Brede Bruno lijkt op een macho maar hij is een allemansvriend Eerste noten van Vijfde it Ik heb mezelf een weg gebaand die steeds verder teruggaat in de tijd 26 ZEELAND De Amerikaanse Dayna Kurtz toert door Nederland en doet donderdag de Zeeuwse Concertzaal aan. Locke in Cinema Middelburg Exposities van Maartje Korstanje UITGELATEN In Uitgelaten zet de krant elke week een hond in het zonnetje die in een dierenasdiel met smart wacht op een nieuw baasje. Vandaag: Bruno uit het dieren asiel in Goes. Volgende week leest u of hij een nieuw huis heeft ge vonden. Behendig ontwijkt Bru no een modderplas in de berm. Als de negen jarige Shar-Pei uit het dierenasiel in Goes er gens een hekel aan heeft, is het wel aan water. Hij wordt dan ook niet warm of koud van het uit zicht op het Goese havenkanaal. Van passerend verkeer is hij even min onder de indruk. Bruno doet wat hij moet doen: lopen. Zijn nagels tikken op het asfalt en zijn rimpelige kop beweegt non stop van links naar rechts om de omgeving te verkennen. De staart recht omhoog, heen en weer zwie pend als de antenne van een auto in de wind. Af en toe werpt hij on geduldig een blik achterom, alsof hij zeggen wil: kom op, een beet je doorlopen! Zijn zwarte vacht glanst, al doet de kleur de naam Bruno geen eer aan. Alhoewel, met een bepaalde lichtval lijkt er inderdaad iets van bruin in te zit ten. Bruno mag met zijn brede schou derpartij en de ketting om zijn nek misschien een macho uiter lijk hebben, hij is een echte alle mansvriend. Knuffelen met deze hond is geen straf. Zijn kleine, driehoekige oortjes voelen als flu- Je zou Bruno geen negen jaar geven als je hem vooruit ziet spurten naar het asiel. weel, zo zacht. En zijn rimpelige snuit kun je heerlijk tussen beide handen beetpakken. Tevreden slaakt Bruno een zucht. Tot hij verderop in het gras iets ziet be wegen. Als een raket schiet hij de berm in, tot het einde van de riem hem met een ruk tegen houdt. Een baas die stevig in zijn schoe nen staat kan de reu goed gebrui ken, want in zijn enthousiasme vergeet Bruno wel eens hoe sterk hij is. Zeker als er katten in de buurt zijn. Dan verandert de hond van alle mansvriend in een boze wolf, die geen rust heeft voor de kat in kwestie te grazen is genomen. In dit geval blijkt het om een merel te gaan, die in het gras naar wor men aan het zoeken was. Ge schrokken laat de vogel zijn buit vallen en vliegt de dichtstbijzijn de boom in. Bruno verliest zijn interesse en be sluit dat een lantaarnpaal een pri ma plek is om zijn poot op te til len. Voor een eindsprint is hij wel te porren. Je zou hem geen negen jaar geven als je hem vooruit ziet spurten. Op een drafje slaat hij de oprijlaan naar het asiel in. Zijn thuis, maar hopelijk niet voor lang. De hond van vorige week Goed nieuws voor Jack Russell Pix uit het asiel van Terneuzen. Hij is geplaatst en woont inmid dels bij zijn nieuwe baasjes. middelburg - Begin deze eeuw vestigt de Amerikaanse zangeres Dayna Kurtz haar naam met de re lease van het album 'Postcards from Downtown'. Een verzame ling eigen songs met een stem waarin de lage tonen overheer sen, maar dan wel met de kracht en intensiteit die de uiteenlopen de genres waaruit ze put moeite loos aaneenrijgt. Jazz, blues, folk, soul, rock en zelfs klezmer zet ze naar haar hand. Haar stem klinkt dan weer warm, intiem, breekbaar, berus tend, dan weer venijnig of onder koeld. Intussen staat de teller op zeven studio-albums en komt nummer acht er begin volgend jaar aan. In haar december-toer langs Nederlandse podia krijgt dat album 'Rise Fall' alvast een preview. Dayna Kurtz vierde haar tienerja ren in het New Jersey van eind ja ren tachtig en begin negentig. Het was de periode met de eerste eigen liedjes en optredens in loka le bars en koffiehuizen. „Daar zit niemand op jouw songs te wach- MIDDELBURG - Stichting Cinema Middelburg, Achter de Houttui nen in de Kloveniersdoelen, ver toont deze week Locke. Locke tele foneert tijdens een autorit met verschillende mensen om de eni ge fout in zijn leven te redden. Te zien op maandag 1 december om 20.00 uur. Gemma Bovary, dorps bakker en literatuurliefhebber in Normandië wil het leven van de overbuurvrouw Gemma manipu leren woensdag 3 december om 20.00 uur). Bon Dieul draait nog deze dinsdag, aanvang 20.00 uur. De film is een hit in Frankrijk en alom geprezen vanwege de humo ristische voorvallen. OUWERKERK - Beeldend kunste naar Maartje Korstanje (1982, uit Goes) exposeert in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk Weg van de Buitenlandse Pers. Maartje Korstanje maakt al enige jaren intrigerende organische beelden, meestal van eenvoudig karton. Ze wordt geraakt door de natuur en de zee, het water. Zij exposeert ook in het Gronin ger Museum. Die expositie loopt tot en met 22 maart. Het is een duotentoonstelling met Nacho Carbonell (Valencia, 1980). ten, zeker niet als je voor een hele avond bent ingehuurd. Het pu bliek wil bekende tunes en daar zorgde ik dan voor. Liedjes van grootheden als Dylan, Lennon, McCartney en Don McLean. Dat was een belangrijke training. Je ontdekt de structuren achter goe de songs en ontrafelt de hersen spinsels van de makers. Het lever de voordelen bij het schrijven van eigen nummers." Het eigen werk krijgt eind jaren negentig een steeds prominentere plek in haar optredens. De songs, stem en uitgekiend gitaarspel ma ken indruk, niet alleen bij het pu bliek. Muzikanten als Bonnie MIDDELBURG - Jan Willem de Vriend, dirigent van Philharmo- nie Zuidnederland blijft zich ver bazing over de bekendheid van de begintune van De Vijfde van Beethoven. Ta, ta, ta taa. Dins dag speelt het orkest in de Zeeuw se Concertzaal in Middelburg, aanvang 20.00 uur, met om 19.00 uur een lezing door Jozsef Auer, eerste fagottist van het gezel schap. Jan Willem de Vriend: „Ik geef wel eens lessen over symfonische muziek op lagere scholen, en dan vraag ik of er kinderen zijn die een instrument bespelen. Dat zijn er meestal maar weinig, maar altijd is er wel een kind dat ta ta ta taaa begint te roepen!" Het heeft waarschijnlijk geen idee dat dat van Beethoven komt, denkt De Vriend, maar het geeft aan dat de eerste noten van de vijfde symfonie een ijzersterk mo tief vormen, dat al twee eeuwen lang voor veel mensen dé klassie ke muziek vertegenwoordigt. „Het is een sterke oproep, vooral in contrast met de lyriek die daar na komt", zegt De Vriend. De Vijfde - deze betiteling is af doende, voor de meeste mensen is er maar één Vijfde - heeft alles te maken met Beethovens gevoe lens van gekooidheid, met de wil te ontsnappen aan de politie ke en maatschappelijke onder drukking in de eerste helft van de negentiende eeuw door onder an dere de Oostenrijkse staatsman Klemens von Metternich. De con servatieve Von Metternich zag de Franse revolutie - door Beethoven omarmd vanwege haar Raitt, Richie Havens, B.B. King en Dr. John zijn lovend. Een verkie zing als beste songwriter in 1996 voelt als een erkenning. Al toe rend als troubadour door de VS verzamelt ze haar fans. Na 'Post cards' volgen 'Beautiful Yesterday (2004) en 'Another Black Feather' (2005) met eigen werk, maar ook door haar gereconstrueerde covers. De arrangementen ont vouwen zich als een fdm Noir over een obscuur verlangen. Me lancholie gaat daarin de strijd aan met een niet te vermijden ge luksgevoel. De recensies zijn una niem lovend, maar de radiostilte blijft. „Mijn muziek is blijkbaar moei lijk te classificeren. Radiostations zijn vaak gespecialiseerd in gen res en dan val ik dus overal bui ten. Alleen in New Orleans maakt dat niet uit. Daar heerst een vrij heid in het muziek maken en uit voeren die je bijvoorbeeld niet vindt in Nashville of New York. Zo'n muzikale omgeving inspi reert. Je voelt dat bijna alle Ameri kaanse muziek daar vandaan komt. Dat was één van de rede nen om daar een aantal jaar te bi vakkeren. Er heerst een openheid die ik tot mijn verrassing ook te genkwam in Europa, vooral in Ne derland." De drang om muzikaal niet stil te staan uitte zich bij Day na Kurtz in het doorgronden van de roots van al die muziekgenres. „Ik heb mezelf een weg gebaand die steeds verder teruggaat in de principes van vrijheid, gelijkheid en broederschap - als een catastro fe voor Europa. Metternich stond voor alles waar de burgerij aan probeerde te ont snappen. Kon hij Napoleons poli tieke standpunten aanvankelijk nog wel waarderen, na diverse nederlagen van de Franse keizer koos Metternich onomwonden voor herstel van de Franse monar chie en van het huis Bourbon, en daarmee voor een Europa waarin de adel en een kleine bovenlaag van de bevolking het weer voor het zeggen kreeg. „Aan het motief van de Vijfde kun je horen dat Beetoven pro beert uit te breken, als een vastge zet dier", zegt De Vriend. „Er zit agressie in, boosheid en teleurstel ling, en de behoefte om te wor den gehoord. Dat is gelukt! Beet hoven voelde zich als Calimero, klein en geestelijk onderdrukt. Dit was zijn manier om in verzet te komen." Aanvankelijk schrokken de We ners van de felheid van Beetho vens Vijfde. Een jaar of vijf zes na de première was Beethoven een nationale held en de symfonie een groot succes. Beethoven was geliefd bij het gewone volk, ieder een kende hem. Mocht iemand hem een brief willen schrijven dan was 'Beethoven, Wenen' op de enveloppe genoeg om hem op het juiste adres - dat nogal eens wisselde - af te geven. Beetho vens begrafenis leverde een vrije dag op, iedereen liep uit om erbij te kunnen zijn. Beethovens muziek werd in zijn tijd technisch en inhoudelijk moeilijk gevonden, vertelt De Vriend. Day na Kurtz met door René de Dreu www.cinemamiddelburg.nl www.maartjekorstanje.nl Dayna Kurtz door Marjolijn Sengers De negenjarige Shar-Pei Bruno foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49