VERDIEPING 11 r* JL- ¥v* zoons van 14 en 16 kunnen niet communi ceren en amper bewegen", zegt Umwati. Het is tekenend voor de stille ramp na de ramp. In de jaren na 3 december 1984 ster ven vele duizenden mensen aan de gevol gen van het gas en het vervuilde water in Bhopal. De fabriek is sinds die nacht com pleet verlaten, de chemicaliën zijn nooit op geruimd en vervuilen nog steeds de grond. Pas anderhalf jaar geleden is door de rege ring een waterleiding aangelegd in JP Na- gar, tot die tijd hadden de gezinnen van het vervuilde water geleefd. Vanaf Hajirabee's huis kun je de muur van de fabriek zien. Vanochtend is daarop met dikke gele letters geschreven '30 jaar is ge noeg, gerechtigheid voor Bhopal nu!' Met elk jaar dat verstrijkt, wordt het voor de in woners moeilijker, weet ook activiste Rach- na Dhingra. „Voor de mensen die nu ziek zijn of overleden zijn aan de gevolgen van vervuild water, is het al te laat." Volgens de Indiase overheid stierven er iets meer dan 2.000 mensen in Bhopal en raakten er meer dan 38.000 gewond. Acti visten spreken over een veel hoger aantal van minstens een half miljoen mensen die blootgesteld zijn aan het gas. De slachtof fers ervaren levenslange gezondheidsklach ten, zoals slecht zicht, kortademigheid en huidaandoeningen. Moeders baren in de ja ren na de ramp kinderen met afschuwelij ke afwijkingen. „De meeste mensen wer den aangemerkt als tijdelijke slachtoffers en hebben daarom maar 500 dollar com pensatie betaald gekregen", verklaart Rach- na Dhingra. De toenmalige directeur van Union Carbi de, Warren Anderson, overleed eind sep tember 2024 op 92-jarige leeftijd. Kort na de ramp ging hij naar de fabriek, waar hij direct werd gearresteerd en aangeklaagd voor dood door schuld. Na het betalen van borg verliet hij India en bracht de rest van zijn leven door in de Verenigde Staten. De Indiase regering deed verscheidene, tever- geefse, uitleveringsverzoeken. Union Carbide werd in 2002 overgenomen door Dow Chemicals. Het chemieconcern wijst tot nu toe alle verantwoordelijkheid voor de ramp van de hand. De kans dat de juiste personen ooit voor een rechter zul len verschijnen, wordt steeds kleiner. Voor de slachtoffers kan gerechtigheid nu vooral in de vorm van een eerlijke compensatie komen. Die strijd zal in Bhopal nog vele ja ren gevoerd worden, terwijl het gas nog ie dere dag nieuwe slachtoffers maakt. METHYLISOCYANAAT 'al DINSDAG 2 DECEMBER 2014 Een jongetje dat blind is geboren als gevolg van de vervuiling in Bhopal. foto David Woodfall/HH I Inwoners van Bhopal herdenken de gifgasramp uit 1984. foto Devi Boerema I Patiënten halen hun medicijnen op bij het Sambhavna Ziekenhuis, foto Martina Salvi/HH Het geraamte van de verlaten Union Carbide fabriek in Bhopal. De chemicaliën zijn nooit opgeruimd en vervuilen nog steeds de grond. foto Sanjit Das/HH AFC. CHINA New Delhi AlEp INDIA Bhopal (in de deelstaat Madhya Pradesh) SRI LANKA In de nacht van 2 op 3 december 1984 vindt rond middernacht een chemische reactie plaats in de bestrijdingsmiddelen- fabriek Union Carbide in Bhopal in India. Methylisocyanaat (MIC), dat gebruikt wordt bij de productie van pesticiden, komt in aanraking met water, waardoor grote hoeveelheden gas vrijkomen. Aller lei veiligheidssystemen worden niet in werking gesteld of functioneren niet. Een wolk van 40 ton giftig MIC-gas drijft richting de wijk Jaiprakash Nagar naast de fabriek. Het gas is zwaarder dan lucht en verspreid zich razendsnel en laag bij de grond door de dichtbevolkte wijk met sla pende bewoners. Duizenden mensen komen om in de da gen na de ramp. Officiële cijfers variëren van 2.000 tot ruim 5.000 doden, niet-offi- ciële schattingen spreken over 10.000 tot 25.000 doden. Een veelvoud kampt nog steeds met de gevolgen van de ramp. Hoe water bij het opgeslagen MIC heeft kunnen komen, weet drie decennia later nog steeds niemand. Union Carbide claimt dat de fabriek gesaboteerd is door haar eigen medewerkers. De Indiase over heid spreekt van slecht onderhoud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13