Raadsleden Vlissingen willen grip op geldstroom Polman: 'Waterdunen ook in route Deltawerken' 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Capaciteitsuitbreiding en afname aantal overnachtingen in de haven maken overloophaven in Argelohaven overbodig. Groepsexpositie van ACO Gors in het stadskantoor Veiligheid in tunnel komt in gevaar ZIERIKZEE - Het aantal passanten overnachtingen in de haven van Zierikzee neemt sinds een aantal jaren af. Dat is volgens het college van B&W een van de redenen dat een overloophaven in de Argeloha ven niet meer nodig is. Henk Bot- terweg, regiovertegenwoordiger van het Watersportverbond, kijkt er niet van op. „Al met al is dit be sluit niet merkwaardig." Botterweg onderschrijft dat er sprake is van een vermindering in het aantal passantenovernachtin gen. „Landelijk gezien zie je dat steeds meer havens 'leegraken' omdat mensen hun boot verko pen. Daardoor zijn er minder booteigenaren en worden er dus ook minder vaarbewegingen ge maakt. In Zierikzee zie ik dat nog niet zo, maar de druk om extra lig plaatsen te realiseren is er wel vanaf." Een andere reden voor de afname in het aantal overnachtingen is volgens Botterweg het feit dat ei genaren in de laatste 15, 20 jaar op een andere manier vakantie zijn gaan vieren. „Als je vroeger een boot had, ging je er ook mee op vakantie. Tegenwoordig gaan mensen drie keer per jaar op va kantie en dan is het allang niet meer vanzelfsprekend dat ze met hun boot gaan." Zo'n twee jaar geleden besloot de gemeente de haven van Zierikzee veiliger te maken. Dit omdat de jachten op drukke dagen rijen dik 'gestapeld' moesten worden en dat tot onveilige situaties leidde. Er werd onder meer een nieuwe steiger aangelegd bij wooncom plex Rollandthof en met mossel vissers werd afgesproken anders af te meren op drukke dagen. Al met al heeft die capaciteitsuitbrei ding in combinatie met een afna me van het aantal passanten het college nu doen besluiten om af te zien van de aanleg van een overloophaven. Botterweg: „Ik denk dat men zich verkeken heeft op het 'tekort aan ligplaatsen'. Op het moment dat er plannen op tafel komen, kun nen die meestal pas jaren later worden uitgevoerd. En de markt De druk om in de haven meer ligplaatsen te realiseren is er niet meer loopt meestal wat achter op de vraag." Toch zijn de maatregelen die in de afgelopen jaren genomen zijn om ervoor te zorgen dat de haven niet vol raakt volgens hem geen verspilde moeite. De steiger aan het Rollandthof is afgelopen zo mer heel druk bezocht. Het zijn rustige plekken die ideaal zijn voor mensen die een dag of drie willen blijven. Daarmee spreek je een bepaalde doelgroep aan en zorg je voor een gevarieerd aan bod." Mocht blijken dat er in de komen de jaren weer sprake is van een trendmatige groei in het aantal passantenovernachtingen, dan worden de plannen om in de Zie- rikzeese Argelohaven een over loophaven te realiseren, herover wogen. Dat zei Polman gistermiddag bij de onthulling van een infowand over de Deltaroute in het Waters noodmuseum van Ouwerkerk. „Zet de Deltawerken 2.0 er ook in. Bijvoorbeeld Waterdunen. Want aanleg van nieuwe natuur is ook een manier om ons tegen het wa ter te beschermen. Het is boven dien toeristisch aantrekkelijk en daarom een uitnodiging voor Zeeuws-Vlaanderen om aan te sluiten." Met de onthulling van de info wand, met daarop de 350 kilome ter lange fiets- en autoroute tus sen de Deltawerken, zijn de plan nen voor de route afgerond. Rond Pasen worden bij alle werken - van Oosterscheldekering tot aan Hollandse IJsselkering - borden geplaatst. De bijbehorende exposi tie in caisson 4 van het Waters noodmuseum maakt de samen hang tussen de dertien Deltawer ken duidelijk. Dat de werken gro te toeristische waarde hebben er kende ook directeur Zee en Delta Johan Jacobs van Rijkswaterstaat. „Maar toen 5 december vorig jaar voor het eerst sinds 2007 de Oos terscheldekering dicht ging, kreeg ik dankbare telefoontjes uit Zee land. En toen wist ik het weer: pri mair is toch de veiligheid." Kun stenaar Peter Bosman maakte het driedimensionale infopaneel van piepschuim en elektromagnetisch aangebracht kunstgras. De Veiligheidsregio Zeeland zet de veiligheid in de Westerschelde- tunnel op het spel als de Tas 6 in Ovezande wordt ingewisseld voor een Tas 4, vindt het college. „Het terugbrengen van de post Ovezande naar een Tas 4 niveau zou een onevenwichtigheid te weeg kunnen brengen in de cala miteitenbestrijding in de verschei dene buizen van de Westerschel- detunnel. Ook een verlaging van het kwaliteitsniveau van de cala miteitenbestrijding van de bedrij ven in het Sloegebied is zeer onge wenst. De incidenten in het in dustriegebied in Moerdijk staan ons nog vers in het geheugen", stelt het college in een zienswijze op het rapport Maatwerk in Brandweerzorg. Dat gebeurt nu nog te vaak, heeft de raad aan het college en diens ambtenaren laten weten. „Wij vra gen ons altijd af hoe het toch kan dat we zo veel schuld hebben ter wijl de begroting altijd rond is", zegt Pim Kraan van de LPV. „Dat komt omdat er extra geld wordt uitgegeven, buiten de raad om, waarvoor we moeten bijlenen. We willen dit niet meer. We wil len controle, waarvoor we als raad uiteindelijk bedoeld zijn." Die controle is de Vlissingse raad kwijt. „Onze fractievoorzitter Mark Weug zei tijdens de behan deling van de begroting: de raad is de baas, maar de macht ligt el ders. De mandaatregeling, waarbij ambtenaren zelf besluiten mogen nemen buiten het college om, is in Vlissingen te ver doorgevoerd." In de vorige raadsperiode heeft de raad al afgedwongen dat die twee keer per jaar een overzicht krijgt van hoe de gemeente er finan cieel voor staat, en twee keer per jaar een overzicht van de aanpas singen. Dat ging goed, zegt Kraan. „Tot de aanpassingen dit najaar weer gewoon als hamerstuk op de raadsagenda stonden. Zonder be spreking dus. Toen trokken we aan de bel. Wij willen weten waar we geld aan uitgeven en waarom, en zelf bepalen of we dat nodig achten." Besprekingen van grondexploita ties vinden plaats achter gesloten deuren. Wat daar wordt gezegd, mag niet naar buiten. Voorbeel den kan Kraan daarom niet ge ven. „Tot mijn spijt, want ik ben voorstander van transparantie, óók als het cijfers betreft. Je moet voorkomen dat vertrouwelijkheid wordt gebruikt om zaken onder het tapijt te vegen. Die indruk wordt nogal eens gewekt." In de behoefte aan grip op de geld stroom staat de LPV niet alleen. De raad is hierin unaniem. Al zijn er volgens Barend de Lange van de PvdA ook partijen, zoals het CDA, die primair vertrouwen heb ben in ambtenaren en willen be sturen op hoofdlijnen. Hijzelf is even kritisch als collega Kraan. „De laatste maanden zijn er zo veel incidenten geweest dat ons vertrouwen is geschaad. Nu weer Panta Rhei. Wij willen gewoon meer informatie." Zeker op financieel vlak. „De ge meente Vlissingen geeft te veel geld uit zonder te weten of het no dig is. En zonder dat wij daar als raad van op de hoogte zijn. Over al in Nederland zie je investerin gen in infrastructuur teruglopen, behalve in Vlissingen. Hier wordt bezuinigd op zorg en het mu seum en sportclubs moeten hun contributie verdubbelen. De ba lans is zoek. Wij willen als raad zélf bepalen waar ons geld naar toe gaat." GOES - In de publieksruimte van het Stadskantoor zijn vanaf deze week kunstwerken van de teken en schildergroep van ACO te be kijken. De groepstentoonstelling biedt een overzicht aan werken in realistisch en abstracte stijl. Het ACO is een activiteitencentrum dat deel uit maakt van Gors. Men sen met een lichamelijke beper king (met het accent op mensen met een niet-aangeboren hersen- aandoening) krijgen er dagbeste ding en volgen er trainingen. De tentoonstelling is nog de hele maand december tijdens de ope ningstijden van het stadskantoor te bezoeken. Zierikzee niet meer Vol Haven door Wendy de Jong Henk Botterweg I Waterstaat-directeur Johan Jacobs (links) en de Zeeuwse commissaris Han Polman bij het infopaneel met de Delta route dat zij zojuist samen hebben onthuld. ouwerkerk - Commissaris van de Koning Han Polman zag het project Waterdunen in Zeeuws-Vlaande ren graag opgenomen in de toeris tische route langs de Deltawerken. HEINKENSZAND - Behalve het open moeten blijven van de brandweer post Baarland pleit het gemeente bestuur van Borsele ook voor de handhaving van een tankautospuit voor zes brandweermensen (Tas 6) in Ovezande en een gezamenlijk brandweerservicecentrum voor het werkgebied Bevelanden/ Tholen in het dorp Borssele. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Raadsleden in Vlissin gen willen niet langer achteraf ge confronteerd worden met kosten die de gemeente maakt. door Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31