AW Beheer heeft bezwaar tegen 'megalomaan' project plaatwerkerij Polman: 'Waterdunen ook in route Deltawerken' 30 WALCHEREN Vlissingse raadsleden willen weten waar gemeente geld aan uitgeeft, en waarom, en zelf bepalen of die uitgave nodig is. Herinneringen aan Het Goese Lyceum Staking in havens Gent en Zeebrugge Veiligheid tunnel in geding bij plan voor brandweer VLISSINGEN - Raadsleden in Vlis- singen willen niet langer achteraf geconfronteerd worden met kos ten die de gemeente maakt. Dat gebeurt nu nog te vaak, heeft de raad aan het college en diens ambtenaren laten weten. „Wij vra gen ons altijd af hoe het toch kan dat we zo veel schuld hebben ter wijl de begroting altijd rond is", zegt Pim Kraan van de LPV. „Dat komt omdat er extra geld wordt uitgegeven, buiten de raad om, waarvoor we moeten bijlenen. We willen dit niet meer. We wil len controle, waarvoor we als raad uiteindelijk bedoeld zijn." Die controle is de Vlissingse raad kwijt, aldus Kraan. „Onze fractie voorzitter Mark Weug zei tijdens de behandeling van de begroting: de raad is de baas, maar de macht ligt elders. De mandaatregeling, waarbij ambtenaren zelf beslui ten mogen nemen buiten het col lege om, is in Vlissingen te ver doorgevoerd." In de vorige raadsperiode heeft de raad al afgedwongen dat die twee keer per jaar een overzicht krijgt van hoe de gemeente er finan cieel voor staat, en twee keer per jaar een overzicht van de aanpas singen. Dat ging goed, zegt Kraan. „Tot de aanpassingen dit najaar weer gewoon als hamerstuk op de raadsagenda stonden. Zonder be spreking dus. Toen trokken we aan de bel. Wij willen meer infor matie. Wij willen weten waar we geld aan uitgeven en waarom, en zelf bepalen of we dat nodig ach ten. En dus zijn we afgelopen don derdag niet akkoord gegaan met het raadsvoorstel." Besprekingen van grondexploita ties vinden plaats achter gesloten deuren. Wat daar wordt gezegd, mag niet naar buiten. Voorbeel den kan Kraan daarom niet ge ven. „Tot mijn spijt, want ik ben voorstander van transparantie, óók als het cijfers betreft. Je moet voorkomen dat vertrouwelijkheid wordt gebruikt om zaken onder het tapijt te vegen. Die indruk wordt nogal eens gewekt." In de behoefte aan grip op de geld stroom staat de LPV niet alleen. De raad is hierin unaniem. Al zijn er volgens Barend de Lange van de PvdA ook partijen die primair vertrouwen hebben in ambtena ren en willen besturen op hoofd lijnen. Maar hijzelf is even kri tisch als collega Kraan. „De laatste maanden zijn er achtereenvol gens zo veel incidenten geweest dat ons vertrouwen is geschaad. Nu weer Panta Rhei. Wij willen gewoon meer informatie." Zeker op financieel vlak. „De ge meente Vlissingen geeft te veel geld uit zonder te weten of het no dig is. En zonder dat wij daar als raad van op de hoogte zijn. Een halve ton voor een nieuw parkeer terrein op Baskensburg, een halve ton voor een dertig-kilometer-zo ne waar niemand in Paauwen- burg op zit te wachten. Allemaal besluiten uit het verleden, die nu pas worden uitgevoerd, in een to taal ander tijdsgewricht." En intussen een subsidie van acht duizend euro voor de kleding- bank afwijzen. Dat kan er niet in bij De Lange. „Overal in Neder land zie je investeringen in infra structuur teruglopen, behalve in Vlissingen. Hier wordt bezuinigd op zorg en het museum en sport clubs moeten hun contributie ver dubbelen. De balans is zoek. Wij willen als raad zélf bepalen waar ons geld naartoe gaat." Dat zei Polman gistermiddag bij de onthulling van een infowand over de Deltaroute in het Waters noodmuseum van Ouwerkerk. „Zet de Deltawerken 2.0 er ook in. Bijvoorbeeld Waterdunen. Want aanleg van nieuwe natuur is ook een manier om ons tegen het wa ter te beschermen. Het is boven dien toeristisch aantrekkelijk en daarom een uitnodiging voor Zeeuws-Vlaanderen om aan te sluiten." Met de onthulling van de info wand, met daarop de 350 kilome ter lange fiets- en autoroute tus sen de Deltawerken, zijn de plan nen voor de route afgerond. Rond Pasen worden bij alle werken - van Oosterscheldekering tot aan Hollandse IJsselkering - borden geplaatst. De bijbehorende exposi tie in caisson 4 van het Waters noodmuseum maakt de samen hang tussen de dertien Deltawer ken duidelijk. Dat de werken gro te toeristische waarde hebben er kende ook directeur Zee en Delta Johan Jacobs van Rijkswaterstaat. „Maar toen 5 december vorig jaar voor het eerst sinds 2007 de Oos terscheldekering dicht ging, kreeg ik dankbare telefoontjes uit Zee land. En toen wist ik het weer: pri mair is toch de veiligheid." Kun stenaar Peter Bosman maakte het driedimensionale infopaneel van piepschuim en elektromagnetisch aangebracht kunstgras. De tankautospuit in Ovezande biedt plaats aan zes brandweerlie den. Het is de bedoeling dit voer tuig in te wisselen voor een snel ler inzetbare, maar veel kleinere brandweerwagen, bemand door vier brandweerlieden. „Dat zou een onevenwichtigheid te weeg kunnen brengen in de ca lamiteitenbestrijding in de ver scheidene buizen van de Wester scheldetunnel", stelt het college van B en W in een zienswijze op het rapport Maatwerk in Brand weerzorg. De gemeente pleit verder voor vestiging van het brandweerservi ce-centrum voor de Bevelanden/ Tholen in het dorp Borssele. Dit ten behoeve van de veiligheid van de bedrijven in het Sloegebied. WVO Zorg, die de fabriekshal heeft gekocht om een zorgcen trum in te maken, wil zelfstandi ge appartementen onderbrengen in de nieuwbouw. Eerder gingen bewoners van de Wagenaarstraat in bezwaar tegen de hoogte daar van. Daarop bracht de gemeente de bouwhoogte terug van vier naar drie lagen. Althans, aan één zijde van het ge bouw. De andere kant gaat juist van vier naar vijf lagen. En daar kijken de bewoners van de appar tementen van AW tegenaan. Die projectontwikkelaar vindt dat de gemeente Vlissingen niet eerlijk handelt. „Dan moet je het hele ge bouw vijf lagen geven, of drie", zegt Jorgen Geurts. „Gelijke mon niken, gelijke kappen." Bezwaar tegen invulling van de plaatwerkerij heeft Geurts niet, in tegendeel, en bebouwing op zich is volgens hem ook het probleem niet. „Maar ik vraag me af of ieder een beseft hoe megalomaan die bebouwing gaat worden. Die is an derhalve meter hoger dan de plaat werkerij en drie meter hoger dan onze appartementen, die voor penthouses doorgaan. Het wordt zo groot, dat die mooie plaatwer kerij totaal ontkracht raakt. Dat is net zo erg als slopen." En onnodig, aldus Geurts. „Ik snap best dat er kuubs nodig zijn om de exploitatie rond te krijgen, maar dat kan ook aan de achter kant van de plaatwerkerij. Dan heeft niemand er last van." De zitting over het bezwaar vindt over een paar maanden plaats. Met de verbouwing van de Zware Plaatwerkerij kan wel gewoon be gonnen worden. GOES - De Sinke Groep is gisteren begonnen met de sloop van het oude Goese Lyceum aan de Van Dusseldorpstraat. De PZC is op zoek herinneringen aan het schoolgebouw. Of het nu van (oud-)leerlingen, (oud-)medewer- kers of omwonenden is. Het mag over alles gaan, zolang het maar met het gebouw zelf te maken heeft. De leukste en/of bijzonder ste herinneringen worden afge drukt bij een verhaal over de sloop. GENT - Actievoerders hebben giste ren de havens van Zeebrugge en Gent platgelegd, onder meer met wegblokkades. Het was maandag de tweede regionale actiedag in België tegen bezuinigingen die de nieuwe centrum-rechtse regering in Brussel wil treffen. De provin cies Oost- en West-Vlaanderen, Luik en Namen waren ditmaal aan de beurt; na vorige week on der meer de provincie Antwer pen, waardoor de haven daar stil viel. Van zeescheepvaart was nau welijks sprake op het Kanaal Gent- Terneuzen. Vakbonden heb ben maandag 15 december uitge roepen tot nationale actiedag. grip op geldstroom Raad wil door Wendy Wagenmakers I Waterstaat-directeur Johan Jacobs (links) en de Zeeuwse commissaris Han Polman bij het infopaneel met de Delta route dat zij zojuist samen hebben onthuld. ouwerkerk - Commissaris van de Koning Han Polman zag het project Waterdunen in Zeeuws-Vlaande ren graag opgenomen in de toeris tische route langs de Deltawerken. HEINKENSZAND - Niet alleen de brandweerpost in Baarland moet open blijven, ook de tankautospuit in Ovezande moet behouden blij ven. Zo niet, dan zet de Veiligheids regio Zeeland de veiligheid van de Westerscheldetunnel op het spel. Dat schrijft het gemeentebestuur van Borsele in een reactie op de brandweer-reorganisatieplannen. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Projectontwikkelaar AW Beheer heeft bezwaar inge diend tegen de bebouwing tegen de Zware Plaatwerkerij, op het Vlis singse Scheldeterrein. Mail uw herinnering naar bevelanden@pzc.nl o.v.v. Sloop Goese Lyceum door Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38