Rutte vertrouwt op overwinning J Met de broed-, winter- en watervogels gaat het niet goed, zegt de 'Vogelbalans 2014'. Neemt af 6 BINNENLAND VOGELSTAND IN NEDERLAND Kroes erelid WD Vast na vechtpartij met inbreker Een 6i-jarige man uit Gro ningen zit vast nadat hij een 31-jarige inbreker zaterdag nacht zodanig had toegeta keld, dat de man in kritieke toestand in het ziekenhuis belandde. Het is onduidelijk of de inbreker het zal overle ven. De politie zoekt uit of er sprake was van nood weer. De 61-jarige en de in breker kenden elkaar, aldus de politie. Feestgangers belagen agenten Zo'n vijftig feestgangers heb ben zaterdagnacht een ge vecht geleverd met 25 politie agenten in Putten. De heibel ontstond toen vier agenten een eind wilden maken aan een feest in een weiland. De feestgangers wilden de agen ten niet laten gaan, waarop die versterking optrommel den. Bij het daaropvolgende gevecht raakten twee agen ten licht gewond. Vondst drie ton cocaïne in haven De douane heeft in de Rot terdamse haven zeker 3000 kilo cocaïne gevonden. Het is de op een na grootste vangst ooit in de haven, zo meldde het OM gisteren. De smokkelwaar werd ontdekt in een container met cassa- ves uit Costa Rica. De cocaï ne had een straatwaarde van ruim 120 miljoen euro en is inmiddels vernietigd. AMSTERDAM - Premier Mark Rutte heeft alle vertrouwen dat zijn WD bij de Statenverkiezingen weer de grootste partij van Nederland wordt. Maar helemaal gerust lijkt hij er niet op, bleek dit weekeinde op het WD-congres in Amster dam. „Het komt er nu wel op aan." Opnieuw belooft WD-leider Mark Rutte belastingverlaging, net als in de campagne voor de Tweede Kamerverkiezingen in 2012. Maar direct nadat hij dit heeft uitgesproken, zwakt hij het al af. Hij belooft zich er 'extreem voor in te spannen', zegt hij. Geen resultaatverplichting dus. Ten overstaan van zijn partijgeno ten erkent hij dat hij er in deze ka binetsperiode nog niet in is ge slaagd de belastingen te verlagen. Hij wil daarin 'eerlijk' zijn: als je in vier jaar tijd 51 miljard euro be zuinigt, is het onvermijdelijk de Neelie Kroes heeft zaterdag het erelidmaatschap van de WD toe bedeeld gekregen. Partijvoorzitter Henry Keizer prees de voormalig eurocommissaris van mededin ging en digitale agenda als een 'voorbeeld voor vrouwen' die ba zen van grote multinationals ach ter de plantenbak deed verdwij nen als ze op recepties kwam. Pre mier Rutte benadrukte dat zij ook voor mannen een voorbeeld is. belastingen te laten stijgen. Maar, zegt Rutte ook, zijn kabinet is pas halverwege, dus er is nog tijd om de belofte waar te maken. Het is de vraag of Rutte-II die tijd gegeven is. Als de Statenverkiezin gen in maart voor de coalitie partijen op een fiasco uitdraaien, wordt het wel heel moeilijk om de rit uit te zitten. Nu al slagen WD en PvdA er met grote moei te in meerderheden te krijgen in de Eerste Kamer. Vooral D66 heeft steeds minder trek het kabi net uit de brand te helpen. De premier claimt zaterdag na drukkelijk het succes van vier jaar beleid: de economie trekt aan, de werkloosheid daalt, de stijgende zorgkosten zijn beteugeld en het overheidstekort gaat gestaag om laag. „Ik wil niet dat we dit laten slopen", is de dreigende bood schap aan zijn achterban. Na afloop zegt hij dat die uitspra ken niets met de aanstaande ver kiezingen te maken hebben. Maar in de toelichting daarop klinkt weer de suggestie door dat voor in maart veel op het spel staat. „Het slechtste wat we nu kunnen doen is het land overlaten aan an dere partijen. Geen experimen ten", aldus de premier. De partij zelf zet zich schrap: het campagnebudget voor de Staten verkiezingen is bijna verdrievou digd, naar één miljoen euro. Met een mediacampagne en via bill boards en bushokjes wil de WD de grootste partij blijven. Veel hangt daarbij af van de vraag of Rutte de premierbonus weet te in casseren. Daarvoor is een inspan ningsverplichting niet genoeg. EDE - Het gaat veel slechter met de vogels in de Nederlandse wate ren en moerassen dan gedacht. Vo gelbescherming Nederland is ge schrokken van de zaterdag gepre senteerde Vogelbalans 2014. „We dachten dat het vrij goed ging met de watervogels. De ganzen en de grote zilverreigers doen het best goed", geeft Robert Kwak, bij de vogelbescherming hoofd van de afdeling bescherming, aan. „Maar eigenlijk gaat het alleen goed met de vegetariërs, de vogels die gras eten." Het gaat zelfs slecht met algemene soorten zo als de blauwe reiger en de fuut. Ook de scholekster is wat Kwak betreft kandidaat voor de rode lijst van bedreigde vogelsoorten. Vooral de hoeveelheid broedvo- gels en wintervogels, vogels die respectievelijk in Nederland hun eieren leggen of overwinteren, gaat achteruit. „In de afgelopen tien jaar zie je dat meer soorten in aantal afnemen dan voorheen. En de soorten die al een dalende lijn vertoonden, nemen nog snel ler af', geeft onderzoeker en au teur van de Vogelbalans Kees Kof- fijberg aan. „Er is dus kennelijk iets aan de hand in Nederland, maar we kunnen onze vinger nog niet op de oorzaak leggen." Hij heeft wel een vermoeden: de kwaliteit van de Nederlandse wa teren laat, ondanks plaatselijke verbeteringen, nog te wensen over. Veel wateren zijn nog op een onnatuurlijke manier inge richt of hebben geen natuurlijk waterpeil, bijvoorbeeld door slui zen. „Vaak zie je dat er wel geld is om gebieden goed in te richten, maar niet om ze te beheren", zegt Koffijberg. „De kluut bijvoor- werft fitnessinstructeurs Kelly werkt met NationaleVacaturebank ©nationale vacaturebank GRONINGEN PUTTEN ROTTERDAM door Laurens Kok Vogel zit I Fuut I Scholekster I Strandplevier door Freke Remmers foto's Hollandse Hoogte I Blauwe reiger F/t FoS~ Jvfce Recruiter Kelly van Holt werft met succes fitnessinstructeurs voor alle Fit For Free vestigingen in heel Nederland. Want de kandidaten die écht bij uw vacatures passen, vindt u op hét recruitment platform van Nederland. Voor elke functie, branche of regio, u vindt ze op NationaleVacaturebank.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6