Bezitter zoekt onderdak voor oldtimer met huisarrest 44 Heel waarschijnlijk zijn wilde vogels de bron van de besmettingen op de bedrijven Vriendinnen gaan skiën 6 BINNENLAND Wilde vogels werden meteen al aangewezen als boosdoener, maar nu is er ook bewijs dat zij vogelgriep verspreiden. DEN HAAG - Het mysterie rond de herkomst van de vogelgriep die pluimveebedrijven treft, is een stap dichter bij een oplossing. On derzoekers hebben het vogelgriep virus aangetroffen bij wilde een den. In poep van smienten in de buurt van Woerden is het zeer be smettelijke Hs-type gevonden. Dat heeft staatssecretaris Dijksma van Economische Zaken gistera vond gemeld aan de Tweede Ka mer. Woerden ligt niet ver van Heken dorp en Ter Aar, waar twee we ken geleden de eerste bedrijven wegens vogelgriep werden ge ruimd. Ook is duidelijk geworden dat de besmettingen met vogel griep in Hekendorp, Ter Aar en Kamperveen los van elkaar plaats vonden. Het virus is niet van het ene naar het andere bedrijf over gebracht. Alleen bij de uitbraak op twee bedrijven in Kamper veen is hoogstwaarschijnlijk wel sprake van een onderlinge besmet ting, zegt epidemioloog Armin Ei bers van het Centraal Veterinair Instituut (CVI). „De puzzelstuk jes beginnen in elkaar te vallen. Deze nieuwe informatie maakt het heel waarschijnlijk dat wilde vogels de bron van de besmettin gen op de bedrijven zijn." Tot ergernis van vogel- en natuur beschermers werden wilde vogels al snel als mogelijke 'dader' aange wezen. Het Nederlands Instituut voor Ecologie (NIOO) liet daarop weten dat rondtrekkende eenden het vogelgriepvirus waarschijnlijk niet meebrengen. Zondag meldde Dijksma nog dat bij 1500 onder zochte wilde vogels geen virus van het type H5N8 was gevon den. Wel werd vorige week in Duitsland vogelgriep vastgesteld bij een wilde eend - een taling. Talingen en smienten hebben het zelfde broedgebied, zegt Albert de Jong van Sovon Vogelonderzoek. „Ze komen tot diep in Azië." Daar dook de zeer besmettelijke vogel- griepvariant begin dit jaar al op. Dat wilde vogels het virus hoogst waarschijnlijk hebben verspreid, maakt nog niet dat je hen als gro te boosdoener moet zien, zegt De Jong. „Het is bekend dat regelma tig griep rondwaart onder water vogels, maar die worden er niet ziek van. Dat is de natuur. Het wordt pas een probleem als het vi rus in enorme pluimveestallen komt en kippen, die daar niet re sistent tegen zijn, omvallen." Op geen van de besmette pluim veebedrijven liepen kippen bui ten. Het virus moet via mensen, materialen of ongedierte de stal len in zijn gekomen. Vandaag overlegt staatssecretaris Dijksma met de sector over de maatrege len om vogelgriep in te dammen. Ook parkeren langs de weg of op een openbare parkeerplaats kan een forse boete opleveren. Sinds begin dit jaar is de leeftijds grens voor auto's die vrijgesteld zijn van motorrijtuigenbelasting, verhoogd van 25 naar 40 jaar. Al leen voor benzinewagens die tus sen de 26 en 40 jaar oud zijn, is er een overgangsregeling. De eige naar betaalt maximaal 120 euro be lasting, maar mag vanaf 1 decem ber drie maanden de auto niet ge bruiken. Dat betekent dat die ook niet op openbare plaatsen mag parkeren. Diesel- en lpg-auto's be talen sowieso het volle pond aan wegenbelasting. Het parkeerver bod brengt vooral oldtimerbezit- ters uit stedelijke gebieden in de problemen, vertelt voorzitter Bert de Boer van Fehac, de Federatie van Historische Automobiel- en Motorfietsclubs. Zijn organisatie heeft het druk nu de datum van 1 december is verstreken. Uit een Fehac-enquête blijkt dat 6,4 pro cent van de oldtimerbezitters geen stalling heeft. Het probleem was al bekend, maar oldtimerbe zitters schrikken nu pas wakker, constateert Han Terneldeli van Aaben Youngtimers uit Et- ten-Leur. Samen met enkele ande re ondernemers zette hij de Oldti mer PopUpstore op. Hij brengt au to's onder in leegstaande panden. Het liep de voorbije weken niet storm, maar nu staat zijn telefoon roodgloeiend. „We hebben onge veer vijftig overdekte plekken en een aantal standplaatsen buiten. Als het zo doorgaat, is het snel vol." Formeel mogen de oldti mers al niet meer naar de stalling toe rijden. Als ze onderweg wor den gecontroleerd, dreigen forse boetes. De pakkans is groter dan menigeen denkt, want de contro les van de Belastingdienst zijn effi ciënt. Hoewel een woordvoerster niet wil zeggen welke middelen de dienst tegen de oldtimers in zet, geeft ze wel aan dat de contro le wordt toegevoegd aan het 'regu liere toezicht'. Dat betekent dat de dienst camerabeelden van bij voorbeeld snelwegen opvraagt en kentekens vergelijkt. Ook eist de dienst gegevens op van gemeen ten, parkeergarages en mobiele parkeerdiensten als YellowBrick. In grote steden rijden scanauto's rond, die de kentekens van gepar keerde auto's vergelijken met de gegevens die in parkeerautoma ten en parkeerapps zijn inge voerd. De Belastingdienst kan de beelden opeisen en vergelijken met de bestanden van oldtimers in de overgangsregeling. Boetes kunnen oplopen tot bijna 5000 euro. De gewone belasting voor de auto moet daarbij alsnog be taald worden en daar komt ook nog eens een boete van 100 pro cent bovenop. „Onrealistisch ho ge boetes", aldus De Boer van Fe hac. Terneldeli van de popup-stal- ling verwacht enige clementie van de Belastingdienst. „Ik heb be grepen dat een overtreding nog gedoogd wordt als je niet eerder in de fout bent gegaan." Formeel geldt alleen een uitzondering voor oldtimers die naar de APK-keuring rijden. GOOISCHE VROUWEN TERUG Bron griep is toch wilde vogel door Annemieke van Dongen Armin Eibers, epidemioloog AMSTERDAM - 'Roelien, Cheryl, Anouk en Claire' poseren bij de première van de tweede Cooische Vrouwen-film, gisteravond in het DeLaMar-Theater in Am sterdam. Lies Visschedijk, Linda de Mol, Susan Visser en Tjitske Reidinga kro pen na het succes van de serie en de eerste film tóch nog een keertje in de huid van hun extreme personages. Deze keer gaan de vriendinnen skiën, om hun hectische leventje in het verderfelijke Gooi te ontvluchten, foto Patrick Harderwijk/HH door Paul Bots BUNNIK/DEN HAAG - Bezitters van 'jonge' oldtimers zijn halsoverkop op zoek naar onderdak voor hun vierwieler. Sinds gisteren mogen 188.000 oude auto's drie maanden lang niet de weg op door de stren gere belastingregels. 3 Sinds gisteren mogen 188.000 oldtimers drie maanden lang niet meer de weg op door belastingregels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11