Auto Centrum Groep in Goes en Vlissingen vraagt faillissement aan Polman: 'Waterdunen ook in route langs Deltawerken opnemen' 28 BEVELANDEN en THOLEN MAILFRAUDE E-mail van vriend of kennis die zegt in acute geldnood te verkeren is vaak het werk van cybercriminelen. Stakers voeren actie in havens Gent en Zeebrugge 66 Nieuwe natuur is ook een manier om ons tegen het water te besachermen Die omstandigheden zijn triest: De Renault- en Dacia-dealer, on derdeel van de Auto Centrum Groep met vestigingen in Goes en Vlissingen, is failliet. Zo'n veertig medewerkers, tien in Vlissingen en een kleine dertig in Goes, staan op straat. Een man uit Zeeuws-Vlaanderen, die speciaal naar Goes was geko men om een proefrit te maken in een auto die hem beviel, snapt er niets van. „Dat was vorige week." Uiteindelijk komt er iemand naar buiten. Het blijkt een inmiddels ex-verkoper te zijn. „Eind vorige week is het, poef, in één keer ge beurd", zegt hij tegen de man uit Zeeuws-Vlaanderen. De mede werker wil niet met de pers pra ten. Er komt nog een vrouw aan. „Normaal krijg ik rond deze tijd een bericht voor mijn apk", zegt ze. Zij krijgt dezelfde boodschap. De onheilstijding kwam voor de medewerkers onverwacht. Vol gens bestuurder Peter Vlaming van vakcentrale CNV ging het weliswaar niet goed, maar zou er nog tot de zomer werk zijn. „Dan zou het dealerschap aflopen en de GENT - Actievoerders hebben giste ren de havens van Zeebrugge en Gent platgelegd, onder meer met wegblokkades. Het was maandag de tweede re gionale actiedag in België tegen bezuinigingen die de nieuwe cen trum-rechtse regering in Brussel wil treffen. De provincies Oost en West-Vlaanderen, Luik en Na- leden die ik heb gesproken, had den verwacht dat hun werkgever in elk geval dat moment zou af wachten." Naar de reden waar om nu de stekker eruit is getrok ken, moet ook Vlaming gissen. „Er liepen al wat ontslagaanvra gen", weet hij. Het is op dit moment niet duide lijk wat er verder gaat gebeuren en hoe er wordt omgegaan met klanten die wellicht net een nieu we auto hadden gekocht of hun voertuig in reparatie hadden. Di recteur-eigenaar Rien de Dreu was gisteren niet bereikbaar. Een curator zal bekijken wat de moge lijkheden zijn. Vlaming verwacht nog meer klap pen in de autobranche, die in zwaar weer verkeert. „De crisis is nog niet voorbij." In oktober beëindigde ook autobedrijf Hon da Goes de activiteiten. Auto Centrum Goes was sinds 1978 gevestigd in de voormalige Hollandia-fabriek aan de Marco nistraat. het pand staat al langere tijd te huur, maar dat had te ma ken met het feit dat er al enkele ja ren plannen zijn om het om te vormen tot winkelcomplex met detailhandel. Een concreet plan is er nog altijd niet. Zelf wilde het autobedrijf elders in Goes nieuw bouw plegen. De Dreu verwacht te destijds dat Renault-dochter- merk Dacia nog flink zou gaan groeien en dat daar bij de bij nieuwbouw dan op kon worden ingesprongen. Hoe anders liggen de kaarten nu. Feit is dat de werk nemers van het bedrijf een som bere kerst tegemoet gaan. men waren ditmaal aan de beurt; na vorige week onder meer de pro vincie Antwerpen, waardoor de haven daar stilviel. Van zeescheepvaart was nauwe lijks sprake op het Kanaal Gent- Terneuzen. Belgische vakbonden hebben maandag 15 december uitgeroe pen tot nationale actiedag. RETRANCHEMENT - Het mailtje van die goede bekende schreeuwt om aandacht. 'Hulp!', staat er nadruk kelijk in het onderwerpveld. En blijkbaar niet zonder reden. Tij dens een reis naar Bradford is haar tas gestolen, inclusief tele foons, geld en paspoort. Om een vliegticket te kopen en de hotelre kening te betalen heeft ze geld no dig, maar bij de bank gaan er nog een paar dagen overheen voordat er een nieuwe creditcard is. „Dus wou ik vragen om mij snel wat geld te lenen dat ik zo snel mogelijk aan u terug geef zodra ik terug ben", luidt het vriendelijke doch dringende verzoek. „Ik hoop snel van u te ho ren." Alle pakweg zeshonderd digitale contacten van Lijsbert de Koeijer kregen gisteren ook zo'n alarme rend bericht. Ze bevindt zich ech ter niet in Bradford, maar gewoon thuis in Retranchement, laat staan dat er sprake is van diefstal en een smeekbede om geld. Ze is het slachtoffer geworden van cy bercriminelen, die vanaf haar mailaccount en onder haar naam bij bekenden naar geld hengelen. „Het is al de tweede keer dat dit gebeurt. Ze hacken je mailbox en gebruiken dan je identiteit, in de hoop dat iemand zo gek is geld te sturen. Voor ons geeft dat een hoop ellende. En dan denk je alles eindelijk onder controle te heb ben, gebeurt het wéér!" De eerste keer - toen ging de 'reis' naar Sydney - was twee maanden geleden, zegt De Koeijer, die uit baatster is van Crea-Trends in Re tranchement. „We hebben vier, vijf telefoons. Die hebben toen al lemaal de hele dag staan te rinke len. Iedereen wilde weten wat er nou aan de hand was. Het was echt een heksenketel. Ik heb zelf het idee dat degene die hiervoor verantwoordelijk is, het niet zo zeer om het geld is te doen, maar vooral om zo veel mogelijk ellen de te veroorzaken. Geen welden kend mens gaat toch zijn zakelij ke contacten benaderen als hij in de problemen zit?" Het grootste probleem is dat de ei genaar zelf niet meer in de mail box kan en dus ook geen bericht Het vervelende is: ze pakken niet alleen je mail af, maar ook je gevoel van veiligheid kan sturen om te melden dat het loos alarm is. „Je moet de boel te- rughacken. Met hulp van mijn computerman is dat uiteindelijk gelukt. Het wachtwoord is veran derd. Ik dacht dat ik iets ingewik kelds had bedacht, maar toch heb ben ze het weer gekraakt. En het vervelende is: ze pakken niet al leen je mailbox af, maar ook je ge voel van veiligheid." Vorige keer heeft De Koeijer aan gifte gedaan bij de politie. Dit maal laat ze dat achterwege. „Je zit toch een middag op het politie bureau en hun conclusie is: het komt uit Verweggistan, dus we doen er niets aan. Het kost me al lemaal heel veel tijd, die ik liever anders besteed." Het Middelburgse PvdA-raadslid Mehmet Kavsitli heeft vergelijkba re ervaringen. „Bij mij gebeurde het een week of drie geleden. In eens kreeg ik telefoontjes van be kenden. Ik zou op Cyprus verblij ven en dringend verlegen zitten om geld. In de loop der tijd bouw je veel contacten op. Vanuit de gekste delen van de wereld kreeg ik reacties. Op zich geeft het wel een goed gevoel dat mensen zo be trokken zijn." Toegegeven: hij had een eenvou dig wachtwoord. „Blijkbaar was het voor die jongens een koud kunstje om dat te kraker." Inmid dels heeft Kavsitli zijn mailbox heroverd en extra beveiligd. „Maar alle mailtjes van de afgelo pen zes jaar ben ik kwijt." Aangifte heeft hij niet gedaan. „Blijkbaar gebeurt dit heel vaak. Het is alsof er iemand in je huis heeft rondgelopen. Er is niets meegenomen, maar het geeft wel een heel vervelend gevoel." horende expositie in caisson 4 van het Watersnoodmuseum maakt de samenhang tussen de 13 Deltawerken duidelijk. Dat de werken grote toeristische waarde hebben erkende ook direc teur Zee en Delta Johan Jacobs van Rijkswaterstaat. „Maar toen 5 december vorig jaar voor het eerst sinds 2007 de Oosterscheldeke- ring dicht ging, kreeg ik dankbare telefoontjes uit Zeeland. En toen wist ik het weer: primair is toch de veiligheid." Kunstenaar Peter Bosman maakte het driedimensionale infopaneel van piepschuim en elektromagne tisch aangebracht kunstgras. een uitnodiging voor Zeeuws- Vlaanderen om aan te sluiten." Met de onthulling van de info- wand, met de 350 kilometer lange fiets- en autoroute tussen de Del tawerken, zijn de plannen voor de route afgerond. Rond Pasen wor den bij alle werken -van Ooster- scheldekering tot Hollandse IJssel- kering- borden geplaatst. De bijbe- Dat zei Polman gistermiddag bij de onthulling van een infowand over de Deltaroute in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk. „Zet de Deltawerken 2.0 er ook in. Bij voorbeeld Waterdunen. Want aan leg van nieuwe natuur is ook een manier om ons tegen het water te beschermen. Het is bovendien toe ristisch aantrekkelijk en daarom Nepsmeekbede om geld geeft hoop ellende door Luc Oggel GOES - Klanten turen maandagmid dag vertwijfeld naar binnen bij Au to Centrum Goes aan de Marconi straat. De showroom is helemaal leeg, er brandt geen licht. De deur is dicht. De telefoon wordt niet op genomen. 'Wegens omstandighe den is ons bedrijf tot nader order gesloten', staat te lezen op een briefje. door Rolf Bosboom Lijsbert de Koeijer Waterstaat-directeur Johan Jacobs (links) en de Zeeuwse commissaris Han Polman bij het infopaneel met de Deltaroute dat zij zojuist samen hebben onthuld. door Ton van den Nouweland CvdK Han Polman ouwerkerk - Commissaris van de Koning Han Polman zag het project Waterdunen in Zeeuws-Vlaande ren graag opgenomen in de toeris tische route langs de Deltawerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3