heilig vusir brafldt Verder vandaag Wie in Syrië is geweest, heeft er zeer waarschijnlijk ook gevochten, vindt de rechter. Ronselen is lastiger te bewijzen. DEN haag - De rechtbank bena drukte het gisteren: laat dit een signaal zijn. Een waarschuwing aan alle Nederlandse strijders die in Syrië zijn geweest, daar nu zijn en vooral aan hen die nog overwe gen te gaan: je kunt bij terug komst in Nederland een paar jaar de cel in gaan. Kijk maar naar Maher H. (20), de eerste teruggekeerde Nederlandse Syriëganger die voor de rechter verscheen. De Haagse rechtbank veroordeelde hem gisteren tot drie jaar cel. Niet omdat het Open baar Ministerie (OM) keihard be wijs of getuigenverklaringen in handen heeft dat H. als jihadi moordend door Syrië is getrok ken. „We weten niet precies wat hij daar heeft gedaan, welke mis drijven hij daar heeft gepleegd", zei de rechter. Wel omdat hij daar simpelweg was, op Facebook po seerde met een wapen en zijn moeder sms'te 'dat we ons om tac tische redenen hebben terugge trokken'. De rechtbank gaat er daarom van uit dat hij zich in 2013 in Syrië heeft aangesloten bij een jihadisti- sche groep en daar gevochten heeft. Ze veroordeelde hem voor het 'voorbereiden van moord en doodslag met een terroristisch oogmerk'. Dat Maher (uit Amsterdam) zelf zegt alleen humanitaire hulp te hebben verleend, namen de rech ters niet serieus. De uitspraak is een overwinning voor het OM en kan nu gebruikt worden in de on derzoeken tegen zo'n dertig terug- keerders. Het zal tientallen jiha- disten in Syrië en Irak ook doen heroverwegen of ze ooit terugko men. Vijf minuten later kreeg het OM ook een tik op de vingers. Het leidde tot gejuich op de pu blieke tribune die vol zat met vrouwen in nikab en jonge man nen uit de Haagse jihadbeweging. De vrouw van Maher H., Shukri F. (20), werd vrijgesproken van op ruiing en het ronselen voor de ge wapende strijd. De rechtbank vond dat er voor het ronselen van twee mannen, waaronder haar ei gen echtgenoot, te weinig bewijs was. Twee andere geronselden wa ren vrouwen en die vechten niet in Syrië, ze zorgen er voor hun echtgenoten. De uitspraak kan flinke gevolgen hebben voor het in 2015 komende grote Haagse ronselproces. De grens voor een veroordeling blijkt hoger te liggen dan het OM dacht. Advocaten van enkele 'grote vissen' in dat proces zeiden gisteren al ermee aan de slag te gaan. Het OM 'gaat er nog eens goed over nadenken'. 2/3 Publiek blijft trouw aan cultuur 8/9 'Russen schuldig aan vliegramp met vlucht MH17' 30 'Nog niet preven tief fouilleren in Terneuzen' Word OOk 3bonnGGlwWW.bndeStem.nl/abonneren Dagblad voor Zuidwest-Nederland, 153e jaargang Prijs: 1,95; abonneeprijs: 1,07 Editie: ZEEUWS-VLAANDEREN BN Zeeuws-Vlaanderen Voorstanders van de Islamitische Staat demonstreren in Den Haag in juli van dit jaar. foto Phil Nijhuis/HH Syriëgangers gaan de cel in ANALYSE JIHADISTEN door Cyril Rosman pagina 2: 'Jihadisten' klagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41