V V V V 16 GEZOND 9:00 10:00 Wie denkt dat de revalidatie arts alleen bedoeld is om cliënten te helpen na een on geluk, die heeft het mis. Bas van de Weg, werkzaam bij re validatiecentrum Revant, be handelt veel diverse klachten tijdens zijn werkdag. door Denise van Minnen Wanneer Bas van de Weg (52) zijn behan delkamer binnen loopt, liggen de dos siers van die dag al op hem te wachten. De medisch specialist die in Goes woont, is één van de vijf revalidatie artsen in Zeeland. Hij ontvangt dan ook cliënten uit alle hoeken van de provincie. Zo begint de ochtend met een vrouw uit Renesse die kampt met de gevolgen van myotone dystrofie. Dit is een zeldzame en erfelijke spierziekte die spierzwakte veroor zaakt. Mensen met deze ziekte kunnen hun spieren erg lastig aan- en ontspannen. Als de vrouw in de hand van de arts knijpt, blijkt inderdaad dat ze de hand niet zomaar los kan laten omdat ze haar spieren niet zo goed onder bedwang heeft. Als Van de Weg aan de cliënt vraagt of ze moeite heeft met handelingen in het dagelijks leven, ant woordt de vrouw eerst met nee. Haar man kan toch wel wat handelingen bedenken: „Het openen van potjes is iets dat niet meer lukt, aan- en uitkleden is ook een probleem. Ook autorijden, wordt steeds lastiger want ze krijgt de auto niet meer zo goed in zijn achteruit." De vrouw begint te knikken: „Oh inderdaad, dat zijn wel handelingen waar ik moeite mee heb." Vanaf het moment dat cliënten voet in het kantoor van de revalidatiearts zetten, is Van de Weg bezig met het genereren van meer zelfstandigheid. „Ik vraag mijn cliënten al tijd wat ze het liefst weer willen bereiken. In veel gevallen kan een cliënt namelijk niet meer de oude worden, maar kunnen we de levenskwaliteit wel verbeteren of stabiel houden. We werken dan, samen met het be handelteam, aan specifieke, meetbare en haalbare doelen. Zo is de Vlissingse boule vard helemaal afkunnen lopen met een rol- lator en een huisdier bijvoorbeeld een con creet doel. Als je gezond bent vind je zo'n ommetje heel vanzelfsprekend, maar als je bijvoorbeeld een beroerte hebt gehad is dat een hele onderneming", vertelt de arts. De vrouw uit Renesse zou graag weer zonder moeite potjes openmaken en goed kunnen rijden. Ze bespreekt dit met de arts en sa men kijken ze hoe dit doel het best bereikt kan worden. Van de Weg stelt een revalida- tiediagnose en maakt een behandelplan on der een behandelingen in het revalidatiecen trum. Naast problemen aan het lichaam als gevolg van een aandoening komt Bas van de Weg ook veel cliënten tegen die psychische klach ten hebben en daarnaast of als gevolg daar van, lichamelijke beperkingen ondervin den. Zo heeft hij cliënten met amputaties als gevolg van een zelfmoordpoging voor de trein. Of patiënten die op jongere leeftijd geestelijk of lichamelijk mishandeld zijn en daardoor beperkingen ontwikkelen. „Proble men in de jeugd zijn dikwijls de oorzaak van lichamelijke klachten bij mijn cliënten. Dat zijn trieste verhalen die bij andere me disch specialisten vaak niet aan de orde ko men", vertelt hij. „Dat is ook erg bijzonder aan dit vak; elke cliënt legt zijn hele hebben en houden bij je neer en vertrouwt je volle dig. Ze zijn dan soms ten einde raad en zien geen uitweg meer. Het is dan erg mooi om de regie over hun leven terug aan de men sen te kunnen geven." Omdat de revalidatiearts zo'n breed scala aan problemen en ziektes kent, werkt hij sa men met veel andere medisch specialisten. „Collega specialisten vragen mij nogal eens om hulp als zij min of meer zijn uitbehan- deld. Daardoor behandel ik voornamelijk de meest complexe problemen", aldus Van de Weg. Een vrouw uit Bruinisse komt met haar man de behandelkamer in lopen. Ze is ver wezen door de oncoloog die haar behandeld heeft aan darmkanker. Met behulp van de revalidatiearts wil ze weer normaal kunnen fietsen zonder dat ze zich zorgen hoeft te maken dat ze omvalt. De arts onderzoekt de vrouw, hij stelt een behandelplan op en plant haar in voor een oncologische revalida tie. Een van de fysiotherapeuten van het re- validatieteam is Peter Wiggers (55), hij maakt gebruik van therapie met behulp van zwemmen. In het geval van de vrouw uit Bruinisse is het goed om oefeningen voor haar motoriek in het water te doen. Ze valt dan minder snel om en kan zichzelf verbete ren. In het zwembad van Revant is een jon gen van in de twintig aan het oefenen met lopen. Hij heeft een zwaar auto-ongeluk ge had en zal nooit meer de oude worden. „Het is altijd lastig dat je sommige mensen niet volledig kunt herstellen, maar het is dan wel erg mooi om te zien dat ze hande lingen die voorheen onmogelijk leken toch Revalidatiearts richt zich op zelfstandigheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18