66 Het is die enorme eenzaamheid die patiënten als de grootste last ervaren GEZOND 19 Maagzuurremmer tast darmflora aan Röntgenfoto borsten wordt minder pijnlijk Roken: meer kans op pijnlijke menstruatie Jim van Os, hoogleraar psychiatrische epidemiologie: „Steeds weer is er sprake van een klassiek stigma. Kijk naar een film of lees een arti kel waarbij sprake is van mensen met een psychose. Dan wordt het beeld van gevaar en angst neergezet. De persoon in kwestie, vaak de dader, heeft waanbeelden, is onge neeslijk ziek en ontoerekeningsvatbaar. Als maatschappij zijn we ten onrechte gaan denken dat dit het enige juiste beeld is. Het is hoog tijd dit te kantelen. Neem alleen al de term psychose, maar bijvoorbeeld ook schizofrenie. Dit soort termen zegt men sen vaak helemaal niets, wat leidt tot ver vreemding. Zegt iemand daarentegen dat hij last heeft van een angststoornis, dan snapt de omgeving het beter. Iedereen heeft namelijk weieens een angstig mo ment beleefd en kan zo'n gemoedstoe stand hierdoor beter betrekken op het ei gen leven. Het is net als met bloeddruk: ook dat heeft iedereen, maar niet iedereen krijgt een verhoogde bloeddruk. Zo is het ook met psychoses: iedereen kan te maken krijgen met een zogeheten 'psychotische misinterpretatie'. In bijvoorbeeld een don ker, winderig bos denk je heel even dat je een gezicht ziet in de struiken. Het hebben van intense psychotische ervaringen die niet weggaan, treft jaarlijks circa driedui zend mensen voor een eerste keer. Erfelij ke aanleg, stress, druggebruik of een hevi ge emotionele ervaring zijn factoren die dit kunnen opwekken. Maar met de juiste begeleiding kun je vaak heel goed met de beperkingen omgaan. Om het stereotype beeld te kantelen, is openheid erg belang rijk. Uit schaamte trekken veel patiënten zich, al dan niet met hun familie, terug uit het sociale verkeer. Het omgekeerde is no dig. Laat anderen weten dat je hulp nodig hebt. Snijd de weg naar de buitenwereld niet verder af. Het is namelijk die enorme eenzaamheid die patiënten als de grootste last ervaren. Verder moeten hulpverleners het sociale netwerk zo uitgebreid mogelijk informeren. Leg de omgeving uit wat er aan de hand is. In ons land durfden we heel lang niet te praten over bijvoorbeeld kanker of aids. Ik weet zeker dat we met psychotische stoornissen ook dit laatste bastion kunnen afbreken. 'Doe eens goed gek' DINSDAG 2 DECEMBER 2014 Het langdurig gebruik van maagzuur- remmers, medicijnen die de aanmaak van maagzuur verminderen, leidt tot een verandering van de bacteriesa menstelling in de darm (darmflora). Dit vergroot in principe de gevoelig heid voor hardnekkige darminfecties, stellen Amerikaanse onderzoekers. Zij vroegen veertien personen een maand lang dagelijks een maagzuur remmer in te nemen. Verschillende ke ren in die maand analyseerden de on derzoekers de darmflora van de deel nemers. Daaruit werd duidelijk dat het gebruik van de maagzuurremmer het aantal soorten bacteriën in de darm doet afnemen. Na het stoppen, duurde het nog ongeveer een maand voordat de darmflora weer de oude sa menstelling had. De onderzoekers be nadrukken dat het gebruik van maag- zuurremmers voor sommige mensen onmisbaar is. Bron: Microbiome Het laten maken van een röntgenfoto van de borsten (mammografie) wordt een stuk aangenamer. Nu ervaren veel vrouwen, met name vrouwen met relatief kleine borsten, de proce dure als erg pijnlijk. Dit komt doordat de borsten met een standaardhoeveel- heid kracht worden platgedrukt voor de foto. Bij kleine borsten leidt dat tot een hogere druk op het borstweefsel dan bij grote borsten. Onderzoekers van het AMC hebben de apparatuur Beeld van een mammografie. nu zodanig aangepast dat de borsten, ongeacht hun omvang, altijd met de zelfde druk (10kPa) worden samenge drukt. Bij kleine borsten is hiervoor minder kracht nodig dan bij grote bor sten. In een test bij 433 gezonde vrou wen bleek dat het samenpersen bij de ze druk gemiddeld als minder pijnlijk werd ervaren dan het samendrukken met de standaardhoeveelheid kracht. De kwaliteit van de foto's was met de ze nieuwe methode niet minder dan met de oude methode. Bron: Annual meeting radiological so ciety of North America Vrouwen die roken, hebben een grote re kans dat hun menstruatie regelma tig gepaard gaat met pijnklachten. Dat concluderen Australische onderzoe kers uit de gegevens van ruim 9.000 vrouwen (allen twintigers) die zij 9 jaar lang regelmatig ondervroegen over hun rookgedrag en het optreden van een pijnlijke menstruatie. Vrou wen die rookten, rapporteerden onge veer 40 procent vaker dat zij last had den van een pijnlijke menstruatie dan niet-rokende vrouwen. Daarbij gold dat de kans op een pijnlijke menstrua tie het grootste was voor vrouwen die al op jonge leeftijd (12 jaar of jonger) waren gaan roken. Volgens de onder zoekers is het mogelijk dat het (vroe ge) roken de hormoonhuishouding verstoort. Ook de bloedvatsamentrek- kende werking van nicotine kan een rol spelen bij de pijnklachten, suggere ren zij. Bron: Tobacco control te schamen reageren? gezondheid@depersdienst.nl Johnny de Mol en Géza Weisz spelen met Yoka Verbeek de hoofdrol in twee korte filmpjes in de bewustwordingscampagne 'Doe eens goed gek'. De campagne is een initiatief van de Tilburgse farmaceut Jans- sen-Cilag en wordt gedragen door onder anderen deskundigen als Jim van Os, Psy- chose.net en de patiëntenverenigingen Anoiksis en Ypsilon. Er vinden besprekin gen plaats over het mogelijk produceren van extra filmpjes en het internationaal verspreiden ervan. Fimpjes te zien op www.goedgek.com. Jim van Os Jim van Os. foto Chris Keulen/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19