tkd tg Test de online vindbaarheid van uw bedrijf. 66 Als wij de gaten in het systeem vinden, kunnen criminelen die ook vinden Drie miljoen keer contactloos betaald door Nederlanders ECONOMIE 13 Contactloos betalen is in opmars. Ook komen er steeds meer berichten over de onveiligheid. Hoe gevaarlijk is het? UTRECHT - Tip voor Sinterklaas: een aluminium houder voor de bankpas. Voorkomt dat digitale zakkenrollers er stiekem met je centen vandoor gaan. Flauwe grap? Nee, Gijs Boude- wijn, adjunct-directeur van de Be- taalvereniging Nederland, doet het ook. Dat schreef het AD giste ren. Maar luttele uren later meldt de Betaalvereniging op haar websi te 'dat een beschermend hoesje voor de betaalpas niet nodig is'. Het hele gedoe draait rond het contactloos betalen - swipen - met de nieuwe, van een speciale chip voorziene betaalkaart. Als je de kaart maximaal 4 centimeter van de betaalautomaat in de win kel afhoudt, kun je snel en zonder pincode maximaal twee keer per dag 25 euro afrekenen. Banken en Betaalvereniging haast ten zich gisteren, na het kranten bericht over de gekraakte chip, om te zeggen dat contactloos beta len veilig is. „Veel veiliger dan met een portemonnee met con tant geld over straat gaan", zegt de woordvoerder van de Betaalver eniging. „En in het theoretische geval dat er iets mis gaat blijft de schade beperkt tot 50 euro. Die vergoeden we en je hoeft geen ei- gen risico te betalen", zegt Karen de Vries van ABN Amro. Boven dien, voegt zij er aan toe, moet de 'aftapper' een zakelijke bankreke ning hebben en is het geld dus makkelijk te achterhalen. Maar hoe theoretisch is dat dief stal-risico? Begin november nog meldde de universiteit van het En gelse Newcastle een geslaagde kraakactie van een met de bewus te chip uitgeruste Visa-kaart. De smartphone waarmee het geld werd gestolen was offline, zodat de bank de fraude niet zag. „Met alleen een telefoon creëerden we een terminal die in staat was geld te halen van een bankpas die in de portemonnee zat", zegt Martin Emms in het persbericht van de universiteit. Onderzoeker Dieter Vymazal van de Fachhochschule Hagenberg in Oostenrijk slaagde er begin dit jaar in een contactlo ze betaling via een smartphone met een andere telefoon te onder scheppen. Ook wist hij vals be wijs te creëren voor aankopen die met contactloze betaling werden gedaan. Zo kunnen slachtoffers ge maakt worden met nepaankopen in de seksshop. Professor Aad van Moorsel van Newcastle Universi ty verwacht dat het digitale zak- kenrollersgilde zich op de contact loze betalingen zal storten, nu skimmen onmogelijk is omdat de bankpas met magneetstrip is ver dwenen. „Als wij de gaten in het systeem kunnen vinden, kunnen zij dat ook." Erik Poll, assistant professor aan het Institute for Computing and Information Sciences (ICIS) in Nijmegen is niet bezorgd. „In Polen en Enge land, waar contactloos betalen groter is dan hier, is nog geen klant bestolen, bij mijn weten." AMSTERDAM - Contactloos betalen staat nog in de kinderschoenen in Nederland. Sinds de officiële in troductie van de contactloze be taalwijze zijn er volgens Betaal vereniging Nederland 3 miljoen betalingen gedaan met de 7 mil joen in omloop zijnde betaalpas- sen die voorzien zijn van de spe ciale NFC-chip. De enige grote bank die geen contactloze betaal kaart heeft is Rabobank, die meer heil ziet in contactloos betalen via de speciale chip die in de smartphone is ingebouwd. Rabo heeft wel My Wallet: dat is con tactloos betalen en bestellen via een speciale app. Andere vormen van contactloos betalen in Neder land zijn Vodafone Smartpass, sa men met Visa, de Vodafone Wal let en de gezamenlijke betaal dienst van Samsung en PayPal. Bankklanten die niets zien in con tactloos betalen kunnen daarvan afkomen. ABN verstrekt op ver zoek nieuwe kaarten zonder de speciale chip. Inmiddels hebben circa 200.000 van de 6 miljoen ABN-klanten dat gedaan. ING-klanten kunnen de contactlo ze betaalfunctie zelf uitschakelen. Volgens ING hebben circa 30.000 klanten dat gedaan. (Of die van de concurrent) DINSDAG 2 DECEMBER 2014 Veilig door Chris van Alem illustratie Ronald Visser Aad van Moorsel, professor Newcastle University of 'zakkenrollersdroom?' Uw klanten zoeken op meerdere websites als ze op zoek zijn naar een bedrijf. U wilt natuurlijk dat uw gegevens overal kloppen. En dat u minstens zo goed vermeld staat als uw concurrenten. Met de gratis Profielcheck van DTG weet u direct of u goed vindbaar bent op verschillende relevante sites. Ga naar dtg.nl/profielcheck en doe de test! Goed gevonden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15