Zwitsers goud hoeft niet terug naar Bern Wereld is alleen nog maar 'halal' of'haram' 'Somatisch' taaibureau van IND in opspraak IN HET NIEUWS 3 MAANDAG 1 DECEMBER 2014 Demonstraties van IS-aanhangers. foto HH AMSTERDAM - Iemand die radicali seert, geeft bijna altijd signalen af. Dat staat in de handleiding van het Europese radicaliserings en anti-terrorismenetwerk TER RA (waaraan onderzoeker Arjan de Wolf ook meewerkte). Uiter lijk kan een indicatie zijn, maar aangezien heel veel niet-radicale moslims ook een djellaba en baard dragen, zegt dat te weinig. Gedrag en uitlatingen zijn een be tere graadmeter. Slaapt een jon gen niet meer in zijn bed, maar al leen op een matje op de grond? Of uit hij zich ineens negatief over zijn moeder of zusje die zich niet als echte moslims kleden of gedragen? Dan kan dat een sig naal zijn. Vanuit onzekerheid over de eigen identiteit zoekt een extremist naar rechtlijnigheid: alles in het le ven is 'haram' (onrein) of halal (rein). Andere signalen kunnen zijn: een sterk wij-zij gedachte goed, het regelmatig contact heb ben met andere radicalen (op plei nen of via internet), het niet meer accepteren van autoriteiten, het stoppen met werk, school of de sportvereniging, het afstoten van oude vrienden en het aanne men van een andere identiteit en naam. De meest risicovolle, ge welddadige fase is volgens de handleiding het laatste stadium van de radicalisering. Dan gaat hij of zij zich weer westers kleden en gedragen om niet op te vallen, haalt al het geld van de bank af en zet andere 'broeders' die minder gemotiveerd zijn onder druk. Ver der speelt de radicaal dan geweld dadige schietspellen, woont fysie ke trainingen bij en oefent mis schien zelfs het ritueel slachten van mensen op dieren. BERN - De Zwitserse centrale bank hoeft zijn goudvoorraad in het bui tenland niet naar het Alpenland te rug te halen. De Zwitsers hebben gisteren in een referendum het voorstel daarover met grote meer derheid van de hand gewezen. In geen enkele van de 26 kantons was een meerderheid voor het voorstel van de rechts-populisti- sche Zwitserse Volkspartij (SVP). De SVP vindt dat Zwitserland zich beter moet wapenen tegen de crises in de Verenigde Staten en de eurolanden. Het voorstel hield ook in dat de nationale bank op zijn minst 20 procent van haar reserves in goud zou moeten heb ben en dat zij geen goud meer zou mogen verkopen. Dat laatste zou ook voor Nederland gevolgen hebben gehad, omdat Zwitser land kilo's goud bewaart die de nazi's tijdens de oorlog uit de kluis van De Nederlandsche Bank hebben geroofd. Nederland heeft jaren geprobeerd dat goud terug te krijgen. De centrale bank en de regering waren fel tegen het voorstel van de SVP. Met de opgelegde om vang van de reserves zou de bank niet meer goed kunnen inspelen op hachelijke situaties in de we reldeconomie. Zo koopt de bank nu euro's op om te voorkomen dat de waarde van de Zwitserse frank te hoog wordt. Ook twee andere voorstellen waarover de Zwitsers in een refe rendum konden stemmen, haal den het niet. Rijke buitenlanders die in het land wonen maar er niet werken, behouden hun belas tingvoordelen. Tegen het voorstel van de rechtse milieubeweging Ecopop om het aantal immigran ten tot nog slechts 17.000 per jaar - een zesde van het huidige aan tal - te beperken, stemde 74 pro cent van de bevolking. De opkomst was 48 procent. Zwitsers verwerpen in referendum voorstel om goudvoorraad terug naar hun land te halen. door Cyril Rosman DEN haag - Een taalanalysebureau dat heeft gewerkt voor de Neder landse Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) wordt ervan beschul digd onevenwichtige beoordelin gen te hebben gemaakt in Somali sche asieldossiers. Ook zou het een analist in dienst hebben die loog over zijn opleiding én een ver oordeeld drugshandelaar is. De IND schakelde het Zweedse taalanalysebureau Sprakab in als niet duidelijk was uit welk deel van Somalië een asielzoeker kwam. Deze analyse is nodig om dat de afgelopen jaren Zuid-Soma- lische vluchtelingen vaak wel asiel kregen, maar Somaliërs uit het noorden niet. Dat landsdeel werd als veilig genoeg gezien om naartoe terug te keren. Spra- kab-analisten luisterden gesprek ken tussen IND en de asielzoeker terug en beoordeelden aan de hand van accent en woordgebruik uit welk deel van het land de asiel zoeker kwam. Sprakab blijkt echter eerder dit jaar door een Britse rechtbank hard op de vingers te zijn getikt. De rechter vond het 'volledig on gepast' dat Sprakab gesprekken niet analyseerde, maar vooral be oordeelde of een asielzoeker over tuigend klonk. Daarbij komt nu dat Zweedse en Britse media melden dat één van de analisten, met codenaam EA20, gelogen heeft over zijn stu die sociologie en verschillende taalcursussen. Daarnaast is deze Somaliër afgewezen voor het Zweeds staatsburgerschap vanwe ge drugssmokkel. De man heeft de afgelopen acht jaar 5000 analy ses gemaakt in asielzaken in ver- Het ligt volgens IND niet voor de hand dat ophef met terugwerkende kracht voor asieldossiers gevolgen heeft schillende landen. Het is niet dui delijk of analist EA20 Nederland se zaken heeft behandeld. Vluch telingenwerk schat dat Sprakab tientallen keren per jaar door de IND is ingeschakeld. „Er bestond ook in het verleden al twijfel over de methode en kwaliteit van het bureau", aldus een woordvoerster. Asieladvocaat Patricia Scholtes heeft een zaak lopen waarin Spra kab een rol speelt. „Ze hebben mijn cliënte beoordeeld als afkom stig uit Noord-Somalië omdat zij wel Zuid-Somalische woorden kende, maar die geforceerd uit sprak. Uit een contra-expertise blijkt dat zij uit Mogadishu afkom stig is, maar de IND weigert de zaak opnieuw te beoordelen." Vluchtelingenwerk en Scholtes stellen dat mogelijk opnieuw moet worden gekeken naar Spra- kab-dossiers. De IND meldt niet meer samen te werken met Sprakab. Het ligt vol gens een woordvoerster niet voor de hand dat de ophef met terug werkende kracht gevolgen heeft voor asieldossiers. De analyses van het bureau werden eerst nog door taaldeskundigen van de IND bekeken en teruggestuurd als ze niet voldeden, meldt de dienst. In de eerste helft van 2014 vroegen 1600 Somaliërs hier asiel aan. Vori ge week is het uitzetten van afge wezen Somaliërs weer hervat. SHARUtr BETTER. SOCIETY CfjUKUON

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39