Zussen Nijpjes zijn een paar apart Erwin en Niels Mesu eindigen in top zeven 18 SPORT Van Zandbeek wint eerste wedstrijd bij Brouwersdam. 66 Digo zou iets meer mogen verzamelen, dan worden zevens allemaal achten PORT ZELANDE - Hoewel de herfst een eind voorbij is, schieten de strandraces nog steeds als paddestoelen uit de grond. Zaterdag zag de Strandrace met start en finish op de Brouwers dam het levenslicht en op 25 ja nuari wordt een nieuwe wieler wedstrijd over het strand tussen Scharendijke en de Stormvloedke ring verreden. In de debuutwed strijd op en om de Brouwersdam kwamen zaterdag zo'n driehon derd wielrenners aan de start. Ro- nan van Zandbeek uit Schijndel was de eerste winnaar. Racen over het strand is door veel wielrenners ontdekt als een nieu we, winterse vrijetijdsbesteding. Een strandrace duurt meestal niet langer dan een uur of twee en om dat je je hartslag flink de hoogte in jaagt, krijg je het niet snel koud. De Nederlandse wielerbond KNWU heeft het fenomeen ont dekt als een buitenkansje. In de jacht op meer leden en op leden- behoud houdt het sinds vorig jaar zelfs een NK en een heuse Strand- race-competitie. Dit jaar telt die zeven wedstrijden, waarvan de meeste met vele honderden deel nemers. Daar omheen ontstaan steeds meer nieuwe wedstrijden, waaronder die op de Brouwers dam. De Strandrace aldaar is een initiatief van de gebroeders Jan-Wouter en John Roos uit Mid- delharnis. Ze willen er een jaar lijkse gebeurtenis van maken en hopen dat de KNWU hun wed strijd snel in de competitie op neemt. Er zijn ook renners voor wie het meer is dan vrijetijdsbesteding. Steeds meer profs en semi-profs gebruiken strandraces als voorbe reiding op het wegseizoen. Ronan van Zandbeek, de winnaar van za terdag, is een van hen. Al erkende hij dat hij dit soort wedstrijden steeds serieuzer neemt. „Er staat hier heel wat prestige op het spel", vond hij. „Ik bereid me er goed op voor. Het zou fijn zijn als de KNWU de strandraces ook wat serieuzer nam. Er valt nog veel aan te verbeteren." En van de pre mie van 250 euro voor de winnaar zal hij ook niet vies zijn geweest. Van Zandbeek rijdt tijdens het wegseizoen voor het continentale team van De Rijke en gezien zijn relaas over het treffen van zater dag lijken wegwedstrijden en strandraces behoorlijk op elkaar. Ook op het strand zijn er kopgroe pen, is er ploegenspel, wordt er ge vloekt en gevallen, houden ren ners de benen stil of wordt er ge demarreerd, gaat de boel bij veel wind op de kant en moet er wor den 'geklommen'. „Met tegen wind en wat muller zand lijkt het wel of je tegen een berg oprijdt", verduidelijkte Van Zandbeek dat laatste aspect. Maar er zijn ook verschillen. Strandraces doe je op een moun tainbike en niet op een weg- of crossfiets. Althans, dat doen de meesten. Johnny van der Klooster uit Lewedorp legde de 42 kilome ter gewoon af op een fiets met dunne bandjes. En er moet ook worden gelopen. In de 42 kilome ter lange Strandrace zelfs nog vijf honderd meter voor de finish. Daar was het zand te mul om doorheen te kunnen fietsen. Nog een andere verschil: het materiaal krijgt tijdens een strandrace veel meer voor z'n broek. Het zoute zand is een plaag voor de moun tainbikes. „Ik ga straks m'n fiets schoonspuiten en doe dat morgen ochtend nog een keer", keek Van Zandbeek vooruit. „En hoe goed je ook voor je fiets zorgt, je moet elke week wel iets vervangen. Er gaat heel veel kapot." Ook Johnny Hoogerland reed mee. Hij constateerde bij thuis komst in Langeweegje tot zijn leedwezen dat het zout al voor roest had gezorgd en dat 'alles kraakte'. Het betekende werk aan de winkel. De fiets moest snel en goed schoongemaakt. Hoogerland kraakte zelf trouwens ook behoorlijk. De fullprof consta teerde op het Zuid-Hollandse zand dat het verschil met weg- wielrennen voor hem levensgroot was. Hij finishte niet in de top twintig en bolde pas vele minu ten na Van Zandbeek over de streep. Nee, dat hij op de fiets naar de Brouwersdam was gere den was de oorzaak niet. En dat hij kortgeleden een longontste king heeft gehad evenmin. „Ik kon gewoon niet volgen", erken de hij. „Het ging gewoon niet en toch zat ik soms helemaal kapot. Je moet dit soort wedstrijden niet onderschatten. Ze zijn behoorlijk zwaar." Deze openingsmarathon van Fle- vonice ging over vijftig kilometer en kende al vroeg in de wedstrijd een kopgroep van vijftien man. In dat gezelschap reden ook de Mid delburgse broers. Niels Mesu was erg actief in deze groep, maar het was Erwin die in de slotfase met nog drie anderen ontsnapte. Lang leek het erop dat deze vier voor de prijzen zouden gaan sprinten, maar het kwartet werd in de laat ste bocht nog bijgehaald door de rest van de kopgroep. Frank Vreugdenhil bleek uiteindelijk de snelste van die vijftien man. Niels eindigde als vijfde en Erwin als ze vende. Voor hem zijn eerste top tienklassering dit jaar. Voorafgaand aan de marathon werd in Biddinghuizen een ploe gentijdrit gereden. Niels Mesu ein digde daarin met zijn ploeg A-ware/Fonterra op de vierde plaats. Zaterdagavond reden de schaat sers nog een marathon in Assen. In deze zevende wedstrijd in de KPN marathoncompetitie was slechts een bijrol voor de Middel burgse broers weggelegd. Niels eindigde als 23e. Erwin moest na een valpartij met schaafwonden het strijdtoneel verlaten. Chantal Nijpjes toonde zich in Zi oppermachtig. De amazone uit Sint Laurens stuurde de met veel power en souplesse door de baan gaande ruin Don 't Worry N, met respectievelijk 69,11 en 68,52 pro- cent, in beide proeven naar de ze ge. Met de scores van 67,05 en 67,35 procent eiste ze met de ex pressief bewegende, op dit niveau debuterende ]ohnson-zoon Digo in beide proeven de tweede plaats voor zich op. Jurylid Maarten Woudstra: „Dit zijn twee talentvolle paarden. Chantal stelde ze ook heel netjes voor. Ze raakt niet in paniek bij een foutje. Dikwijls zie je dan dat de ruiter even de kluts kwijt raakt. Zij pakt bij het volgende on derdeel de draad gewoon weer op alsof er niets is gebeurd. Digo is een paard dat geweldig kan bewe gen. Hij zou iets meer mogen ver zamelen, dan worden de zevens op deze onderdelen allemaal ach ten." In de klasse ZZ-Licht wisselden Marieke de Pundert (Goes) en Jes sica Nijpjes stuivertje. In de warm loopronde stuurde Marieke de Pundert de Rubiquil-zoon Hexa gon's Bacanti naar de overwin ning (64,29 procent). In de herkan sing was Jessica Nijpjes met de ruin Balorig Z de beste (65,43 pro cent). In Li was tegen de voor de RSV Axel uitkomende Belgen Kurt Ste vens en Sandy Audenaert geen kruid gewassen. Stevens liep met de merrie Figurante in beide proe ven naar de overwinningen. Aude naert eindigde met de vosmerrie Finishing Touch in beide omlo pen op de tweede stek. Alles kraakt na Strandrace De start van de strandrace op de Brouwersdam. foto Marieke Mandemaker door Koen de Vries door Willem Adriaansens BIDDINGHUIZEN - De schaatsbroers Mesu uit Middelburg hebben giste ren de vijfde (Niels) en zevende (Er- win) plaats veroverd in de mara thon van Biddinghuizen. door Lucien Roelandt AXEL - Met vier overwinningen en een zelfde aantal tweede plaatsen waren de tweelingzusjes Chantal en Jessica Nijpjes zaterdag in de dressuurwedstrijd in manege De Beatrixhoeve in Axel een paar apart. 4 Maarten Woudstra Chantal en Jessica Nijp jes gingen in Axel met vier eerste én vier tweede plaatsen aan de haal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22