Bisschoppen in België moeten uitleg geven over 66 Er is geen enkele bevestiging dat de rebellen de Buk onder controle hadden 8 BUITENLAND MH17 Andrej Illarionov, ex-adviseur van Poetin, blijft erbij dat vlucht MH17 bewust is neergehaald. Dochter dood door drinken methadon Een verslaafd Brits stel is gis teren veroordeeld tot gevan genisstraffen van acht jaar voor de dood van hun doch tertje (2). Het meisje over leed na het drinken van me thadon. Een oplossing van het middel, dat gebruikt wordt ter vervanging van he roïne, zat in een drinkbeker voor kinderen. Voedselhulp voor Syriërs in gevaar De voedselhulp aan 1,7 mil joen Syrische vluchtelingen is in gevaar omdat het We reldvoedselprogramma on voldoende geld heeft. Er is 64 miljoen dollar (51,3 mil joen euro) nodig om de vluchtelingen in Jordanië, Li banon, Turkije, Irak en Egyp te de rest van deze maand eten te kunnen geven. Wateroverlast in Marokko eist levens Bij nieuwe overstromingen in Marokko zijn dit week end veertien mensen om het leven gekomen. Vorige week kwamen al tientallen mensen om. Door de regen stortten lemen huizen in, werden kinderen meege sleurd door rivieren en zelfs taxi's die door het water re den, werden verzwolgen. Oncoloog misbruikt kankerpatiëntjes Een Britse oncoloog moet 22 jaar de cel in omdat hij min derjarige patiëntjes, onder wie kinderen met kanker, seksueel heeft misbruikt. De in bloedkanker gespecia liseerde arts bekende in to taal 25 misdrijven, waaron der misbruik, voyeurisme en het bezit en maken van kinderporno. Vazquez opnieuw president Uruguay De 74-jarige socialist Tabaré Vazquez heeft zondag voor de tweede keer in zijn car rière de presidentsverkiezin gen van Uruguay gewon nen. Vazquez werd in 2005 ook al gekozen tot president. Hij moest in 2010 plaatsma ken omdat volgens de grond wet een president maar één termijn mag regeren. Vrouwen slaan aanranders in bus Twee vrouwen hebben in In dia drie mannen aangeval len, nadat die hen en een zwangere vrouw lastigvie len en aanrandden in een bus. Ze verloren de strijd en werden uit de bus gegooid. De zwangere vrouw had al les gefilmd en zette de beel den online. Die werden daar op een hit op internet. KIEV - Niet de pro-Russische rebel len, noch het Oekraïense leger heeft vlucht MH17 uit de lucht ge schoten, maar Russische militai ren met orders uit Moskou. Andrej Illarionov schokte de we reld een week na de crash van de Boeing 777 van Malaysian Airlines met een column op de site van ra dio Echo van Moskou. De voorma lige economisch adviseur van de Russische president Vladimir Poe- tin schoof de aanslag onverholen in de schoenen van Rusland. Illarionov, gisteren op bezoek in Kiev, is inmiddels nog geenszins van mening veranderd. „Waarom zou ik?", zegt hij in een kort inter view met deze krant. „Is er al een andere geloofwaardige voorstel ling van zaken, dan?" Illarionov nam eind 2005 ontslag omdat hij Rusland niet langer een democra tisch land achtte. Hij werkt inmid dels voor een liberale denktank in Washington. Voor Illarionov spreken de feiten. „De Buk (het raketsysteem waar- mee MH17 zou zijn neergescho ten, red.) was Russisch. Geen twij fel mogelijk. Dat het een Buk was, staat voor mij ook vast. Onderzoe ken op internet, waaronder die van Russische bloggers, bewijzen dat het systeem de grens met Rus land is overgestoken." Volgens Illarionov kunnen de pro-Russische separatisten nooit een Buk hebben gehad, omdat Rusland het systeem nog nooit heeft 'uitgeleend' in tijden van oorlog. „Kijk naar de telefoonge sprekken van rebellenleiders die de Oekraïense geheime dienst heeft onderschept. Die geven geen enkele bevestiging dat de re bellen de Buk onder controle had den. Ze hebben alleen maar het konvooi beveiligd dat het systeem vanuit Rusland overbracht. Toen de missie was uitgevoerd, hebben de separatisten geholpen de Buk terug naar Rusland te brengen." Ook dat de aanslag een ongeluk zou zijn geweest, wil er bij de voormalige adviseur van Poetin nog steeds niet in. „De computer van het Buk-systeem geeft bij een vergissing 20 seconden de tijd om de afgeschoten raket te vernieti gen of terug richting de aarde te sturen. Dat is een aanzienlijke hoeveelheid tijd. Dat het niet is gebeurd, geeft voor mij aan dat er een doelbewust bevel is geweest het vliegtuig te vernietigen. Die oekaze is door de generale staf BRUSSEL - Drie Belgische bisschop pen moeten zich morgen op een hoorzitting in het parlement ko men verantwoorden over hun aan pak van pedopriesters. De afgelo pen weken werd het bisdom Brug ge opgeschrikt door nieuwe schan dalen. De Kamer is geschokt dat bis schop Jozef De Kesel onlangs een man tot pastoor in de kustplaats Middelkerke benoemde die vijf jaar geleden schuldig is bevonden aan aanranding van een minderja rige jongen. De kerk heeft, na maandenlange maatschappelijke woede na onthullingen van sek sueel misbruik en het ontslag van bisschop Roger Vangheluwe, in 2011 beloofd foute priesters niet langer meer als 'tuchtsanctie' over te plaatsen. Ook willen de volksvertegenwoor digers weten waarom De Kesel vo rige maand ineens de 'preventie ve schorsing' heeft ingesteld van een 50-jarige priester uit het West-Vlaamse dorp Hooglede te gen wie al ruim een jaar justitieel onderzoek loopt naar misbruik van een 17-jarige jongen. De Kesel wilde eerder geen zware maatre gelen nemen zolang dat onder zoek niet is afgerond, hoewel de man zich niet hield aan een con tactverbod met jongeren. Aanvankelijk zei De Kesel dat de 40-jarige priester in Middelkerke werd benoemd omdat hij 'recht op een tweede kans' had. De be woners van het plaatsje pikten dat niet. Burgemeester Janna Rommel-Opstaele: „Moreel kan je toch niet verantwoorden dat deze persoon naar een levendige ge meente komt waarbij hij regelma tig in contact moet komen met kinderen, jeugd, scholen en vere nigingen?" De benoeming ging niet door. Op tv erkende de bisschop dat hij de publieke opinie verkeerd heeft in geschat. Over de preventieve schorsing van de verdachte pries ter uit Hooglede zei hij: „Ik heb mijn plicht als burger gedaan." In- BLACKPOOL ROME RABAT HERRINGSWELL MONTEVIDEO CHANDIGARH door onze correspondent Joost Bosman Andrej Illarionov, ex-adviseur Poetin 'Russen schuldig aan door onze correspondent Petra Janbroers Jozef De Kesel Guy Harpigny Johan Bonny

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12