Kleindochter Schietpartij verpest koopzondag Terneuzen almanak ZEELAND Tussen droom en daad 28 en 29 Meer passanten tunnel door tolvrije dag Day na Kurtz zingt bekende liedjes in Concertzaal De 28e jaargang van de bajesagenda (2015) werd zaterdag in de Middelburgse gevangenis Torentij d gepresenteerd. MAANDAG 1 december 2014 21 MIDDELBURG - De zevenkoppige praiseband van het Worship Cen tre Middelburg staat klaar. „Hoe we heten? We hebben eigenlijk geen naam", haalt één van de zan gers z'n schouders op. Spoedover leg volgt achter de kantinetafel. Een bijbeltekst geeft het ant woord. „Noem ons maar de Minstrels." Terwijl de zeven muzikanten hun eerste zoete klanken in het stilte centrum laten klinken, komt een grote groep gedetineerden bin nen. Veelal jongere, stoere kerels. Het contrast met de kerkelijke sfeer rond paas- en adventskaar- sen en pijporgel is groot. De man nen doen een rondje langs de ge nodigden, die al klaarzitten voor de speciale kerkdienst en presen tatie van de nieuwste editie van de bajesagenda. Voor iedereen een handje en een vriendelijk goe demorgen. In luttele minuten stromen de vier lange rijen hou ten stoelen vol. Gino (25) uit Terneuzen en de Rotterdamse Bajo (30) vinden hun plekje achteraan. Elk num mer dat de Minstrels spelen als in termezzo tijdens de ruim één uur lange kerkdienst, wordt door hen met luid applaus beloond. En hardop zingen ze, net als alle an deren, ook de liederen mee die predikant André Verwijs voor de ze gelegenheid heeft uitgekozen. Duidelijk klinkt hun 'amen' bij het gezamenlijk gebed. Gino en Bajo hebben de bajes agenda al. „Die van 2014 en 2013. Dit wordt mijn derde", zegt de Terneuzenaar. Bajo: „En de vierde komt er ook aan. Maar als het een beetje meezit, misschien ook niet. Over zes maanden mag ik in prin- Tot teleurstelling van een groot aantal 'Sinterklaasinkopers' bleef onder meer speelgoedwinkel In- tertoys gesloten. „Waarschijnlijk omdat het personeel via de Wal- straat naar binnen moet. En die straat is nog afgezet voor onder zoek", opperde een aantal poten tiële klanten. Sommige winkeliers die buiten het afgezette gebied rondom de Markt en de Noordstraat (ruw weg van het voormalige gemeen tehuis tot aan restaurant De Graanbeurs) konden direct om twaalf uur open. Anderen moes ten wachten tot kwart voor twee en sommigen tot bijna drie uur. De stemming onder de binnen stadsondernemers was gelaten, zei Martijn van Battum van de on dernemersvereniging Bizzy Stad Terneuzen. „Natuurlijk is het ver velend als je winkel niet op de be langrijkste koopzondag van het jaar, die voor Sinterklaas, open kan. Maar dit is een kwestie van overmacht, hier kan niemand iets aan doen." cipe naar het open kamp." „Ik ook", zegt Gino. „Dan mag je over dag buiten werken en sporten." De bajesagenda biedt hen hou vast. Een belangrijk deel bestaat uit verhaaltjes en gedichten van mede-gedetineerden en inspire rende teksten die je op nieuwe ge dachten kunnen brengen, aldus hoofdpredikant Jan-Gerd Heet- derks van de Geestelijke Verzor ging bij de Dienst Justitiële Inrich tingen. De protestante en Rooms-katholieke organisatie is samen met Ark Mission verant woordelijk voor de uitgave. De jaarlijkse oplage bestaat uit zo'n 25.0000 exemplaren. Met de 28e editie wordt de grens van 900.000 agenda's gepasseerd. De 176 pagina's dikke uitgave wordt volledig betaald door donateurs, benadrukt Anneke van der Krans van Ark Missions. „Van dat be drag kun je een knappe auto ko pen." Veel gedetineerden gebrui ken de agenda als een persoonlijk dagboek. Ze noteren hun dierbare of droevige momenten en gedach ten, bewaren er hun foto's én tele foonkaart in. Het boekje wordt zo een stuk van hun leven, aldus Heetderks. Gino: „Af en toe lees ik de teksten. Of schrijf ik er een briefje in aan mijn vriendin. Je hebt er wel wat aan. Zeker!" Onlangs bracht de negenjarige klein dochter Sam een paar dagen door bij oma Ellie in Terneuzen. Gezellig heid troef en de dames genoten alle bei volop. Maar natuurlijk zijn er dan ook praktische zaken als eten koken en stofzuigen te doen. Sam stak graag haar handen uit de mouwen en hielp oma waar ze kon. Je bent een grote meid hoor, dat je dit allemaal doet", prees oma haar kleindochter. Sam begreep het niet goed. „Waar om noem je me dan toch altijd 'kleindochter' als ik zo'n grote meid ben? Je kunt me veel beter voortaan 'tiener' noemen!" In 25 jaar tijd sneuvelden drie plannen voor een racecircuit in het buitengebied bij Bath. TERNEUZEN - Een groot aantal win kels in het centrum van Terneuzen kon de gisteren deuren om twaalf uur's middags niet openen tijdens de koopzondag, omdat het Team Grootschalige Opsporing van de politie nog bezig was met sporen onderzoek naar de schietpartij zon dagochtend vroeg. Tip? redactie@pzc.nl De Bajesagenda bestaat onder meer uit ondersteunende verhalen/gedichten van gedetineerden. Daarnaast staat er veel in over (interkerkelijke) nazorginstanties, nuttige organisaties en christelijke feestdagen, foto Ruben Oreel Baj esagenda is kostbaar bezit voor gedetineerde door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24