen ding krijgen." Zwigtman is schrijfster van het boek Vlam, dat onlangs uitkwam. Ze won in 2010 de Zeeuwse boe kenprijs en kreeg ook twee keer de Gouden Uil voor kinder- en jeugdliteratuur. De Middelburgse ziet dat er steeds minder te kiezen valt voor Nederlandse kinderen en jonge ren. „Van de boeken van Els Pel- grom, echte klassiekers, is er nog maar één verkrijgbaar in de boek handel. Er is wel veel aanbod, maar het is allemaal hetzelfde. Bo vendien zijn er weinig bronnen die kinderen wegwijs maken in wat er aan aanbod is. Daarom gaat het verdwijnen van de Leeswelp me zo aan het hart. Als schrijver is het moeilijk om een ander soort boek te schrijven. Als je iets nieuws wilt doen, dan ben je een risico. Maar als een tak niet ver nieuwt, dan houdt het op." Zwigtman wil mensen met haar stuk aan het denken zetten. „Er is al veel kinder- en jeugdliteratuur verdwenen. Wat als het allemaal verdwijnt?" De teloorgang aan aandacht voor het kinder- en jeugdboek is hartverscheurend tel. 055-5 388 000, COLOFON WGGGNGR Media oost-souburg - De afspraak met woningbouwcorporatie L'Escaut is helder: huizen die vrijkomen in de Molukse wijk in Oost-Souburg zijn bij voorrang voor Molukkers. De woningbouwcorporatie raad pleegt het Wijkcomité of er wo ningzoekenden zijn. Die afspraak staat 53 jaar, zo oud als de wijk is. Maar als er geen Molukse gegadig den zijn, kan L' Escaut het huis toewijzen. „Wel willen wij inspraak aan wie dat gebeurt", zegt Mona Matitapu- ti van het Wijkcomité. „Wij wil len weten of mensen in de wijk passen. Met Hollanders krijg je gauw gezeur over overlast. In de ze wijk moet je niet zeuren." Sinds een maand woont er een volledig 'Hollands' gezin in de Molukse wijk. Dat is voor het eerst. Nooit waren er bewoners zonder Molukse verbintenis. In Hoogeveen leidde zo'n woning toewijzing tot de bekladding van het huis door boze Molukkers. In Oost-Souburg is het gezin vrien delijk begroet. Maar er is onvrede. „Het ligt niet aan die mensen. Maar ik kan het nog niet over mijn hart verkrijgen ze te begroe ten. Dat heeft tijd nodig", zegt Mona's man, Edwin Matitaputti. „Daar kom ik rond voor uit." Het is de manier waarop de toe wijzing gegaan is, vertelt Mona. Bij het intakegesprek met de De Ruijsschers bleek het huurcon tract al ondertekend. Daar was Mona verbolgen over. „We heb ben bij L'Escaut steeds met ande re huurmakelaars te maken die de afspraken niet kennen. Ons wordt te weinig tijd gegund om te zoe ken. Molukkers gaan pas naden ken als ze een huis leeg zien staan." Twee jaar geleden vertelde L'Escaut andere huurders te wil len plaatsen als Molukse belang stelling uitbleef. „Dat heb ik per brief aan de hele wijk kenbaar ge maakt. Iedereen weet dat het kan voorkomen," stelt Mona. Het Wijkcomité heeft volgens L'Es caut steeds meer moeite om Mo lukse gegadigden te vinden voor vrijkomende huizen. Mona be strijdt dat. „De eerste generatie maakte de wijk, maar voor de tweede generatie waren geen hui zen. De derde generatie kent het leven in de wijk niet, maar zoekt het weer op. Voor de drie huizen die nu vrijkomen, hebben we jon ge Molukse huurders. Ook omdat het door de economie moeilijk is om een koophuis te vinden." 99 OOST-SOUBURG - Drie jaar wacht ten Patrik en Diana de Ruijsscher al op een gelijkvloerse woning. In de Coosje Buskenstraat in Vlissin- gen werden de trappen Diana te veel: ze heeft ernstige rugklach ten en de medicatie daarvoor heeft haar lever sterk beschadigd, wat haar chronisch vermoeid maakt. Haar man Patrik mantel- zorgt voor haar. „We wilden graag een kleiner huis, dat maakt het voor Patrik ook beter te doen", zegt Diana. Toen L' Escaut het huis in de Prins Hendrikstraat Lonink had maandag overleg met politie en justitie over de schiet partij in de Brouwerijstraat. „Van belang is om goed te weten of dit een op zichzelf staand incident is tussen twee personen of dat er iets broeit of niet?" Lonink wacht eerst het antwoord op die vraag af, voordat hij besluit wel of niet over te gaan tot preventief fouille ren in delen van Terneuzen. „De wetgeving laat sinds kort toe dat ik onmiddellijk kan besluiten tot preventief fouilleren, als de reden maar gegrond is. Zoiets moet je wel heel goed aankondigen, want het grijpt in op de levenssfeer. We moeten er alles aan doen om de oorzaak snel te achterhalen, ook uit bezorgdheid over het ima go van Terneuzen." Lonink voerde deze maatregel in 2012 ook al eens in, na schietpar tijen tussen rivaliserende inwo ners. Er zijn geen aanwijzingen dat de oorzaak van de schietpartij, waarbij zondagmorgen Gideon Verhelst (23) om het leven kwam, in die hoek moet worden gezocht. Volgens Lonink was het slachtof fer bekend bij de politie. „Maar veel belangrijker vind ik op dit moment dat er een jong leven ver loren is gegaan." Nadat de politie de plaats delict vrijgaf, werd de plek gemarkeerd met bloemen, kaarsjes, lantaarns, tekeningen, flessen whisky, een blikje bier en meerdere teksten. Zo staat op een bord 'Gestorven in het harnassü Soldaat pa sem per. Rest in peace Bing. We will never forget you, Jurnailey Ash ley'. Op een foto staat 'Gideon Ver helst, 22-7-1991 - 30-11-2014'. Lonink wil eerst meer weten over oorzaak schiet partij, voordat hij overgaat tot veiligheidsmaatregelen door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Floortje Zwigtman uit Middelburg denkt er serieus over na om te stoppen als schrijf ster van kinder- en jeugdboeken. Dat schreef ze gisteren in een noodkreet op haarfacebookpagina. Floortje Zwigtman COLOFON ZEEUWS-VLAANDEREN Advertenties Verkoopteam Zeeland tel. 0118-434 070, fax 0118-434 079 traffic.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: fax 055-5 388 210 E-mail: arbeidsmarkt@wegenerdagbladen.nl Informatie over adverteren: www.bndestemadverteren.nl Redactie Terneuzen Herengracht 7, 4531 CM Terneuzen redactie.terneuzen@bndestem.nl Tel. 0115-645 740 BN DeStem Trivium 76, 4873 LP Etten-Leur Postbus 488, 4870 AL Etten-Leur 076 - 5312 311 www.bndestem.nl Hoofdredactie Johan van Uffelen Henk van Ingen (adjunct) hoofdredactie@bndestem.nl Heeft u nieuwstips? redactie@bndestem.nl 076- 5312 555 Insturen lezersbrieven redactie.secretariaat@bndestem.nl Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via: bndestem.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088 - 0139 920. Abonnementstarieven Deze vindt u op bndestem.nl/tarieven Abonneren, wijziging, vakantieservice? Informatie kunt u vinden op onze site bndestem.nl/service of bel 088 0139920. Advertentiemogelijkheden www.bndestemadverteren.nl 088-0139 994 adverteren@wegenermedia.nl Alle auteursrechten voorbehouden BN DeStem BV, c.q. de betreffende auteur. BN DeStem is een uitgave van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van BN DeStem of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw emailadres wilt intrekken, kunt u dit kenbaar maken bij de Lezersservice. www.bndestem.nl/algemeen/voorwaarden 'In deze wij k niet zeuren' door Claudia Sondervan Edwin Matitaputti I Patrik en Diana de Ruijsscher door Raymond de Frel TERNEUZEN - Burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen gaat voorals nog niet over tot het aanwijzen van veiligheidsrisicogebieden in Terneuzen. Die aanwijzing biedt de mogelijkheid om mensen preven tief te fouilleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52