Op stap met camera en oranje laarzen in Sluiskil Aanstormend cabarettalent Vier keer Hulst praat alvast over leuk! in de Blaauwe Hoeve in Hulst toekomst basisscholen Oefenen blijft noodzakelijk 28 ZEEUWS-VLAANDEREN BEZINNING de papieren aan de muur geschre ven. Eng, noteert pastor Ralf in rood bij gehoorzaamheid. Niks voor mij schrijft Adriana - 'ik woon naast de Hema in Hulst' - Biesbroeck en Mirjam de Rijk ziet alleen wat in gehoorzaamheid om wille van de goede gang van zaken. Cor Marcus - 'uit Vogelwaarde en lid van de dorpsraad' - schrijft in groen bij dienen zonder deze komt men niet tot beminnen. De domi nee, ook in groen, houdt het op toewijding. Als iedereen weer zit, concludeert de dominee dat de geuite gedach ten en gevoelens momentopna men zijn waar later deze avond misschien nog op wordt terugge komen. Hij snijdt het eigenlijke Franciscus-onderwerp van van avond aan: sterven en loslaten. Poeh, heftig. Het gaat erom, zegt de dominee, dat je je niets toeeigent en dat je focust op de essentie: God. „Een spannende vraag voor ons kan zijn of loslaten en een sobere le vensstijl nog een rol spelen in ons dagelijkse leven, in onze maat schappij waarin zowat alles te koop is." Als je kunt loslaten, ben je geluk kig, zegt mijn buurvrouw Adria na stellig. „Er zijn mensen die zelfs als ze sterven niet kunnen loslaten. Maar hoe ouder je wordt, hoe gemakkelijker het is, vind ik." Nou ja, geld is natuurlijk wel han dig om te hebben, zegt iemand, het mooiste ervan is dat je het ook kunt weggeven. Peter Saeij (van de werkgroep) relativeert: „Spiritualiteit is zo verdwenen als je geen gas en licht hebt hoor. Het is erg idealistisch om te zeggen dat geld niet nodig is voor een zin vol bestaan. Er zijn niet voor niets voedselbanken." De dominee vat de discussie sa men met 'een permanente groei naar meer is niet te rijmen met de spiritualiteit van Franciscus' De doorgeefcamera is één van de acties van Clavis in het kader van het honderdjarig bestaan van de woonstichting. Met de fotoactie wil Clavis Sluiskil 'op geheel ei gen wijze' op de kaart zetten. Cari na Doggen, wijkcoördinator Sluis kil voor Clavis: We vinden dat Sluiskil zich prima leent voor de ze actie. Met de oranje laarzen die op alle foto's terugkomen, maken we een symbolische wandeling door het dorp. De laarzen geven kleur aan het beeld en laten zien dat Sluiskil een kleurrijke, leven dige gemeenschap is." Clavis sluit het jubileumjaar eind dit jaar of begin volgend jaar af met een expositie van de foto's die afgelopen jaar zijn gemaakt. Aan Carina Doggen en Loek van Hecke uit Sluiskil onder meer de taak om de ingestuurde foto's te selecteren. De doorgeefcamera is momenteel in het bezit van Peter Vermeire. Die dubt nog over wat hij in beeld zal brengen. Als hij hoort dat de camera nog een eindspurt moet maken, belooft hij er toch maar eens werk van te maken. Mark Gijsel die het toestel en de laarzen vóór hem een paar dagen in huis had, legde de intocht van de Sint vast. Hij had de curverbox weer gekregen van zijn broer, die hem weer van bakker Wim de Bruijne had. Een mooi initiatief, vindt die. „We zetten gezamen lijk Sluiskil in een positief dag licht." lammer genoeg heeft de camera een paar maanden bij iemand thuis gelegen, zonder dat er wat mee gebeurde. Sluiskillenaar Van Hecke spoorde hem op en bracht de camera weer in omloop. Cari na Doggen heeft tot nu toe zeker twintig mails met foto's binnen, dus er zit genoeg bij voor een ex positie. „Maar nieuwe foto's zijn nog steeds welkom." BN DeStem maakt op deze plek wekelijks een sfeerteke ning van een ontmoeting tussen Zeeuws-Vlamingen. Vandaag: de oecumenische avond over Franciscus in KlooS' terzande. deze dinsdagavond koud in de Martinuskerk. Gelukkig is de 'oe cumenische avond over de spiri tualiteit van Franciscus van Assisi voor mensen van onze tijd' in de sacristie. Daar brandt de kachel en schenkt pastor Ralf Grossert koffie in. Er zijn spritsen en bij de glas-in-loodafheeidingen van Franciscus branden waxinelicht jes. Het groepje deelnemers bestaat deze tweede avond uit vier nieu welingen (allemaal vrouwen) en drie min of meer vaste klanten, blijkt uit een snel voorstelrondje, speciaal voor de verslaggeefster. Met de pastor, de dominee en Peter van de organisatie erbij, zit ten er elf mensen aan de bezin- ningstafel. Een gemengde groep: mannen, vrouwen, ouderen, iets jongeren, kerkgangers, niet-kerk- gangers, katholiek, protestant. Elk met hun eigen beweegreden om mee te doen. Maar tijd om die te duiden is er nu even niet, de do minee opent al met een kort me ditatief moment, een lied, mee te zingen vanaf een stencil. „Ik wil best moedig zijn en het eerste cou plet voorzingen", zegt dominee Pieter Overduin lachend. Een lan ge solo wordt het niet, de club valt al na een halve regel in. Er volgt een gebed waaruit ik in de gauwigheid oppik 'weg uit de drukte... weg van meningen van de kranten... we willen onze han denouden vouwen en loslaten wat we krampachtig vasthou den... schenk ons uw rust'. Aha, er dient zich een associatie ve oefening aan rond twee belang rijke waarden van Franciscus van Assisi. Welke gevoelens, gedach ten komen bij de deelnemers op bij de woorden 'dienen' en 'ge hoorzaamheid', zowel positief als negatief? Met rode en groene stif ten worden eerst aarzelend, later met meer overtuiging, reacties op Vier aanstormend cabarettalen ten verzorgen elk een voorstelling van ongeveer 25 minuten. Het zijn finalisten en prijswinnaars van diverse cabaretfestivals. Het belooft een afwisselende avond te worden. De cabaretiers van de toe komst zijn Jasper Dijkema, die vo rig jaar afstudeerde in Amster dam en bekend staat als de man die fantastische verhalen kan ver tellen én liedjes kan zingen. Mar co Lopes is cabaretier, theaterma ker en acteur. Hij studeert in Den Bosch. Zijn Portugese bloed en Haagse tongval blijken een perfec te combinatie. Robin Koek won met cabaretduo Claas Koek de publieksprijs op het Utrechts Ca baret Festival. Nu gaat hij solo ver der. In zijn show staat de fiets cen traal en vraagt hij zich af wat het Wethouder Frank Van Dries- sche krijgt de voorzittersha mer van project Het Land van Reynaert overhandigd leven hem brengt. Kitty Goemaat is de kersverse winnaar van het Leeuwarder Cabaret Festival 2014. Onder het motto Lang leve de Posi- tiviteit, zingt ze positieve liedjes. Er is ook ruimte voor serieuzer za ken. Wethouder Frank van Dries- sche krijgt tijdens de avond de voorzittershamer van het project Het Land van Reynaert overhan digd. Hulst is in 2015 voorzitter van het grensoverschrijdend pro ject. De Hulster commissieleden wil len toch alvast de toekomst be spreken. Wethouder Frank van Driessche onderkent dat scholen vroeg of laat onder druk komen, omdat er te weinig nieuwe leerlin gen zijn. Maar Hulst blijft tot nu toe inzetten op het behoud van scholen in zoveel mogelijk dor pen. Van Driessche kan dat billij ken. „De school is niet alleen als instelling belangrijk voor de leef baarheid. Ook verenigingen krij gen het moeilijk als kinderen el ders naar school gaan." Volgens de wethouder luistert de Hulster raad naar de bevolking. „Onderzoek wees uit dat ouders hun kind liever dichtbij huis naar een school sturen met minder voorzieningen dan naar een school met meer voorzieningen verder weg. Ik hoor woensdag of de commissie daarin meegaat." De Ontmoeting BRESKENS - Oefenen is en blijft belangrijk. Dat is de belangrijkste conclusie voor Veiligheidsregio Zeeland én zorgkoepel Warmande. Topvrouwen Cerrie Ruijs en Yolanda de Jong zijn het roerend met elkaar eens: het oefenen in het net verlaten zorgcentrum De Burght in Breskens benaderde de realiteit. 'Echte mensen redden uit een echt tehuis' is toch heel wat anders dan oefenen met een pop die je wel even over de grond kunt slepen, foto Peter Nicolai Vrede en alle door Pascalle Cappetti sluiskil - Fotografeer een jaar lang het dagelijkse leven van Sluiskil en zorg dat op elke foto een paar oran je laarzen te zien is. Die opdracht kregen de inwoners van Sluiskil eind januari van de jubilerende woonstichting Clavis. De 'doorgeef- camera' gaat deze maand versneld van hand tot hand, om zo nog een paar mooie beelden van het kanaal dorp te schieten. Dominee Overduin sluit de bezinningsavond af met 'Pax et Bonum', woor den waarmee Franciscanen elkaar nog steeds groeten: vrede en goeds. KLOOSTERZANDE - Poeh, wat is het hulst - De Cabaretpoel speelt woensdag 10 december in de Truffi- nozaal van de Blaauwe Hoeve in Hulst het programma Vier keer leuk! Woensdag 10 december, aanvang 20.00 uur. Kaarten kosten 17,50 eu ro, inclusief 2 consumpties. Reserve ren via www.hulstcultureel.eu hulst - Volgende week horen de Zeeuws-Vlaamse gemeenten van schoolbesturen, kinderopvang en de Zeeuwse onderwijsautoriteit pas hoe ze het onderwijs in de toe komst willen organiseren. Maar de raadscommissie Samenleving in Hulst bespreekt morgen al de eer der gespuide ideeën over fusies van scholen en het op driejarige leeftijd naar school gaan. door Florence Imandt florence.imandt@bndestem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50