Vogelhotels vliegen weg op Wintermarkt Woongoed vernieuwt niet alleen in Breskens het woningenbestand 'Regeling voor opvang siruside wint daklozen duurt te lang Van steenworp 22 ZEEUWS-VLAANDEREN De 28e jaargang van de bajesagenda (2015) werd zaterdag in de Middelburgse gevangenis Torentij d gepresenteerd. 66 Soms schrijf ik een briefje aan mijn vriendin in de agenda. Ik heb er wat aan WhatsApp wordt winkeldief fataal j .1 eerste voorronde Al ver voor de middag moesten medewerkers 'nee' verkopen. Veel belangstellenden plaatsten daar om alvast bestellingen voor begin volgend jaar. „Heb ik dit jaar nog geen mooie houten boom, maar volgend jaar in elk geval wel", mel de een bezoeker. De wintermarkt van het Gors, dat personen met een beperking 'mensgerichte ondersteuning' biedt, is sinds eind vorige eeuw een begrip in de Kanaalzone. De markt trok weer vele tientallen be zoekers, die rondsnuffelden of doelgericht zochten naar een vo gelhuisje, kaarsen, kaarten, een kerstboom of een kerststal. Van de opbrengst van de markt kan het Gors weer voor een groot deel van het jaar materiaal inko pen om ongeveer vijftig cliënten hout te laten bewerken en kaar sen te laten maken, verklaart acti viteitenbegeleider Dick de Pooter. Remco is één van de cliënten die regelmatig bij de houtbewerking is te vinden. Omdat hij de be schikking heeft over allebei zijn armen en handen hoeft hij slechts weinig gebruik te maken van de mallen, die zijn ontwor pen voor eenarmig gebruik. „Het is soms wel makkelijk om materi aal vast te zetten, maar meestal hoeft het niet." Ook Jeroen en Richard leven zich vaak uit in het vervaardigen van vogelhotels, houten uilen, 'Rood kapje-bakjes' en - de afgelopen tijd - kerststallen en kerstbomen. „We maken ook alles wat mensen willen hebben. Kopers kunnen al tijd bij Dick vragen of we iets spe ciaals voor hen kunnen maken", werft het duo. Richard zaagt vooral en Jeroen monteert. Samen brengen ze za terdag spullen aan de man. Vaste klant Francois Vermeire laat zich geduldig uitleggen hoe de twee verschillende producten in el kaar zetten. Francois komt, net als Marja en John van de Velde, bijna elk jaar even naar de Winter markt: Marja: „Want ook in de kaarsenmakerij leveren ze prach tig werk. Vlak voor de kersttijd kun je vaak wat aparte kaarsen ge bruiken." De Wintermarkt is voor het Gors niet alleen een mooie gelegen heid om veel van de door cliënten gemaakte spullen te verkopen, zegt begeleidster Cobi Wilting. „Bezoekers bekijken onze cliën ten ook eens anders. Er is altijd veel bewondering voor wat ze alle maal kunnen maken." MIDDELBURG - De zevenkoppige praiseband van het Worship Cen tre Middelburg staat klaar. „Hoe we heten? We hebben eigenlijk geen naam", haalt één van de zan gers z'n schouders op. Na spoedo verleg biedt een bijbeltekst uit komst. „Noem ons maar de Minstrels." Terwijl de zeven muzikanten hun eerste zoete klanken in het stilte centrum laten klinken, komt een grote groep gedetineerden bin nen. De mannen doen een rondje langs de genodigden, die al klaar- zitten voor de speciale kerkdienst en de presentatie van de nieuwste editie van de bajesagenda. In lutte le minuten stromen vier lange rijen houten stoelen vol. Gino (25) uit Terneuzen en Bajo (30) uit Rotterdam vinden een plekje achteraan. Elk nummer dat de Minstrels spelen als intermez zo tijdens de ruim één uur lange kerkdienst wordt met luid ap plaus beloond. En hardop zingen ze liederen mee die predikant André Verwijs heeft uitgekozen. Duidelijk klinkt hun 'amen' bij het gezamenlijk gebed. Gino en Bajo hebben de bajes agenda al. „Die van 2014 en 2013. Dit wordt mijn derde", zegt de Terneuzenaar. Bajo: „Als het een beetje meezit, komt er geen vier de. Over zes maanden mag ik naar het open kamp." „Ik ook", zegt Gino. „Dan mag je overdag buiten werken en sporten." De bajesagenda biedt houvast. Er staan verhaaltjes en gedichten van mede-gedetineerden in en in spirerende teksten die je op nieu we gedachten kunnen brengen, al dus hoofdpredikant Jan-Gerd Heetderks van de Geestelijke Ver zorging bij de Dienst Justitiële In richtingen. De christelijke organi satie zorgt samen met Ark Mis sion voor de uitgave van de bajes agenda. De jaarlijkse oplage be staat uit zo'n 25.000 exemplaren. Met de 28e editie wordt de grens van 900.000 agenda's gepasseerd. De 176 pagina's dikke agenda wordt volledig betaald door dona teurs, benadrukt Anneke van der Krans van Ark Missions. Veel gedetineerden gebruiken de agenda als persoonlijk dagboek. Ze noteren blije of droevige ge beurtenissen en gedachten, bewa ren er hun foto's én telefoonkaart in. Het boekje is zo een stuk van hun leven, aldus Heetderks. Woongoed maakte vorige week bekend dat ze een hele wijk in Breskens wil slopen. In het noord westelijke deel moeten 127 wonin gen wijken, terwijl er 112 worden teruggebouwd. In de andere dorpen gaat het om aanzienlijk minder huizen. In Biervliet bijvoorbeeld gaat het voorlopig slechts om een blok van vier woningen in de School- laan. Teamcoach sociaal beheer Boud Bakels van Woongoed meldt dat een aantal huizen - net als die in de Breskense wijk - niet meer aan de eisen des tijds voldoen. De cor poratie wil het woningbestand uitdunnen én toesnijden op ver anderende woonwensen. „Vroe ger was er vooral vraag naar een gezinswoningen, nu is er meer be hoefte aan levensloopbestendige, energiezuinige woningen", bena drukt Bakels. Hij snapt dat veel mensen niet staan te springen om hun woning te verlaten. „Maar daarom kon digen we ook al drie jaar van tevo ren onze plannen aan. Dat geeft bewoners de kans aan het idee te wennen én we hebben ruim de tijd om samen met bewo ners te overleggen naar wat voor soort woning ze willen verhui zen." Overigens hoeft Woongoed in Biervliet, Kloosterzande en Nieuw Namen geen nieuwe hui zen te bouwen. „In tegenstelling tot Breskens is onze woningvoor raad in die dorpen waarschijnlijk groot genoeg." GOES - Vrijdagmiddag is in de bin nenstad van Goes een winkel dief aangehouden dankzij Whats App. De man, een 24-jarige Roemeen, liep met een speciaal voor stelen uit winkels geprepareerde tas door de stad. Winkeliers hadden de man in de gaten waarschuw den elkaar via WhatsApp. Ook de politie kreeg het bericht onder ogen. Agenten konden hem aanhouden in het Goese cen trum. De partij stelde vorig jaar al vra gen aan het college van B en W van Vlissingen over het tekort aan nachtopvang voor daklozen. De SP voelt zich genoodzaakt dezelf de vragen nu nog een keer te stel len. De Zeeuwse gemeenten werken namelijk gezamenlijk aan een re geling die daklozen en mensen die dakloos dreigen te worden naar een inkomen en onderko men helpt. Mensen zonder vast adres krijgen een postadres bij op vangcentrum het Witte Huis in Vlissingen, maar de gemeente van herkomst regelt de uitkering. Er lijken zich echter strubbelin gen voor te doen tussen de ge meenten over de regeling, merkt de SP. De partij wil daarom we ten wat er gebeurt als gemeenten niet willen tekenen voor de rege ling. De uitkeringen voor hun bur gers mogen niet voor rekening van de gemeente Vlissingen ko men, stelt de partij in haar vragen aan het dagelijks gemeentebe stuur. westdorpe - De Schouwse band Siruside (melodische hardrock) heeft zaterdag in de Chillsoos in Westdorpe de eerste voorronde van Steenworp gewonnen. De pu blieksprijs was voor Zenobia. In de muzikale wedstrijd Steen worp, die zijn vijfde editie be leeft, nemen regionale bands het tegen elkaar op. Naast Siruside en Zenobia deden Main4 en Xeno mee. De winnaar van Steenworp wint een plaats op Zeeuwse festi valaffiches (Weitjerock, Vestrock en Road to Graauwrock), studio- tijd en een fotoshoot. Zaterdag is er in de Chillsoos een workshop voor beginnende muzikanten. In opdracht van de Rechtbank te Canandaigua, New York, wordt in het kader van het verdelen van de nalaten schap van de overledene Jacomina McCray gezocht naar eventuele in Zeeland verblijvende nabestaanden van voornoemde. Deze worden verzocht zich voor 9 december 2014 te melden bij mr. C.M. Kukuvka via het volgende e mail adres: cklaw@verizon.net. Gevangenen blij met bajesagenda door René Hoonhorst TERNEUZEN - De (houten) kerstbo men en vogelhotels vlogen de deur uit tijdens de Wintermarkt van het Gors zaterdag in Terneuzen. door Marcel Modde Bajesklant Gino (25) Klant Francois Vermeire vertelt hoe blij hij is met het advies van kerst boommakers Jeroen (in rolstoel) en Richard, foto Ronald den Dekker door René Hoonhorst TERNEUZEN - Woongoed wil niet alleen in Breskens, maar ook in andere dorpen huizen slopen van af 2017. In onder meer Nieuw Namen, Kloosterzande en Bier vliet wil de corporatie van een aantal verouderde huurwoningen af. VLISSINGEN - Het duurt te lang voor de Zeeuwse gemeenten een regeling hebben om daklozen aan een inkomen en een onderkomen te helpen. Dat vindt de SP Vlissin- gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45