column TO0S Sjakie's zwevende lift wordt werkelijkheid Friet 66 De overheid praat vooral over de repressieve maatregelen tegen deze jongeren 2 IN HET NIEUWS AANPAK RADICALISERING Moetje radicale moslimjongeren aanpakken of opvangen? ledereen 'in het veld' worstelt ermee. Maak iemand abonnee! 0 www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee Turkije noemt Nederland geen racistisch land paul kusters CHINEZEN! NEMEN STEEbS MEER BEbRIJVEN OVER DeStem MARTINE HUIJBREGTS Een vaste frietdag hebben wij thuis niet. Nooit gehad. Wel hebben we een vaste frietplek, in het pittoreske Dorst. Eten we bij mijn opa, dan halen we de goudgele snack steevast bij plaatselijke frietenbakker Andy. Klinkt misschien gek, maar zo'n heerlijk geurende zak friet is zo'n beetje het symbool van een gezellige familieavond. Voor de Belgen betekent friet (of patat, volgens sommige onweten den) veel meer. Friet staat daar niet alleen voor saamhorigheid en nostalgie, maar ook voor nationale trots. Volgens de Vlaamse lijst van immaterieel cultureel erfgoed bakt elk van de ongeveer vijf duizend frituren zijn eigen friet op 'maatwerk". De mogelijkheden zijn eindeloos. Geen trek in een puntzak krulfriet met ketchup van Chez Charles? Dan haal je om de hoek toch een zak dikgesneden friet met stoofvlees bij Café Boslust? Friet is een serieuze zaak voor onze zuiderburen. Afgelopen zater dag verbraken medewerkers van een frietzaak in Bastogne het we reldrecord aardappelschillen. Het Vlaams Centrum voor Agro- en Visserijmarketing bezorgt de snack vanaf vandaag bij hen die niet naar de frituur kunnen, tijdens de Week van de Friet. En als het aan drie taalgemeenschappen ligt, wordt de frietkotcultuur bin nenkort internationaal immaterieel erfgoed. Stemmen de Verenig de Naties in met de nominatie, dan staat de frietkotcultuur straks tussen 'drukken met losse houten letters' uit China en 'tweestem migheid in de Istrische toonlad der" uit Kroatië. Wat mij betreft verdienen de Belgen die plek op de Unesco-lijst. Want of je nou friet haalt bij Andy, Charles of Boslust, in het frietkot is ge zelligheid gegarandeerd. Zoals ze bij de Vlaamse erfgoedlij st zelf zeggen: het is net de wacht ruimte bij de dokter. Maar dan plezanter. toosenher D X IK ZEI DOE MIJ MAAR EEN RIJSTTAFEL VOOR 2 PERSONEN EN 2 LOEMPIA'S bleek het ONZE NIEUWE DIRECTEUR TE AMSTERDAM - Twee jaar al verschij nen er berichten over Nederland se jongeren die als jihadist naar Syrië vertrekken en soms weer te rugkeren. Al die tijd ook heeft jus titie ze in het vizier, en moeten we als burgers alert zijn op signa len van radicalisering. Maar hoe doe je dat? En wat moeten we nu met onze 'polderjihadisten'? Dat beleidsmakers het zelf eigen lijk niet goed weten, werd vorige week duidelijk door de uitspra ken van de Rotterdamse burge meester Ahmed Aboutaleb. Zijn oproep 'Ga naar Syrië, maar kom ook niet meer terug' staat lijn recht tegenover het kabinetsbe leid dat juist gericht is op het voorkomen van jihadreizen naar Syrië of Irak. De worsteling met het fenomeen jihadgangers is nog groter bij de genen die de radicalen in de prak tijk moeten begeleiden, merkt Ar jan de Wolf. Als gedragsweten schapper en medeauteur van het boek Aanpak van radicalisme, een psychologische analyse traint hij de laatste tijd vaak politiemensen, docenten en jeugdwerkers in de omgang met moslimradicalen. „In het hele land leven er vragen. Vanuit de overheid hoor je vooral over de repressieve maatregelen tegen extremistische jongeren. Maar dat je ze soms - net zoals nu in Denemarken gebeurt - ook moet omarmen om de voedings bodem voor nog radicaler gedachtegoed weg te halen, is ze onbekend." 'Op welke signalen moeten we dan letten?', 'Bij wie moet ik aan kloppen als ik vermoedens van ra dicalisering heb?' en 'Wat moet ik tegen zo'n jongere zeggen?', zijn vragen die keer op keer voorbijko men tijdens trainingen, maar waarop de radicaliseringsexpert ook niet zomaar een pasklaar ant woord heeft. „Omdat de aanpak afhankelijk is van veel factoren en per radicaal kan verschillen", al dus De Wolf. Het toont volgens hem wel dat het ontbreekt aan centrale regie. Gemeenteambtenaren en politie mensen probeert hij vooral duide lijk te maken welke fasen het radi caliseringsproces kent. Waarbij in de eerste, nog niet gevaarlijke sta dia iemand misschien qua uiter lijk verandert, maar volgens hem nog best ontvankelijk is voor een gesprek over zijn onderliggende frustraties. „De ideologie mag mis schien verschillen, maar het radi caliseringsproces verloopt vrijwel altijd volgens een vast patroon, vergelijkbaar met dat bij rechts- extremisten of Hells Angels. Ie mand isoleert zich langzaam. En als hij eenmaal aansluiting vindt bij een groep gelijkgestemden, zal hij zich extra willen bewijzen en zich extremer uitlaten dan dat hij misschien zelf is." Als een vertrouweling buiten de radicale groep - een voetbaltrai ner, een jeugdvriend - tijdig 'waarom doe je dit, zo ken ik je niet?' vraagt en een jongere 'in ent' tegen eenzijdige beïnvloe ding van zijn radicale vrienden, kan dat volgens De Wolf al hel pen om te voorkomen dat hij af glijdt naar de fase van de 'scha duwwereld'. Als een extremist daarin is beland, geeft hij alleen nog sociaal gewenste antwoorden en houdt hij zijn echte, gevaarlij ke gedachtegoed verborgen. Volgens de gedragswetenschap per zou, veel meer dan nu ge beurt, tijdig contact gezocht moe ten worden met familie of vrien den van een radicaal. „Nu hebben gemeenten, welzijnswerkers en politie pas voor het eerst weer contact met hen als ze terugkeren uit Syrië. Terwijl de familieleden gewoon via internet en telefoon contact met zo'n jongere houden als hij nog daar zit. Begeleid dat contact al op die momenten. Laat die ouders hun kind aanspreken met de 'oude naam' die hoort bij zijn identiteit van vóór de radicali sering. Doe een beroep op zijn oude affectieve gevoelens richting de familie. Laat die ouders vooral benadrukken dat hun zoon of dochter altijd weer thuis welkom is en er dan wel gekeken wordt hoe hij of zij weer het leven kan oppakken. Omarmen in plaats van uitsluiten. Alleen daarmee voorkom je dat iemand helemaal niet meer te bereiken valt." ESSEN - Een lift zonder kabels, die van boven naar beneden én van links naar rechts kan bewegen. Het Duitse bedrijf ThyssenKrupp, dat hem heeft uitgevonden, noemt het de grootste revolutie in liftbouw sinds het begin daar van 160 jaar geleden. Verschillen de media hebben het apparaat al vergeleken met de lift uit Sjakie en de Chocoladefabriek. De kabelloze lift werkt dankzij magneetvelden en elektromoto ren, een technologie die is afgeke ken van zweeftreinen. De fabri kant garandeert dat er geen onge lukken kunnen gebeuren bij een stroomstoring. Er zijn meerdere liftcabines moge lijk in één schacht, vergelijkbaar met oude paternosters. Daarbij draaiden de liften met een conti nue snelheid van zo'n 30 centime ter per seconde in een cirkel. Bij de nieuwe lifttechnologie, ge naamd 'Multi', gaan de liften zo'n 5 meter per seconde en kunnen wel stoppen. De lift is voorlopig nog theorie, maar eind 2016 moet het eerste testmodel gebouwd zijn in het Duitse Rottweil. ThyssenKrupp kondigt het nieuwe model nu wel al aan, vanwege de lange voorbe reidingstijd voor de bouw van nieuwe wolkenkrabbers. ANKARA - De Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Mevlüt Ca- vusoglu, vindt Nederland geen ra cistisch land. Wel maakt hij zich zorgen over racistische stromin gen. Dat zei hij gisteravond in het NOS Journaal. De minister vindt dat zijn land wel degelijk een rol moet spelen bij de integratie van Turken in Europa. Hij zegt dat Tur kije zich niet wil opdringen, maar dat de zaken van Turkse Nederlan ders Turkije aan het hart gaan. Vo rige week ontstond een diploma tieke rel toen het Turkse ministe rie van Buitenlandse Zaken op zijn website de Nederlandse over heid van racisme beschuldigde. MARTINE.HUIJBREGTS@BNDESTEM.NL I RbiATtC. ZIJN... 'Omarmen, niet uitsluiten' door Niki van der Naald Arjan de Wolf En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40