Marktplaatsen met gratis hulpaanbod Per Stip schip! BINNENLAND 7 27-daaase cruise van Rotterdam naar Dubai**** 6-daagse Nieuwjaarscruise Duitsland***"1" boek online of bel ctlD met O88 - 70 70 600 V re'enfnl. van £525 nu v.a. Unieke eenmalige cruise! van£9ff nu v.a. DINSDAG 2 DECEMBER 2014 Op websites kunnen vrijwilligers zich aanbieden om bijvoorbeeld met ouderen te gaan wandelen, foto Getty Images door Wilma de Cort BREDA - Iemand zoekt hulp, een an der wil die gratis geven. Voor ge meenten die moeten besparen op zorg, is dat ideaal. Overal ploppen websites op met vraag en aanbod. Eens per week gaat Niki Breed- veld naar een 89-jarige vrouw in Delft. Dan 'doen ze wat' samen. „Winkelen, een terrasje pakken of naar de pier van Hoek van Hol land." De hoogbejaarde vrouw heeft behoefte aan aanspraak. Haar man is dement. Het contact tussen de twee is tot stand geko men via de landelijke website Zorgvoorelkaar.com. Door die website kwamen ze erachter dat ze tien minuten fietsen van el kaar wonen. „We hebben een enorme klik", zegt Breedveld. Er komen steeds meer websites die vraag en aanbod van hulp kop pelen. Ze heten Makkie, Thuis zorgvinden, BUUV, Beterthuis of Hulpinjebuurt en ze springen alle maal in hetzelfde gat: de participa tiesamenleving, met als mantra dat we ons zo veel mogelijk zelf of met elkaar moeten zien te red den, zonder hulp van de over heid. „Mijn schoonmoeder is recent in een verpleeghuis in Amersfoort komen wonen, waar helaas geen vrijwilligers beschikbaar zijn om met haar te gaan wandelen", schrijft iemand op een site. En ook: „Ik ben 19 jaar oud, eerste jaars student Sociaal Pedagogi sche Hulpverlening en moet dit jaar voor school 84 uur vrijwil ligerswerk gaan doen." Koppel de twee en iedereen is blij, zou je zeggen. Zo simpel is het niet helemaal. De Nederlandse Patiënten Consu menten Federatie (NPCF) heeft negenduizend leden naar hun me ning over de websites gevraagd. Verreweg de meesten wisten niet dat ze bestaan. Krap 10 procent had er wel eens gebruik van ge maakt. Twee derde vroeg zich af of het wel veilig is. Wie haal je in huis en wat gebeurt er met je per soonsgegevens? Onderzoek van de NPCF leerde ook dat vraag en aanbod niet al tijd op elkaar aansluiten. Mensen die hulp vragen, zoeken vooral een klusser of iemand die hun huis poetst. Degenen die wil len helpen, denken aan gezel schap houden, vervoeren, bood schappen doen. Zorgvoorelkaar en Wehelpen zijn de grootste spelers op de markt. Wehelpen wordt gesponsord door zorgverzekeraars en is puur op vrijwilligerswerk gericht. Op Zorgvoorelkaar staan ook te beta len beroepskrachten. Andere web sites werken met spaarpunten. Je Websites die vraag en aanbod van hulp koppelen, springen in het gat van de participatiesamenleving verdient ze met hulp en kunt er zelfhulp voor 'terugkopen'. Al 35 gemeenten hebben een abonnement op Zorgvoorelkaar genomen, zegt oprichter Patrick Anthonissen. Tot nu toe zouden dankzij zijn website 16.000 contac ten tot stand zijn gebracht. Hoe veel matches daaruit voortkwa men, is niet bekend. Het aanbod van hulp is groter dan de vraag: ruim 12.000 hulpaanbieders staan tegenover 8000 hulpvragers, zegt hij. Die cijfers zeggen Wilco Kruijs- wijk van Movisie, kenniscentrum voor sociale zorg, niet veel. „Het zijn gegevens die de ondernemers zelf verstrekken. Er is geen onaf hankelijk onderzoek naar de web sites gedaan. En hoeveel aange melde leden zijn echt actief? Ik heb me ook wel eens ingeschre ven, maar alleen om te kijken hoe het werkt." Belangrijker is hoe lang een match bijvoorbeeld standhoudt, zegt Kruijswijk. „De website is gereedschap, een ha- Hulpvragers zoeken klus sers of poetsers; aanbieders denken aan gezelschap, vervoer en boodschappen mer, maar daarmee heb je nog geen huis." Hij noemt het 'techni sche infrastructuur'. „Wil het sla gen, dan heb je ook een sociale in frastructuur nodig." Kruijswijk pleit voor een hulp marktplaats op buurtniveau. „Bel bij mensen aan en nodig hen uit in het buurthuis bij een heerlijke maaltijd en muziek. Vertel hun daar een verhaal over buurthulp. Zo ontmoeten mensen elkaar, groeit er vertrouwen en komt er gemakkelijker hulpuitwisseling tot stand. Je vraagt niet aan een wildvreemde om je administratie te doen." De website BUUV in Haarlem is op dit principe gebaseerd: 'Beter een goede BUUV dan een verre vriend'. Ook Zorgvoorelkaar heeft een lokale variant. Voor elf ver schillende gemeenten heeft het bedrijf een plaatselijke website ge maakt, zoals 'Laarbeekvoorelkaar' of'Oosterhoutvoorelkaar'. Dat werkt beter, zegt ook Anthonis sen. „Wat van dichtbij komt, voelt vertrouwder, veiliger en persoon lijker." Niki Breedveld kreeg meerdere verzoeken om hulp die niks wer den. Zo zocht een zoon in de Vere nigde Staten een schoonmaakster voor zijn moeder in Nederland. Breedveld bood aan haar gezel schap te houden, maar vervolgens bleef het stil. Met de mevrouw waar ze nu komt, maakt ze soms een autoritje. Als ze op het terras zitten, betalen ze om en om; zoals dat gaat, tussen goede bekenden. S echts plaatsen! Holland America Line vertrek alléén 7 januari fc/ exclusief bij Stip Reizen per 4-sterren MS Rotterdam incL 2 nachten in 4-sterren hotel Dubai o.a. Lissabon, Malaga, Malta, Athene, Suezkanaal, Muscat en Dubai zie stipreizen.nl/criind Laatste plaatsen! vertrek alléén 28 december per 3-sterren-plus MS Allegro incl. busreis naar Duitsland, cruise met alle maaltijden aan boord en 1 avond live muziek incl. feestelijke oudjaarsavond zie stipreizen.nl/crran Eenmalige cruises... Rotterda Muscat A Signature of Excellence 399 Emmerich rnac enz stipreizen.nl Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers.kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10