Tusk mag duiven en haviken in EU verzoenen Snelle smartphone. Scherpe prijs. Rellen na vrijspraak ex-president Egypte 8 BUITENLAND GROENE STROOM Microsoft staat Tusk nu voor de zware uitda ging om de hardliners in de EU (veelal ex-Oostbloklanden) te ver zoenen met de mildere 'duiven'. De keuze voor Tusk was opval lend. Polen is pas tien jaar lid van de EU en is nog niet toegetreden tot de eurozone. Toch waren de EU-leiders unaniem, waarbij ge zegd moet worden dat hij onvoor waardelijke steun van bondskan selier Merkel heeft. Als premier werkte Tusk jaren lang aan het verbeteren van de moeizame relatie tussen Polen en Duitsland. Ook met de Franse pre sident Hollande en Britse pre mier Cameron kon hij goed sa menwerken. Het zal wel even wennen zijn, dat de intellectuele Van Rompuy wordt vervangen door een voet balfanaat en schrijver van populai re geschiedenisboeken. De Belg kreeg vaak het stempel 'grijze muis' opgedrukt, maar hij gidste de EU wel door de ergste econo mische crisis. Voor zijn verdien sten kreeg hij dit jaar de presti gieuze Karelsprijs, vernoemd naar Karei de Grote. Tusk loopt vooruit op de man die hij nu aflost: hij ontving die prijs al in 2010. Tusk werd unaniem geko zen, hoewel Polen pas tien jaar EU-lid is en nog niet tot de eurozone is toegetreden. Tusk is de eerste leider uit een voormalig Oostblokland op zo'n hoge Europese functie. President is hij natuurlijk niet echt, het is een officieuze titel. Maar zijn taak is duidelijk: de neuzen van Ange la Merkel, David Cameron, Fran cois Hollande en de andere Euro pese bobo's dezelfde richting op zien te houden. Of krijgen. De rustige, evenwichtige Van Rompuy was er een meester in. Tusk zou wel eens een assertieve- re rol willen spelen, verwacht Brussel. De 57-jarige conserva- tief-liberaal uit Gdansk, de baker mat van de Poolse anticommunis tische revolutie, was de langstzit tende premier van Polen sinds de val van het communisme. In het verleden manoeuvreerde hij poli tieke rivalen in zijn partij Burger platform en ook daarbuiten zon der pardon uit beeld. Als premier hamerde hij steeds op een harde opstelling tegen Moskou. Met de onrust rond Oekraïne en Rusland Lumia 530 Nu verkrijgbaar bij In 2011 verloren bijna 850 demon stranten het leven tijdens acht tien dagen van opstanden en rel len. De onlusten leidden tot de val van het regime van Mubarak. Zo'n tweeduizend mensen waren zaterdag naar het Tahrirplein in de hoofdstad gegaan na de uit spraak van de rechtbank. De demonstranten riepen leuzen tegen Mubarak en tegen de huidi ge president Abdel Fattah al-Sisi. Egyptische veiligheidsdiensten zetten daarop traangas, hagel en waterkanonnen in om demon stranten uit elkaar te drijven. Aan hangers van Mubarak in de rechts zaal applaudisseerden bij het ho ren van het vonnis. Mubarak, die 29 jaar president van Egypte is geweest, zei na de uitspraak tijdens een kort telefo nisch interview met een tv-sta- tion dat hij nergens schuldig aan is. „Ik moest lachen toen ik het eerste vonnis hoorde", zei hij. Mu barak doelt daarbij op zijn veroor deling in 2012 tot levenslang we gens zijn verantwoordelijkheid voor de dood van demonstranten. Zijn advocaat, Farid al-Deeb, zei over het vonnis van zaterdag dat het de integriteit van het be- wind-Mubarak aantoont. De ex-president zit nog wel een ge vangenisstraf van drie jaar uit we gens het verduisteren van over heidsgeld. Volgens zijn advocaat komt Mubarak mogelijk ver vroegd vrij. Het vonnis van zaterdag wordt door de demonstranten gezien als politiek gemotiveerd. Na een staatsgreep tegen Mohamed Mur- si, de opvolger van Mubarak, kreeg Sisi de macht in handen. Veel Egyptenaren zien zijn presi dentschap als een terugkeer naar de tijden van Mubarak. De protesten tegen het vonnis, waarbij zeker twee doden en ne gen gewonden zijn gevallen, wa ren dan ook gericht tegen het mili taire bewind van Sisi. Egyptenaren gaan in de hoofdstad Caïro de straat op tegen het bewind van Abdel Fattah al-Sisi. Duitsland vreest door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Het is een kleine aardver schuiving: precies een kwart eeuw na de val van de Muur wordt een Pool vandaag 'president van Euro pa'. Ex-premier Donald Tusk neemt in Brussel het stokje over van de Belg Herman Van Rompuy als per manente voorzitter van de Europe se Raad, de club van regeringslei ders van de Europese Unie (EU). QUAD-CORE BR1 5 MEGAPIXEL GRATIS OFFLINE PROCESSOR Hul CAMERA NAVIGATIE door onze redactie buitenland CAÏRO - De uitspraak van de recht bank dat de Egyptische ex-presi dent Hosni Mubarak (86) niet wordt vervolgd, heeft het afgelo pen weekeinde geleid tot rellen in Cairo. Mubarak stond terecht we gens medeplichtigheid aan de dood van honderden betogers tij dens de opstand tegen zijn bewind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8