124 miljard Corki-zanger overleden BUITENLAND 9 Aan vooravond van de klimaattop lijkt het Duitse beleid om C02- uitstoot te beperken niet haalbaar. Dag Tim, kpri.com bruinkool dan in de twintig jaar hiervoor. Rond de Duitse hereni ging in 1990, toen nog oude, vieze DDR-kolencentrales actief waren, wekten bruinkoolcentrales 171 mil jard kilowattuur (kWh) stroom op. In 2013 was dit altijd nog 162 miljard kWh, in weerwil van alle stappen die de afgelopen jaren zijn genomen om de 'groene revo lutie' te doen slagen. De produc tie van steenkolencentrales steeg zelfs: met 8 miljard kWh naar meer dan 124 miljard kWh. Ter wijl de productie door schonere gascentrales daalde met 10 mil jard kWh naar 66 miljard kWh. Bij wet krijgt groene stroom in Duitsland voorrang zodra de wind waait en de zon schijnt en er voldoende stroom is. Kolen- stroom uit Duitse centrales vloeit dan bijvoorbeeld naar Nederland. En omdat die bruinkoolstroom zo goedkoop is, verdringt die weer dure, maar schone Nederlandse gascentrales van de markt. Die ongewilde gevolgen van de Energiewende deden de hiervoor verantwoordelijke sociaaldemocra tische vicekanselier Sigmar Ga briel (SPD) verzuchten dat het he le project 'wel eens zou kunnen mislukken'. Burgers klagen over de hoge stroomprijs, energiebedrijven ei sen miljarden compensatie en werknemersorganisaties vrezen dat duizenden banen verloren gaan in de kolenindustrie. Boven dien vindt de Energiewende inter nationaal nauwelijks navolging, al helemaal niet nu de schaliegas- boom in de Verenigde Staten de energiemarkt flink op z'n kop zet. Deze week wil de bondsregering nieuwe maatregelen bekend ma ken, die ervoor moeten zorgen dat de doelen van de Energiewende worden gehaald. Een daarvan is Gabriels eis dat de Duitse energie bedrijven de C02-emissies tot 2020 terugdringen met 22 miljoen ton. De ondernemingen eisen compensatie omdat zij vinden dat zij lijden onder oneigenlijke con currentie van de zwaar gesubsidi eerde groene energie-sector. Hoe wijd de spagaat is waarin de bondsregering zich bevindt, bleek uit het verzoek van Gabriel aan de Zweedse regering om invloed uit te oefenen op het Zweedse energiebedrijf Vattenfall. Dat wil zich terugtrekken uit kolenprojec- ten in Duitsland. Dit zou beteke nen: banenverlies. Dan mag de Energiewende een mooi idee zijn, maar, denkt Gabriel, nu even niet. BERLIJN - Dit jaar betaalt de Duit se belastingbetaler 23 miljard euro aan een project waarvan niet dui delijk is of het gaat slagen: de Ener giewende, de overgang naar de pro ductie en het gebruik van groene stroom. Zonne- en windenergie moeten het in de Bondsrepubliek overnemen van atoom- en kolen- stroom. 80 procent groene stroom in 2050 is het doel: nu is het aan deel duurzame stroom in de Duit se energiemix 28 procent. Het Duitse streven past goed in de klimaatdoelstellingen van de Verenigde Naties. Vandaag begint in Peru een nieuwe VN-klimaat- top. Daar wordt onder meer ge sproken over het terugdringen van C02-uitstoot. En daarin doet Duitsland het minder goed. Want de energierevolutie in Duitsland, uniek in de wereld, brengt allerlei onvoorziene problemen met zich mee. Niet alleen is de Energie wen de peperduur, waardoor een Duit- ser inmiddels twee keer zoveel voor z'n stroom betaalt als een Amerikaan, ook steeg in Duits land de afgelopen jaren de uit stoot van kooldioxide, in plaats van dat de C02-emissies zijn afge nomen. Die Energiewende-Paradox wordt deze situatie genoemd. Het is een van de controversiële gevol gen van het versneld stilleggen van acht kerncentrales in 2011 als reactie op de atoomramp in het Ja panse Fukushima. Het gat dat werd geslagen door het wegvallen van een deel van de atoomstroom kan niet worden opgevuld met zonne- en windenergie. Energie bedrijven moeten nu dus een extra beroep doen op conventione le centrales. Gemiddeld nemen steen- en bruinkoolcentrales in Duitsland nog altijd 44 procent van de stroomproductie voor hun rekening. Een hogere inzet van schone gascentrales ligt voor de hand. Maar die zijn duur en met name bruinkool is op dit moment spotgoedkoop. Bovendien is de prijs van emissierechten laag, waardoor bedrijven goedkoop kunnen 'vervuilen'. Gevolg: in 2013 werd meer stroom opgewekt uit - zeer vervuilend - Vermiste jongen na Kernreactor België jaren teruggevonden stilgelegd na brand Een Amerikaanse jongen die vier jaar vermist was, is zater dag teruggevonden in een huis in Atlanta in de staat Georgia. Hij zat verstopt achter een nep- muur in het huis van zijn va der. De vader is opgepakt, net als de stiefmoeder van de jon gen. De inmiddels 13-jarige jon gen wist na jaren gevangen schap een mobiele telefoon te pakken te krijgen. Daarmee stuurde hij sms'jes naar zijn moeder en vertelde hij op wel ke plek hij gevangen zat. In België is kernreactor Tihan- ge 3 gisterochtend automatisch uitgeschakeld door een brand in een hoogspanningspost. Eni ge tijd later werd het vuur ge doofd. Energieleverancier Elec- trabel denkt dat de brand een technische oorzaak heeft en niet het gevolg is van sabotage, zoals bij een andere stilgelegde reactor. Hoe lang de reactor buiten werking blijft, is ondui delijk. Het lijkt er vooralsnog op dat Tihange 3 stil ligt tot morgenochtend. In België is met verslagenheid gereageerd op het onverwach te overlijden van de Vlaamse zanger Luc De Vos (52). Het lichaam van de zanger van de band Gorki werd zaterdag ge vonden in zijn werkruimte in Gent. De doodsoorzaak is nog onbekend. De Vos is bekend van Vlaamse klassiekers als Mia en Lieve Kleine Piranha, maar hij was ook columnist en schrijver. De Vlaamse minister van Cultuur, Sven Gatz, noem de De Vos gisteren 'een van de grootste Vlaamse rock-iconen'. Tim Amsterdam - Bunde. Best een eindje! Mocht je dat traject vaak afleggen, dan is het misschien een idee om eens over een abonnement zonder buitenbundelkosten voor je MB's na te denken. En wij kunnen je een leuke aanbieding doen. i Lijkt het je wat, neem dan contact op met i @kpnwebcare. We horen het! w MAANDAG 1 DECEMBER 2014 mislukken Energiewende Ondanks het streven om over te scha kelen op groene stroom groeide vorig jaar de productie van de kolencentra les in Duitsland met 8 miljard kilowat tuur naar 124 kWh. door onze correspondent Wierd Duk Door de sluiting van kerncentrales leunt Duitsland zwaarder op ver vuilende kolencentrales, foto Corbis ATLANTA BRUSSEL GENT I Luc De Vos foto HH @T1mnl Ritje Amsterdam - Bunde kost je ongeveer 141,4MB voor twitter, whatsapp en hele reis spotify Kijk voor beschikbaarheid en voorwaarden op kpn.com *€10,- korting geldig bij een 2-jarig Alles-in-1 Mobiel abonnement, zolang je abonnement loopt. Excl. eenmalige aansluitkosten 29,95 en 6,05 thuiskopieheffing. Samsung Galaxy Note 4 2000 MB met 4G Onbeperkt beiien sms'en Toestel eenmalig 129;-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7