Sfeervol en vooral muzikaal doorvoeld recital door Rodrigues zijn onovertroffen Regiodistributeur KDN ZO Van Dixhoorn gaat in op Van Reymerswale Breskens ZEELAND 27 66 Rodrigues en de piano zijn één. Voeg daarbij haar charme en het is begrijpelijk dat ze elk publiek voor zich wint HULST - Eliane Rodrigues is een pianiste die steeds weet te verras sen. Zij speelt vloeiend en tech nisch knap. Bovendien boeit ze haar publiek vanwege haar emo tionele en diep muzikale over dracht. Haar spel is soepel, haar toucher zacht en dwingend, wat zij ook speelt. Haar voordracht is altijd doorspekt met een stukje ei gen interpretatie. Rodrigues en de piano zijn één. Voeg daarbij haar charme en het is begrijpelijk dat ze elk publiek voor zich wint. Deze keer - gisteren in de Baude- loozaal in Hulst - bracht zij een programma met partituren uit de Romantiek en enkele 2oste-eeuw- se composities waaronder twee van haarzelf en een curieus arran gement van de Danse Macabre van Saint Saens, dat eerst door Lis zt werd omgezet voor piano en waar Rodrigues nog een eigen toets aan toevoegde. Een knap staaltje van het mengen van dansante passages en een duivelse melodie. Sfeervol en spits ver tolkt. Het recital begon met de Appas sionato sonate van Beethoven. Het allegro werd met rubato en veel dynamiek gebracht, de inner- tijd. Het laat een licht schijnen op de muziek die je in het hier en nu wil en kan maken. „In 2009 resulteert dat in haar 'American Standard'-album. Een combinatie van minder bekende covers en eigen werk. Op die ma nier haal ze pareltjes uit het verle den uit de vergetelheid. Net als op de twee albums die daarna on der de titel 'Secret Canon' ver schijnen (2012 en 2013) is het weer die timing in haar donkere stem, het doorleefde gevoel en de warmte die wars van genres voor een eigen karakteristieke sfeer zor gen. Het onderscheid tussen toen en nu verdwijnt. 'Rise Fall' be vat weer eigen werk in de sfeer van die eerste albums. En ook die waren tijdloos. De openheid in New Orleans kwam ik in Europa tegen, vooral ook in Nederland lijke spanning spatte er van af. Het vormde een mooi contrast met het verstilde en doorvoelde andante. Ook het pedaalgebruik was apart en treffend. The diving bell the butterfly van Paul Can- telon was sfeermuziek waarin een zuiderse zon doorbrak op een mis tige dag. Na het vuurwerk van Chopin (Etude) klonk het allegret to uit Impromptu op 90/4 van Schubert intens emotioneel. Een juweel met prachtige accenten. Het programma na de pauze leek een bonte reeks van korte werk jes, maar ze sloten prima aaneen, qua stijl en qua sfeer. Na een vloeiende en sprankelende uit beelding van de waternimf Ondi- ne van Ravel, klonk de Danse ma cabre virtuoos en beeldend. De twee preludes van Rachmaninov, met een totaal verschillend karak ter, vormden een gedroomde over gang naar Mudhino (een vrolijke heldere Braziliaanse dans) en Es- pelho (de spiegel) voor linker hand van Rodrigues. Kapustin was een jazzy besluit van een sfeervol recital. MIDDELBURG - De zesde Van Rey merswale lezing wordt zaterdag 6 december gehouden in het Zeeuws Museum in Middelburg (van 14.00 tot 15.30 uur). Arjan van Dixhoorn gaat dan in op het scheppen van kunst in de strijd tegen verganke lijkheid. Het is de wereld van Mari- nus van Reymerswale, die werkte tussen 1533 en 1545. Van Dixhoorn bekleedt in Middel burg de Hugronje-leerstoel Ge schiedenis van Zeeland in de We reld en is gespecialiseerd in de vroegmoderne geschiedenis van de publieke opinie in de kennis- en informatiesamenleving. De Van Reymerswale lezingen vormen een vast onderdeel van de tentoonstelling Tasten in het Duister in het museum. Er wordt in die lezingen dieper ingegaan op de late Middeleeuwen, met het leven en werk van de Zeeuwse schilder Van Reymerswale als uit gangspunt. Wat weten we over de tijd van Van Reymerswale, wat valt er te ontdekken over het pa neel van Van Reymerswale met behulp van literaire en histori sche bronnen en (restauratietech nieken? Er volgen nog twee Van Reymerswale lezingen: 10 januari - Koenraad Jonckheere (onder voorbehoud) en 17 januari - Peter Henderikx - Reimerswaal en het middeleeuwse stedenlandschap van de Scheldedelta. Aansluitend aan de lezing brengen de deelne mers een bezoek aan de tentoon stelling Tasten in het Duister. Re serveren: via rondleidingen® zeeuwsmuseum.nl Dirigent Jan Willem de Vriend van Philharmonie Zuidnederland. De componist was de eerste die zich via zijn muziek duidelijk uitsprak over in zijn ogen sociale misstanden. Mozart en Haydn koppelden hun muziek ook wel aan maatschappe lijke gebeurtenissen maar ze maakten er geen statement van, ze hielden het bij verwijzingen. Ook technisch gezien was de Vijf de moeilijk, niemand schreef tot dat moment zulke ingewikkelde en gelaagde partituren en stelde zoveel eisen aan de vaardigheden van de orkestmusici als Beetho ven. Qua dynamiek zocht Beetho ven eveneens de grens op: om de klank zo groot(s) mogelijk te ma ken, zette hij gelijktijdig de con trafagot (laagste instrument) én de piccolo (hoogste) in, en natuur lijk alles wat daar tussenin zit. MAANDAG 1 DECEMBER 2014 pareltjes van toen Dayna Kurtz maakt tijdloze nummers, foto Zack Smith RECENSIE ELIANE RODRIGUES door Jeanette Vergouwen Dayna Kurtz (gitaar en zang) en Ro bert Maché (gitaar, mandoline) don derdag 4 december Zeeuwse Concert zaal Middelburg, aanvang 20.30 uur. Dayna Kurtz foto Dolph CantrijnHH Philharmonie Zuidnederland onder lei ding van Jan Willem de Vriend en met pianist Roberto Prosseda, Concertzaal Middelburg, dinsdag 2 december, 20.00 uur. Voorafgaand om 19.00 uur een lezing door fagottist Jozsef Auer. WGGGNGR Media Functieomschrijving KDN Z0 is in een groot deel van Nederland de verspreidorganisatie van diverse landelijke en regionale dagbladen. Circa een miljoen abonnees verwachten zes dagen per week dat hun krant op tijd in de bus valt. Duizenden bezorgers, vervoerders en distributeurs dragen hier zorg voor. U staat als regiodistributeur aan het roer van een zogenoemd kavel, een gebied waarin dagelijks gemiddeld 6.000 dagbladen worden verspreid. De regiodistributeur is verantwoordelijk voor de kwaliteit van de dagbladbezorging in een kavel. Hij of zij is hiervoor constant opzoek naar aanpassingen die de kwaliteit kunnen verbeteren. Klachten en administratie dienen professioneel en correct te worden afgehandeld. Binnen de kavel is hij of zij verantwoordelijk voor werving, selectie en aansturing van de bezorgers en ritrijders. Bij alles wordt rekening gehouden met wet-en regelgeving. De taken kunnen gedelegeerd worden, echter de eindverantwoordelijkheid blijft te allen tijde bij de regiodistributeur. Competenties Resultaat gericht werken, initiatief nemen, probleemoplossend vermogen, overzicht houden, plannen en organiseren, besluitvaardig en motiveren van anderen. Functie-eisen Wij zijn op zoek naar kandidaten met een minimumleeftijd van 18 jaar, woonachtig in de omgeving van Breskens. De kandidaat dient in bezit te zijn van een rijbewijs, auto, telefoon en PC of laptop (inclusief internettoegang). Tevens is basiskennis van het Office pakket en affiniteit met computers en internet vereist. Omdat de werkzaamheden voor 04:30 uur starten, zoeken wij iemand die geen problemen heeft met vroege werktijden. Contact dhr. R.J. de Nooijer e-mail: r.dnooijer@wegenermedia.nl telefoon: 088-0130 291 Meer bereiken. Met Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48