Revalidatiearts Stepped Care Interne revalidatie Tandprotheticus WOUjSiKIIMi WMMK GEZOND 17 11:00 kunnen doen. Het belangrijkste is dat er ont wikkeling wordt getoond, beetje bij beetje een kleine verbetering waardoor de cliënten weer hoop krijgen", vertelt Peter Wiggers. Een 42-jarige cliënt uit Vlissingen strom pelt bij Bas van de Weg naar binnen. Zijn voet is overreden door een hefttruck en na negen weken in het gips en meerdere bezoe ken aan andere specialisten heeft de orthop- eed de man doorgestuurd naar de revalida tiearts. Van de Weg onderzoekt de man nauwkeurig en concludeert dat de kans klein is dat de voet ooit weer helemaal her stelt. Een flinke domper voor de man. De arts schrijft geneesmiddelen en een speciale schoen voor, ook regelt hij spoed oefenthera pie. De man twijfelt eerst even om aan de therapie deel te nemen maar besluit het dan toch maar te doen. „Ik kan toch niets doen thuis of op het werk met deze voet. Hopelijk biedt deze therapie dan een uit komst." Een man van 64 komt op gesprek bij de arts. Hij heeft de ziekte van Kahler, een ziek te waarbij er kanker zit in het beenmerg. Tij dens zijn behandeling aan de ziekte heeft de man een trauma opgelopen van een lan ge isolatie, daar is hij nu van aan het revali- deren. „Ik zou niets liever willen dan weer lekker kunnen voetballen met mijn klein kinderen", zegt hij. „Dat begrijp ik meneer, maar u moet wel beseffen dat u nog maar net aan het herstellen bent. Dat gaat in klei ne stapjes, dus heeft u wel geduld nodig", antwoordt Van de Weg. De man knikt be gripvol. „U heeft gelijk. Ik wil alles heel snel doen, maar mijn lichaam moet zich natuur lijk nog wel herstellen." De arts merkt dat hij mensen vaak moet afremmen tijdens de revalidatie. Van de Weg: „Na zo'n grote in greep is het logisch dat u lang moet revalide ren meneer, maar we gaan er alles aan doen om u straks weer te laten voetballen." Het is lunchtijd en Van de Weg bereidt zich voor op de rest van zijn dag. Hij heeft 's mid dags spreekuur en hij moet zich alvast voor bereiden op volgende week. Naast zijn werk bij Revant in Goes en het wekelijkse spreekuur in ADRZ Vlissingen, werkt hij ook maandelijks in drie verpleeg huizen in Zeeland. Verder werkt hij in het ADRZ in Goes dat vast zit aan het gebouw van Revant. „Het is een diverse baan, waarbij ik erg veel klachten en personen de revue zie passeren. Maar waar ik ook erg veel oplossingen kan bieden. Dat geeft voldoening." De termijn van de behan deling bij de revalidatie arts verschilt natuurlijk per cliënt. Gemiddeld gezien duurt dit ongeveer twee maanden. De revalidatiearts heeft onder meer verstand van orthopedische, neurolo gische en cognitieve stoornis sen. Verder werkt de arts sa men met verschillende spe cialisten, huisartsen en ook met de GGZ wordt nauw sa men gewerkt. Een revalidatiearts maakt gebruik van zorgmetho- de 'stepped care'. Dit is een stappenplan van steeds intensievere vorm van zorg. Hierbij staat de revalida tiearts bovenaan en daar on der vind je bijvoorbeeld de fysiotherapeut en de ergothe rapeut. Het is niet de bedoeling om al deze vormen van de zorg af te lopen maar juist om met zo min mogelijk zorg vooruitgang te boeken. Je be gint dan dus bij een fysiothe rapeut, die je vervolgens kan verwijzen naar een specialist die op zijn beurt weer een verwijzing naar de revalida tiearts kan geven. Hierdoor komen dus de extreemste ge vallen bij de revalidatiearts terecht. Revant Lindenhof in Goes heeft 27 bedden voor pa tiënten met beperkingen op meerdere gebieden - bijvoor beeld mensen die getroffen zijn door een beroerte, en nog niet veilig naar huis kun nen. Vanaf dag één is het hoofddoel van de klinische revalidatie een verantwoorde terugkeer naar de thuissitua tie. Volgende week in De Prak tijk, brengen we een be zoek aan de tandprothe- tische praktijk van Herman Schelstraete in Hulst. Hij houdt zich onder meer bezig met het verzorgen van op maat gemaakte kunstge bitten. Schelstraete laat ons zien hoe een werkdag van een tandprotheticus eruit ziet. Heeft u een vraag voor de tandprotheticus? Stuur een brief naar de PZC, postbus 5046,4380 KA in Vlissingen. Liever via de mail? Dat kan ook, mail dan naar gezond@wegenermail.nl on der vermelding van 'De Prak tijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edities van De Praktijk te staan. DINSDAG 2 DECEMBER 2014 Revalidatiearts Bas van de Weg foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17