Volgend jaar nog sneller Inbreker in Middelburg gepakt dankzij' 112 Zeeland maakt dat er weer iets te kiezen valt Partij voor Bredanaar wint fotowedstrijd Oosterschelde ZEELAND 23 ket, legt De Moor uit. Uit enque- tes blijkt volgens hem dat de meeste mensen zo'n tolvrije dag gebruiken om aan de andere kant van de tunnel te gaan winkelen of voor een extra familiebezoekje. Op Walcheren profiteren vooral Middelburg (het centrum en de woonboulevard met de Media markt) van de gratis passage. Ook de koopcentra van Vlissingen en Goes trekken trekken iets meer publiek uit Zeeuws-Vlaanderen. Andersom trekken voor Walche- naren en Bevelanders in de rich ting van Terneuzen en Hulst. „Wanneer je de tunnel helemaal tolvrij maakt, zal je dat soort pie ken veel minder zien. Het is nu leuk, omdat het afwijkt van het schema. Dat geeft een impuls voor een extra uitstapje." De stroom is beide kanten op on geveer net zo groot, aldus De Moor. Hij ziet dat steeds meer ge meenten en ondernemers inspe len op de tolvrije dagen. TOLVRIJE ZATERDAGEN IN CIJFERS ZAAMSLAC - Vakkundig wordt Dies den Haan de maat genomen. Nek, taille, armen. De verkoopster houdt hem een ruitjesoverhemd voor en knikt tevreden over de bij passende kleur. Zo twee, drie keer per jaar rijdt de Nieuwdorper naar 'de overkant' voor nieuwe kleren bij Van Wes ten in Zaamslag. „We wilde eigen lijk vorige week weer komen, maar dat hebben we maar even uitgesteld, omdat vandaag de tun nel tolvrij is", zegt Den Haan. „Dat scheelt toch weer 7,50 euro. Alle kleine beetjes helpen." Den Haan is projectmanager bij TCM in Goes. Voor zijn werk moet hij vaker in Zeeuws-Vlaan deren zijn. Maar buiten die ver plichtingen om, waagt hij zich zel den aan uitstapjes in deze rich ting. Dus extra tolvrije dagen zijn aan hem niet besteed. „Eigenlijk kom ik alleen deze kant op voor een broek, jas en een paar over hemden. Maar ik vind het wel po sitief dat ze het doen. Het is voor veel mensen denk ik toch een sti mulans om een keer naar de over kant te gaan." Eigenaren Johan en Peter van Westen van de bijna een eeuw oude kledingzaak hebben al hun vaste klanten van Walcheren, de Bevelanden en verder een nieuws brief gemaild, waarin hen op de tunnelvrije zaterdag en speciale acties is gewezen. „We merken wel dat we meer vaste klanten hebben gekregen van de over kant, sinds de tunnel er ligt", zegt Johan van Westen. „Vooral van Walcheren en rond Heinkens- zand. Hoeveel van die klanten zijn afgekomen op de gerichte tol vrije mail, durft hij niet te zeg gen. „Ik heb er al wel een aantal gezien. Als Zeeuws-Vlamingen zijn wij veel meer gewend even naar Walcheren of Beveland te rij den dan andersom. Voor die men sen is het een feest om ook eens een keer deze kant op te komen. Wij zijn wat dat betreft ook veel afhankelijker van de tunnel. Vol gend jaar gaat het allemaal nog sneller, wanneer de Sluiskiltun nel open gaat. Vanaf 22 mei kan je in één ruk doorrijden. Ideaal!" Bij de inbraak waren meer perso nen betrokken. Een getuige zag rond 19.30 uur dat er vermoede lijk door meerdere inbrekers werd ingebroken in een woning aan de Noordbolwerk in Middelburg. Hij belde direct 112 om de verdachte situatie door te geven. Direct gin gen meerdere eenheden van de politie op de melding af. In de directe omgeving liepen po litieagenten de Zeisternaar tegen het lijf. Hij kon direct worden in gerekend. De man droeg een aan tal inbrekerswerktuigen met zich mee. Een zoektocht naar de moge lijke andere daders leverde niets op. Later bleek dat er geprobeerd was om in te breken in een wo ning aan de Nagtglasstraat. De ver dachte is overgebracht naar een politiecel in Torentijd en in verze kering gesteld. De politie is nog op zoek naar de andere verdachten. Getuigen kun nen zich melden. BURGH-HAAMSTEDE - Bredanaar Bas van der Sanden is de winnaar van de onderwaterfotowedstrijd Oosterschelde Ondersteboven. Dat is zaterdag in Burgh-Haamste- de bekendgemaakt. Van der San- den fotografeerde een roze naakt- slak. De themaprijs ging naar Yvonne Tijmes-Freen uit Bergen op Zoom voor haar foto van een duiker met een loep. De Belg Filip Staes uit Mechelen kreeg de pu blieksprijs. Zijn foto werd 136 keer 'geliked' op Facebook. De winnende foto's zijn te zien in verschillende restaurants rond de Oosterschelde en op de Facebook- pagina van de Nederlandse Onder watersport Bond. MIDDELBURG - En het zal in de aan loop naar de Provinciale Statenver kiezingen (18 maart) nog lang on rustig blijven binnen de Partij voor Zeeland (PvZ). Die conclusie lijkt bij voorbaat vast te staan, wanneer je ziet hoe de Robesinge- trouwen en -haters momenteel over elkaar heen buitelen. Heel even lijkt de rede weerge keerd, maar dan ontvouwt de vol gende verwikkeling op het politie ke podium zich al weer. Johan Ro besin heeft sinds zijn recente scheiding van partij en partijge noot Francois Babijn op eigen ver zoek een andere plaats gekregen in de Statenzaal. Hij zit nu rechts van de PVV. Daarvoor moet Ruud Muste van Natuurlijk Zeeland wij ken. Maar de hoogbejaarde ex-PVV'er heeft vorige week te kennen gegeven zijn eenmansfrac tie op te heffen en per 1 december op te gaan in de PvZ. Hij heeft geen moeite met Babijn, zegt Mus- te en zoekt de samenwerking om de vergaderdruk van alle commis sies en andere bijeenkomsten een beetje te verdelen. Gevraagd naar de reden waarom hij niet de aan sluiting heeft gezocht bij Robe- sins nieuwe Provinciaal Belang Zeeland, antwoordt Muste dat hij diens optreden tegenover Babijn en het partijbestuur 'een beetje kinderachtig vindt'. Dat zelfde partijbestuur heeft Ro besin en het Terneuzense raadslid Ellen de Neef afgelopen donder dag formeel geroyeerd. Daarvoor was de steun van de leden vereist en die werd ruimhartig verkre gen. Robesin noch De Neef ligt wakker van die stap, aangezien ze de PvZ zelf al hadden verlaten na het gedoe over het lijstrekker schap. Saillant detail is nog wel dat Robesin nu zelf het eerste slachtoffer is geworden van een statutaire wijziging die de partij onder zijn aansturing vier jaar ge leden heeft aangebracht. Toen lag de club intern overhoop met Lou Waterman. Een royement bleek niet mogelijk, omdat het huishou delijk regelement daarin niet voor zag. Inmiddels dus wel. Babijn mag er dan in zijn ge slaagd Robesin pootje te lichten, zijn coupepoging om tot lijstaan voerder te worden gekozen, is ge strand. Het bestuur heeft Marien Weststrate in dat zadel geholpen en blijft daar wat partijvoorzitter Mare Rijk en de zijnen betreft ste vig zitten. Wat Babijn ook pro beert. Rijk gaf Babijn onlangs een harde tik op de vingers, omdat hij Westrate intern in een kwaad dag licht had gezet. Babijn had het be stuur fijntjes herinnerd aan het strafblad van de beoogd lijsttrek ker. Westrate had in 2007 in de procedure over de burgemeesters benoeming van Reimerswaal uit de vertrouwenscommissie ge klapt. Dat kwam hem op een ver oordeling (werfstraf) te staan. Zaterdag stuurde het raadslid Cees Freeke (55-terneuzen) een brief rond, waarin hij meldt 16 ok tober te zijn benaderd door Ba bijn. „Hij heeft een plan. Als ik, Freeke, nu leden werf, kunnen we de lijst van het bestuur onder mijnen, die een overwicht van Reimerswaal inhoudt. Bovendien is Westrate niet van onbesproken gedrag. Ik op 3 en hij op 1." Freeke en Babijn slepen van 27 leden een volmacht binnen voor hun ge droomde kandidatenlijst. Het be stuur houdt evenwel z'n poot stijf en Westrate op één. Babijn gaat alsnog akkoord en laat daarmee Freeke 'vallen als een baksteen', redeneert de laatste. Freeke trekt nu zijn conclusies en ziet af van de stap naar het provinciale po dium. Waar het waarschijnlijk nog lang onrustig blijft. MAANDAG 1 DECEMBER 2014 keer door tunnel De tolvrije zaterdagen werden in 2012 ingevoerd. Dat jaar en in 2013 ging het nog om vier keer per jaar. In 2014 konden passan ten zes keer gratis door de tunnel. Passanten in 2012: januari 15.587; maart 18.012; september 18.081; november 15.383; totaal: 67.063. Passanten in 2013: januari 9.163; maart 17.102; september 18.804; november 16.704; totaal 61.746. Passanten in 2014: januari 15.765; februari 16.874; maart 19.415; september 19.392; oktober 18.477; november 18.010; totaal 107.933. Het lage aantal passanten van janu- ri 2013 valt te verklaren door het winterse weer die dag. Veel men sen bleven thuis. Het recordaantal passanten werd tot dusver geboekt op maart 2014. In 2015 worden opnieuw zes tol vrije zaterdagen ingesteld. Die zijn op 31 januari, 28 februari, 28 maart, 26 september, 31 oktober en 28 november. De tolvrije 24 uur gelden voor alle verkeer, ook vrachtwagens. MIDDELBURG - Een 29-jarige inwo ner van Zeist is vrijdagavond in Middelburg aangehouden na een in braakmelding. ANALYSE door Marcel Modde Dies den Haan uit Nieuwdorp had de uitbreiding van zijn garderobe bij Van Westen in Zaamslag bewust een week je uitgesteld, in verband met de tolvrije zaterdag, foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69