Jacco Verhaeren: 'Ze heeft nog steeds veel talent' Robben valt af in race om Gouden Bal i 34 SPORT WK ZWEMMEN KORTEBAAN Na een roerig jaar staat Ranomi Kromo widjojo voor het eerst in twaalf maanden weer in de mondiale spotlights: het WK zwemmen kortebaan in Doha (Qatar). EINDHOVEN - 'Komt het nog goed met Ranomi?' Het is een vraag die het afgelopen jaar om de haverklap is gesteld. Door twee trainingswis selingen en haar absentie op de EK in Berlijn vragen veel sportfans zich af of Kromowidjojo opnieuw in staat zal zijn tot grootse presta ties. Echte zwemkenners geven ant woord. Jacco Verhaeren, haar voormali ge coach. Nu hoofdcoach Austra lië „Met Ranomi komt het zeker goed. Ze heeft nog steeds veel ta lent en werkt met een goede coach, Patrick Pearson. De races van Londen 2012 laten nog steeds ruimte voor progressie zien en die gaat ze ongetwijfeld maken." Jeanet Mulder, haar jeugdcoach bij Trivia in Groningen (2003-2008). Nu talentcoach ge handicapten bij zwembond „Ik geloof zeker nog in Ranomi en ik weet dat bij haar alles nog mogelijk is. Als jeugdtalent was ze elke dag een kritische coach voor zichzelf. Ze had weinig stu ring nodig en wist duidelijk wat ze wilde: de beste zijn." „Als Ranomi ervan overtuigd is dat ze nu met de voor haar juiste coach en sparringpartner samen- werkt - en twee jaar volledige toe wijding heeft - blijft ze honderd procent een grote favoriet. Zwem men kan ze, en op het juiste mo ment er staan is een excellente ei genschap van Ranomi. En die kri tische coach voor zichzelf is ze vast nog iedere dag." Johan Kenkhuis, voormalig top zwemmer. Nu onder meer zwemanalist bij de NOS „Of het nog goed komt met Rano mi? Een volmondig ja! Je moet je eerst afvragen hoe slecht ze er voor staat. Ze heeft dan wel geen EK gezwommen maar op de wed strijden waar ze wel was, heeft ze aardige dingen laten zien. Haar persoonlijke besttijden van dit sei zoen liggen niet ver verwijderd van haar persoonlijke records." „Persoonlijk houd ik ook niet zo van woorden als 'comeback' en 'rentree'. Ze is continu in training geweest en heeft echt niet het feestbeest uitgehangen." „Voor Doha schat ik Ranomi's kansen heel hoog in. Kortebaan- zwemmen is een vak apart. De start, onderwaterfase en keerpun ten zijn zo belangrijk en dat zijn natuurlijk haar specialiteiten. Ik denk dat zes, zeven dames kans maken op goud op de 100 vrij. Daar zit Ranomi tussen, maar ook Femke Heemskerk, die aan een heel goed seizoen bezig is. EINDHOVEN - Ze oogt fris, de glim lach is terug op haar gezicht en ze heeft weer echt zin om lekker te zwemmen. Hoe anders zat Rano mi Kromowidjojo het afgelopen jaar - bij tijd en wijle - in haar vel. Het had weinig gescheeld of de olympisch kampioene was nog voor haar 24e verjaardag met zwempensioen gegaan, vertelt ze in een openhartig interview. „Er zijn dagen geweest dat ik niet veel zin had om te gaan zwem men. Niet dat het hele jaar ver schrikkelijk was, het ging met ups en downs. Ik had motivatie problemen. Dat had ik nooit eer der gehad. Ja, ik heb afgelopen sei zoen wel gedacht aan stoppen. Ik ben niet het type zwemmer dat maar blijft zwemmen omdat het zo'n veilig wereldje is. Op een ge geven moment dacht ik: of ik stop of ik ga er vol voor." Het werd het laatste aangezien Kromowidjojo tot het besef kwam dat ze nog niet klaar is als topzwemster. „Het belangrijkste is dat ik er nu weer heel veel zin in heb om knoerthard te gaan zwemmen." Het vlammetje dat even was ge doofd, brandt diep van binnen weer in volle hevigheid. Terug blikkend concludeert de drievou dig olympisch kampioene dat de randvoorwaarden om optimaal te presteren ontbraken. Na haar be sluit om de samenwerking te beëindigen met Marcel Wouda en in zee te gaan met diens assistent Christiaan Sloof ontstond er veel onrust in het Eindhovense top- zwembad. Alle zwemmers waren genood zaakt een keuze te maken en niet iedereen nam haar dat in dank af. Daarbij speelde ook het vertrek mee van technisch directeur Jacco Verhaeren naar Australië. Het greep Kromowidjojo meer aan ze had verwacht. Hoewel Verhaeren al ruim een jaar haar coach niet meer was, speelde hij op de achtergrond als maatje en vertrouwenspersoon een voorname rol. „Er was ge woon veel ruis", doelt Kromowid jojo op zowel het vertrek van Ver haeren als de veranderingen in Eindhoven. „En het bleef maar doorgaan. Het was een lastig jaar." Nadat Christiaan Sloof in juni zelf de handdoek in de ring gooide omdat hij zichzelf nog niet capabel genoeg achtte als coach, brak opnieuw een onzeke re periode aan. „Toen was het weer de vraag welke nieuwe trai ner er zou komen." De perikelen hadden niet alleen zijn weerslag op haar mentale weerbaarheid, ook fysiek onder vond ze hinder. „Ik voelde me niet lekker, had vage klachten. Ik was snel moe, en had vaak hoofd pijn." Door alle strubbelingen besloot ze de Europese kampioenschap pen langebaan in Berlijn over te slaan. Kromowidjojo moest weer even 'resetten en een hernieuwde focus pakken' zo luidde de verkla ring. Veel sneller dan verwacht heeft de 24-jarige Groningse die focus hervonden. Vooral ook dankzij haar nieuwe coach Patrick Pear son, die de overstap maakte van de Eindhovense talentengroep naar de elitezwemmers. „Het voelde eigenlijk meteen al goed. Patrick kan mij sturen en hij zorgt ervoor dat ik me alleen op het zwemmen kan richten en er weer keihard tegenaan ga." Kromowidjojo kent haar nieuwe coach al jaren. In 2006 kwam ze hem al tegen op het EK voor ju nioren. En later werkte Pearson als assistent van Jacco Verhaeren. De vraag rijst dan ook waarom Kromowidjojo vorig jaar niet met een voor Pearson koos? „Patrick stond ook op mijn lijst je", licht ze toe. „Jacco zei nog: 'Ga met Patrick praten'. Uiteindelijk heb ik dat niet gedaan. Waarom niet? Dat was misschien de eigen wijze Ranomi. Ik koos voor Chris tiaan. Hij was mijn maatje, en is dat trouwens nog steeds. Christi aan zorgde ervoor dat ik weer met een glimlach op mijn gezicht naar het zwembad ging. Ik heb geen spijt van die keuze." Net toen Kromowidjojo alles op zwemgebied weer op een rijtje had, werd bekend dat haar relatie met Pieter van den Hoogenband voorbij was. Ongewild haalde ze de roddelbladen en showbizzpro- gramma's op tv. „Ja, dat weet je. Al zit ik daar hele maal niet op te wachten. Kijk, ik ben zwemster geworden omdat ik zwemmen leuk vind, niet om dat ik beroemd wil worden. Soms voel ik me een object waar ieder een iets over mag zeggen. Dat ZÜRICH - Arjen Robben is niet meer in de race om wereldvoetbal ler van het jaar te worden. De aan valler van het Nederlands elftal en Bayern München was een van de 23 spelers die door de wereldvoet balbond FifA was genomineerd voor de Gouden Bal, maar behoort niet tot de drie finalisten. Cristiano Ronaldo, Lionel Messi en de Duitse doelman Manuel Neuer dingen naar de prijs. Vorig jaar ging de prijs naar Ronal do. De vier jaren daarvoor werd Messi telkens onderscheiden. De winnaar van 2014 wordt op 12 ja nuari bekendgemaakt. Robben, de grote uitblinker bij het Nederlands elftal tijdens het WK, maakt wel kans op een plaatsje in het wereldelftal van het jaar. Hij is één van de vijftien aanvallers die daarvoor in aanmer king komt. Hij is tevens de enige Nederlander die bij de 55 genomi neerde voetballers zit. Louis van Gaal was één van de tien genomineerden voor coach van het jaar. De huidige manager van Manchester United en bonds coach van Oranje tijdens het afge lopen WK zit echter niet bij de laatste drie. Dat geldt wel voor Carlo Ancelotti (Real Madrid), Di ego Simeone (Atlético Madrid) en Joachim Löw (Duitsland). Ance lotti won met Real de Champions League, Simeone werd landskam pioen, terwijl Löw de Duitsers naar de wereldtitel leidde. De kopbal van Robin van Persie tegen Spanje dingt mee naar de Puskas Award. De doeltreffende zweefduik van de international tij dens het WK is één van de drie treffers die in aanmerking komt voor het doelpunt van het jaar. De andere twee genomineerde goals werden gemaakt door Ierse aanvalster Stephanie Roche en de Colombiaanse middenvelder Ja mes Rodriguez, die op het WK uit de draai raak schoot tegen Uru guay. De winnaar wordt op 12 januari bekendgemaakt. Kromowidjojo's voormalige coach Jacco Verhaeren. foto Sander Chamid door Natasja Weber Het heilige vuur door Natasja Weber I Kromowidjojo: „Ik moet in Doha in staat zijn hard te zwemmen." Arjen Robben in actie voor het Nederlands elftal, foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25