Kleindochter Sint mag snor niet scheren Kopstoot leidt tot aanhouding almanak Er zullen volgend jaar geen schapen meer in West-Zeeuws-Vlaamse natuurgebieden lopen. Er is geen subsidie voor de kudde. Meer passanten tunnel door tolvrije dag Tussen droom en daad 28 en 29 ZEEUWS-VLAANDEREN MAANDAG 1 december 2014 21 Day na Kurtz zingt bekende liedjes in Concertzaal In 25 jaar tijd sneuvelden drie plannen voor een racecircuit in het buitengebied bij Bath. oostburc - De Schaapskudde West-Zeeuws-Vlaanderen trekt volgend jaar niet meer door de streek. Rijk en provincie hebben de subsidies voor de gescheperde schaapskudde (met herder en honden) ingetrokken. Herder jan Klomp gaat verder als schapenhouder, die zijn kudde al leen nog in afgezette weilanden laat grazen. „Als ik mezelf af en toe verhuur als loonwerker, kan ik mijn bedrijf in elk geval over eind houden." Klomp trok sinds eind vorige eeuw een groot deel van het jaar rond met zijn kudde van zo'n vier honderd ooien, die elk jaar bijna eenzelfde aantal lammeren lever de. Zijn kudde begraasde in op dracht van onder meer Het Zeeuwse Landschap en de ge meente Sluis dijken langs de kust en de stad Sluis en diverse natuur gebieden in het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Voor de her- dersinzet kreeg de Stichting Dijk en Krekenbeheer West-Zeeuws- Vlaanderen subsidies van diverse overheden. Die zijn de laatste ja ren afgebouwd. De stichting ves tigde haar hoop op een contract voor begrazing van het nieuwe na tuurgebied Waterdunen, maar Het Zeeuwse Landschap ziet meer in beweiding met runderen. Jan Klomp vindt het jammer dat hij niet langer met zijn kudde kan rondtrekken. „Aan de andere kant moet je ook zo nuchter zijn om de bakens te verzetten. De subsi dies waren al minimaal en zonder is het onmogelijk. Toen ik met de kudde begon, was ik bereid om tachtig, negentig uur in de week te werken, maar dat is met het klimmen der jaren niet vol te hou den. Een herder in dienst nemen, is zonder subsidie onmogelijk." Klomp is wel blij dat er nu duide lijkheid is, en dat hij de schuur aan de Mosterdweg in Oostburg kan blijven huren. „Dat stelt me in staat om schapenhouder te blij ven. Het zou me helemaal door de ziel snijden als ik mijn bedrijf niet langer kon voortzetten." De Stichting Dijk- en Krekenbe heer West-Zeeuws-Vlaanderen is in rggr opgericht om de dijken en kreken in de kuststreek onder de aandacht te brengen. Veel kreken dreigden destijds te verzanden en dijken waren veelal verruigd. De kreken liggen er nu weer - vaak uitgebaggerd en voorzien van nieuwe oevers - prachtig bij en de plantenrijkdom op de dijken is in ere hersteld. Stichtingsvoorzitter Eugène Wijffels vindt het jam mer dat 'een toeristische attractie' verdwijnt. Hij heeft er een hard hoofd in dat de dijken zonder be grazing net zo mooi onderhou den blijven. „We heffen de stich ting daarom niet op, maar blijven de vinger aan de pols houden." MOVEMBER TERNEUZEN - Een vijftigjarige auto mobilist uit Barendrecht is zater dagavond aangehouden voor mis handeling nadat hij een een kop stoot uitdeelde op de Guido Gezel- lelaan in Terneuzen. De buitenspiegels van twee passe rende auto's raakten elkaar om streeks 21.45 uur. De automobilist uit Barendrecht stopte niet, waar op de andere automobilist, een 2i-jarige man uit Terneuzen, hem achterna ging. Tijdens een woor denwisseling deelde de Baren- drechter een kopstoot uit. Het slachtoffer liep een bloedneus op en deed aangifte van mishande ling. Onlangs bracht de negenjarige klein dochter Sam een paar dagen door bij oma Ellie in Terneuzen. Gezellig heid troef en de dames genoten alle bei volop. Maar natuurlijk zijn er dan ook praktische zaken als eten koken en stofzuigen te doen. Sam stak graag haar handen uit de mouwen en hielp oma waar ze kon. Je bent een grote meid hoor, dat je dit allemaal doet", prees oma haar kleindochter. Sam begreep het niet goed. „Waar om noem je me dan toch altijd 'kleindochter' als ik zo'n grote meid ben? Je kunt me veel beter voortaan 'tiener' noemen!" Geen schapen meer op dijken door René Hoonhorst SLUIS - Nee...Sinterklaas zonder snor, geen gezicht. Vrou welijke barbier of niet. De snor van de Sint is heilig. Op protesten van kinderen hadden Sint Nicolaas en Nicol- le Wieme niet gerekend. De goedheiligman kwam zondag middag naar de vrouwelijke barbiers in Sluis om zijn snor af te laten scheren. Met die scheerbeurt wilde de goedhei ligman steun betuigen aan 'movember', de actiemaand waarin mannen hun snor laten staan. Om de knevel ver volgens af te scheren als schreeuw om aandacht voor pro staatkanker. Met 25 scheerbeurten haalde Natural Beau ty, de salon van Nicolle en dochter Dieuwertje, zeshon derd euro op voor het goede doel. foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68