WD en SP: Antillen in losser verband Blijft gelijk Neemt toe www.autotrack.nl/win (§)AutoTrack BINNENLAND 7 De twee partijen hopen met hun plan de discussie over de Antillen op scherp te zetten. Een initiatief nota van de Kamerleden André Bosman (WD) en Ronald van Raak (SP) wordt vandaag bespro ken in de Tweede Kamer. Beide partijen storen zich eraan dat de eilanden Nederland steeds tot boeman maken en problemen met corruptie en financiën niet aanpakken. Als ze de bemoeienis van Nederland via de Rijksminis terraad niet blieven, is het wel licht beter dat ze nog meer op ei gen benen gaan staan, aldus het tweetal. Aruba, Curasao en Sint-Maarten zijn aparte landen binnen het Koninkrijk der Neder landen. Dit is vastgelegd in het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden dat in 1954 het licht zag en later diverse malen is aan gepast. Het Statuut regelt onder meer dat Nederland instaat voor de lands verdediging en ook zijn er waar den afgesproken waaraan alle lan den zich dienen te houden, zoals deugdelijk bestuur. Via de Rijks ministerraad worden er gezamen lijk besluiten genomen. Omdat Nederland in die Rijks ministerraad veruit in de meerder heid is, is de stem van Den Haag doorslaggevend. De drie eilanden lopen daartegen regelmatig te hoop. Nederland kan niet eenzijdig be sluiten het koninkrijk om te vor men tot een gemenebest naar Brits voorbeeld. Het initiatief daar voor moet van de eilanden zelf ko men. beeld houdt van kale bodems, dus die moet je niet laten dicht groeien." In het binnenland kam pen wetlands met verdroging, om dat de landbouw te veel water ont trekt aan de natuur. In de kustgebieden lopen vogel paren een hoger risico hun kroost te verliezen doordat de nesten worden weggespoeld. Door kli maatverandering stormt het va ker in het voorjaar: als de wind het water omhoog stuwt, worden de nesten op de kleine eilandjes overstroomd. „Denk ook aan overbevissing in het IJsselmeer, de overmatige mosselvangst op de wadplaten, af kalving van wadplaten in de Oos- terschelde en nieuwe risico's als zoutwinning onder de Wadden zee en de grootschalige plannen voor windmolenparken in onze grote wateren en de Noordzee", voegt Kwak toe. „Het geeft aan dat bescherming van watervogels keihard nodig blijft." Al met al betekent dit ook slecht nieuws voor Natura2000. In dat plan zijn meerdere natuurgebie den als beschermd aangewezen en wordt gewerkt aan het op peil brengen van de vogelstand. In veel van die gebieden worden de streefaantallen niet gehaald. De Vogelbalans bracht echter ook goed nieuws: 2014 was een goed muizenjaar. Torenvalken, bui zerds en verschillende uilen de den zich daaraan te goed. Zo was er een kleine 'explosie' van broe dende velduilen, een soort die de afgelopen decennia juist in de ge varenzone zat. In 2014 telde Friesland vijftig broedparen, terwijl twintig ge bruikelijk is. Gaai Koop nu een auto en wie weet wint u uw aankoopbedrag retour! MAANDAG 1 DECEMBER 2014 in het nauw door Laurens Kok DEN HAAG - Als Aruba, Curasao en Sint-Maarten zo ontevreden zijn over de bemoeienis van Nederland, kan het koninkrijk beter worden omgevormd tot een gemenebest, menen WD en SP. Antillianen ver liezen dan hun Nederlandse pas poort, de koning mogen ze echter houden. De grote zilverreiger is in Nederland steeds vaker te zien. pagina 22: Terugloop watervo gels 'zorgwekkend' Kleine mantelmeeuw Nachtegaal Pimpelmees Lepelaar Auto gekocht? Actie loopt van I december 2014 t/m 31 januari 2015 - 200£||ta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5