Moeder baby: naambordje Zwarte Piet is gewoon een misverstand hJÖhjSMau Vroeg aan alcohol Papa Max zal niet zo tijots zijn 4 en 5 Gas maakt nog slachtoffers 10 en 11 Revalidatiearts richt zich op zelfstandigheid 16 en 17 Wie in Syrië is geweest, heeft er zeer waarschijnlijk gevochten, vindt de rechter. Ronselen is lastiger te bewijzen. DINSDAG 2 december 2014 DEN haag - De rechtbank bena drukte het gisteren: laat dit een signaal zijn. Een waarschuwing aan alle Nederlandse strijders die in Syrië zijn geweest, daar nu zijn en vooral aan hen die nog overwe gen te gaan: je kunt bij terug komst in Nederland een paar jaar de cel in gaan. Kijk maar naar Maher H. (20), de eerste teruggekeerde Nederlandse Syriëganger die voor de rechter verscheen. De Haagse rechtbank veroordeelde hem gisteren tot drie jaar cel. Niet omdat het Open baar Ministerie (OM) keihard be wijs of getuigenverklaringen in handen heeft dat H. als jihadi moordend door Syrië is getrok ken. „We weten niet precies wat hij daar heeft gedaan, welke mis drijven hij daar heeft gepleegd", zei de rechter. Wel omdat hij daar simpelweg was, op Facebook po seerde met een wapen en zijn moeder sms'te 'dat we ons om tac tische redenen hebben terugge trokken'. De rechtbank gaat er daarom vanuit dat hij zich in 2013 in Syrië heeft aangesloten bij een jihadistische groep en daar ge vochten heeft. Ze veroordeelde hem voor het 'voorbereiden van moord en doodslag met een terro ristisch oogmerk'. Dat Maher (uit Amsterdam) zelf zegt alleen humanitaire hulp te hebben verleend, namen de rech ters niet serieus. De uitspraak is een overwinning voor het OM en kan nu gebruikt worden in de on derzoeken tegen zo'n dertig terug- keerders. Het zal tientallen jiha- disten in Syrië en Irak ook doen heroverwegen of ze ooit terugko men. Vijf minuten later kreeg het OM ook een tik op de vingers. Het leidde tot gejuich op de pu blieke tribune die vol zat met vrouwen in nikab en jonge man nen uit de Haagse jihadbeweging. De vrouw van Maher H., Shukri F. (20), werd vrijgesproken van op ruiing en het ronselen voor de ge wapende strijd. De rechtbank vond dat er voor het ronselen van twee mannen, onder wie haar ei gen echtgenoot, te weinig bewijs was. Twee andere geronselden wa ren vrouwen en die vechten niet in Syrië, ze zorgen er voor hun echtgenoten. De uitspraak kan flinke gevolgen hebben voor het in 2015 komende grote Haagse ronselproces. De grens voor een veroordeling blijkt hoger te liggen dan het OM dacht. Advocaten van enkele 'grote vissen' in dat proces zeiden gisteren al ermee aan de slag te gaan. Het ziekenhuis in Den Bosch plaatste maandagavond haar reac tie op de eigen Facebookpagina. Zondag ontstond ophef over het digitale naambordje met daarop 'Zwarte Piet' bij de ziekenhuiska mer van het zwart baby'tje. „Ik ben heel erg geschrokken van de reacties op social media en in het nieuws over het naambordje", schrijft ze. „Er wordt hier goed voor ons gezorgd. Wat ik nu be langrijk vind is de gezondheid van mijn kind en ik wil iedereen vra gen om hiermee op te houden, zo dat mijn zoontje en ik in alle rust kunnen herstellen." De zaak kreeg veel aandacht nadat een oom van het kindje zijn verontwaardiging op Facebook had geuit. Het zieken huis bood excuses aan en zei dat het ging om een misverstand ver oorzaakt tijdens het testen van de digitale naambordjes. GAINESVILLE - Onze voorvaders consumeerden vermoedelijk al miljoenen jaren alcohol. Dat leert Amerikaans onderzoek. Eerdere aannames gingen ervan uit dat mensen pas negenduizend jaar al cohol consumeerden. De biologen van het Santé Fe Col lege in Gainesville bekeken wan neer in de evolutie het enzym ADH4 opdook, dat nodig is om al cohol af te breken. Het blijkt dat de voorvaders van de mens al ze ker tien miljoen jaar geleden het enzym in hun lichaam hadden. Editie: Bevelanden/Tholen Weinig of geen neerslag De Indiase stad Bhopal staat vandaag stil bij de gifgasramp die daar dertig jaar geleden duizenden levens kostte. - 256e jaargang nr. 284 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 Pagina 28 en 29 NepsWekbede om geld geeft altijd ejlende Bij identiteitsfraude altijd aangifte doen foto Hollandse Hoogté Syriëgangers de cel in ANALYSE door Cyril Rosman pagina 2: 'Jihadisten' klagen den BOSCH - De moeder van het ba- by'tje dat maandag bekend werd als de 'Zwarte Piet-baby' in het Jeroen Bosch Ziekenhuis vindt de commotie daarover 'veel te vef gaan. „Het was gewoon een misver stand van het ziekenhuis", zo zegt ze op Facebook. DE STELLING Reageeroppzc.nl Jihadstrijders moeten hulp krijgen, geen straf UW MENING 533 reacties Vluchtelingen moeten terugkeren naar eigen land als oorlog voorbij is EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1