Minister Schultz is geen Sinterklaas DeStem Terugloop populatie watervogels 'zorgwekkend' volgens Sovon Bekende weg BN DeStem De tolvrije zaterdag levert bijna de helft meer passanten op dan gebruikelijk. 24 ZEELAND TOLVRIJE DAG WESTERSCHELDETUNNEL De Zeeuwse Zetel Deze week Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Eén en ander maal heeft minister Melanie Schultz van Verkeer het al gezegd: ze hangt geen matrix- borden boven de A58 in Zeeland. Toch blijft de Christenunie vra gen naar de bekende weg. Misschien hadden ze op de misti ge vroege ochtend van dinsdag 16 september veel ellende kunnen voorkomen. Maar voorlopig ko men er geen matrixborden. De Tweede Kamer vroeg er drie jaar geleden al om. Toen omdat de maximumsnelheid werd ver hoogd naar 130 kilometer per uur. De vrees was dat in Zeeland veel meer ongelukken zouden gaan gebeuren. Maar Schultz hield de boot af. Het liefst zou ze overal matrixborden plaatsen, zei ze, maar ze had er geen geld voor. En dat zegt ze nog steeds. Zelfs na de ongevallen in de dich te september-mist geeft ze geen krimp. Vergeleken met andere Rijkswegen rijdt er weinig ver keer tussen Vlissingen en Bergen op Zoom, verdedigt ze. En: er zijn veel meer wensen in het land. Waarmee ze zegt: ik ben Sinterklaas niet. De Kamer heeft zich erbij neergelegd. Geen enke le partij vindt het Zeeuwse stuk van de A58 zo belangrijk dat ze er geld voor vrijmaakt. Toch blijft de Christenunie te gen beter weten in vragen om maatregelen. Al is het ook daar doorgedrongen dat matrixborden er niet in zitten. De partij vroeg het kabinet vorige week per mo tie 'in elk geval om betere belij ning en incidentenmanagement'. Een kansloze missie en een actie voor de bühne. De motie is dan ook in de prullenbak beland. Want de Christenunie levert geen boter bij de vis. Ook zij stelt niet voor om geld weg te halen bij een ander project of andere re gio. Dat zou pas een politieke keuze zijn. Maar die wil ont breekt. Einde discussie. Middelburg, Vlissingen, Schou- wen-Duiveland en Veere zitten er flink mee in hun maag. Ze hef fen gezamenlijk belastingen en moeten over die samenwerking btw gaan betalen. Een strop van bijna vier ton. Staatssecretaris Wiebes onderzoekt de zaak. Toch wil de Kamer er woensdag nog even met hem over spreken. tel. 0118-434 070, fax 0118-434 079 tel. 055-5 388 000, COLOFON WGGGNGR Media borssele - De laatste tolvrije za terdag door de Westerscheldetun- nel dit jaar heeft 18.010 passanten opgeleverd. Dat aantal is zo'n veer tig procent hoger dan gebruikelijk op een (betaalde) zaterdag. De tunnel werd in 2014 zes keer gratis opengesteld. In totaal maak ten 107.933 voertuigen gebruik van die mogelijkheid. Dat is flink meer dan beide voorgaande jaren. Toen kwam het totale aantal ruim 40.000 passages lager uit, over vier tolvrije dagen per jaar. Ook volgend jaar voert de NV Westerscheldetunnel weer zes tol vrije dagen in op de laatste zater dagen van januari, februari, maart, september, oktober en no vember. Het gaat om een gebaar naar 'de Zeeuwen' die via hun motorrijtui genbelasting extra betalen voor de exploitatie van de tunnel, al dus woordvoerder Ingo de Moor. Dat is volgens hem ook de reden waarom de slagbomen in de zo mer niet 24 uur omhoog staan. In 2012 verhoogde de provincie de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting voor alle Zeeuwse wegge bruikers. Dus ook Zeeuwen die nooit gebruikmaken van de tun nel, betalen langs die weg mee aan de exploitatie. Dat pakket le vert jaarlijks zo'n vier miljoen eu- roop. De helft van die meerop- bengst wordt gebruikt om de tol tarieven zo laag mogelijk te hou den. De korting voor veelgebrui- kers is verhoogd naar 20 procent, terwijl de drempel om daarvoor in aanmerking te komen is ver laagd van 200 naar 150 passages op een jaar. Kleine vrachtwagens, bestelbusjes en campers hoeven niet langer meer te betalen dan ge wone auto's en motoren kunnen voor het halve tarief door de tun nel. Ook de vier tot zes tolvrije da gen die de tunneldirectie jaarlijks vaststelt, horen tot dit actiepak- Dat het met boerenlandvogels pijl snel achteruit gaat was bekend. Dat ook veel watervogels het slechter doen dan verwacht is zorgwekkend, aldus de onderzoe kers. Nederland is internationaal van groot belang voor veel water vogels. Maar in veel wetlands en watergebieden blijkt de natuur kwaliteit lang niet op orde. Vogel bescherming Nederland pleit daarom voor betere bescherming van de wetlands en grote wateren als de Delta en Waddenzee. Voor de krakeend, kolgans, smient, lepelaar en kleine zwaan is Nederland van levensbelang. Een groot deel van de Europese populatie is van ons land afhanke lijk. Veel Nederlandse wateren en wetlands voldoen echter nog niet aan de eisen van de Europese Ka derrichtlijn Water. De kwaliteit is ondermaats door verstoring, te veel voedingsstoffen en gifstoffen in het water, verdroging of een on natuurlijke inrichting, aldus de Vogelbescherming. Robert Kwak: Dat eist zijn tol, aldus Kwak van die organisatie. „Vooral de afgelo pen jaren zien we flink wat soor ten in aantal terugvallen. Hoe wij met onze belangrijke watervogel- gebieden omgaan, is daaraan ze ker debet. Denk aan de overmati ge mosselvangst op de wadplaten, afkalving van wadplaten in de Oosterschelde en nieuwe risico's als plannen voor windmolenpar ken in onze grote wateren en de Noordzee. Het geeft aan bescher ming van watervogels keihard no dig blijft." Er zijn ook een paar lichtpuntjes in de Vogelbalans, zo als de inrichting van het plan Tu reluur op Schouwen-Duiveland en Utopia op Texel. door Jeffrey Kutterink COLOFON ZEEUWS-VLAANDEREN Advertenties Verkoopteam Zeeland traffic.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: fax 055-5 388 210 E-mail: arbeidsmarkt@wegenerdagbladen.nl Informatie over adverteren: www.bndestemadverteren.nl Redactie Terneuzen Herengracht 7, 4531 CM Terneuzen redactie.terneuzen@bndestem.nl Tel. 0115-645 740 BN DeStem Trivium 76, 4873 LP Etten-Leur Postbus 488, 4870 AL Etten-Leur 076 - 5312 311 www.bndestem.nl Hoofdredactie Johan van Uffelen Henk van Ingen (adjunct) hoofdredactie@bndestem.nl Heeft u nieuwstips? redactie@bndestem.nl 076- 5312 555 Insturen lezersbrieven redactie.secretariaat@bndestem.nl Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via: bndestem.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088 - 0139 920. Abonnementstarieven Deze vindt u op bndestem.nl/tarieven Abonneren, wijziging, vakantieservice? Informatie kunt u vinden op onze site bndestem.nl/service of bel 088 0139920. Advertentiemogelijkheden www.bndestemadverteren.nl 088-0139 994 adverteren@wegenermedia.nl Alle auteursrechten voorbehouden BN DeStem BV, c.q. de betreffende auteur. BN DeStem is een uitgave van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van BN DeStem of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw emailadres wilt intrekken, kunt u dit kenbaar maken bij de Lezersservice. www.bndestem.nl/algemeen/voorwaarden Het was zaterdag merkbaar drukker dan normaal naar Zeeuws-Vlaanderen op de laatste tolvrijedag van de Wester- scheldetunnel dit jaar. In totaal passeerden zo'n 40 procent meer voertuigen dan op een gangbare zaterdag. Gratis 107.933 door Marcel Modde vlissingen - Watervogels en boe renlandvogels zijn de zorgenkind jes onder de Nederlandse vogels. Dat blijkt uit de Vogelbalans van Sovon die zaterdag werd gepresen teerd. WA.A. i.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47