FC Vroeger Toppers van weleer 0 10 SPORT BIJZONDERE COMBINATIE Luc Martens (17) is voetballer bij zaterdag-derdeklasser VCK en scheidsrechter in het zondagvoetbal. Ik ben voor Sparta en voor Feyenoord. Ik ben voor Ajax en AZ. Voor NEC en voor Vitesse. Ik ben voor PEC en Go Ahead. Exclusieve clubliefde is niet mijn sterkste kant, getuige de ze eerste vier zinnen, die overi gens hetzelfde metrum hebben als een couplet van een Ram ses Shaffy-klassieker. Dat laat ste mag u meteen weer verge ten, al zal dat waarschijnlijk niet lukken. Mijn clubliefde is minder wille keurig dan het lijkt: ik ben vooral voor FC Vroeger. Voor historische clubs en histori sche verhoudingen. Sparta moet terug naar de eredivisie, omdat dat vroeger zo was. Feye noord moet weer de beste van Europa zijn, omdat dat in 1970 zo was. Sommigen noemen het dogmatische nostalgie zonder rationele verklaring. Ik bestrijd dat. Mijn blik op voetbal heeft alles te maken met sterfelijkheid. Sterfelijk heid is even menselijk als de wens om sterfelijkheid te ont stijgen. Veel mensen hoeven niet letterlijk eeuwig te leven, maar wel eeuwiger dan nu. Nostalgische mensen betrek ken de wens van onsterfelijk heid niet op de toekomst maar op het verleden: het verlangen om er altijd al te zijn geweest. De nostalgicus ontkent het liefst dat hij er ooit niet was en wil het nooit meegemaakte ver leden alsnog beleven. Soms ge beurt dat een beetje en kan men euforisch vaststellen: dit is historisch. Donderdag was ik op een bor rel, waar op een tv-scherm Feyenoord-Sevilla te zien was. Feyenoord won van de titelver dediger van de Europa League. Het jaar 1970 was daarmee heel even terug op aarde, waardoor ik iets meekreeg van vergane gewaande glorie. Mijn opgetogenheid over de eindstand van dit Europa Lea gue-duel kwam voort uit de wens onsterfelijk te zijn. Tij dens de borrel probeerde ik dit uit te leggen aan mijn voetbal- hatende gesprekspartner. „Ik ben voor Sparta en voor Feye noord," zei ik, waarna ze naar buiten ging om te roken. De ene dag probeert hij de lijnen uit te zetten bij zijn club en de andere dag poogt hij de lijnen te bewaken. Luc Martens vertolkt sinds vorig seizoen een dubbelrol op het voetbalveld. Op zaterdag staat hij in de spits bij derdeklas ser VCK, op zondag fungeert hij als scheidsrechter in het zondag voetbal. „Mijn weekeinde is ge slaagd als ik gewonnen heb, heb gescoord én een goede wedstrijd heb gefloten", zegt de havo 5-scholier. De wedstrijd tussen Serooskerke en VCK in de de derde klasse is op deze koude zaterdagmiddag een half uur onderweg als de Kou- dekerkse equipe een poging op doel waagt. De bal dwarrelt naast het doel, maar blijkt nog door een verdediger te zijn aangeraakt, het geen scheidsrechter Kenson uit Goes niet is ontgaan. Er volgt dus een corner. 'Klasse scheids', roept Luc Mar tens. „Soms moet je de scheids rechter even bespelen", zegt de spits later met een vette grijns op zijn gezicht. „Ik weet natuurlijk als geen ander dat scheidsrechters daar gevoelig voor zijn." Martens heeft na afloop weinig aan te merken op de arbiter van dienst bij Serooskerke-VCK (2-0). Van zowel de thuisclub als de gas ten moet na rust een speler na twee keer geel inrukken. Het is in beide gevallen terecht. „De scheidsrechter heeft goed geflo ten, al waren er ook momenten bij dat ik het anders zag. Maar ja, dat heeft met mijn VCK-bril te maken en natuurlijk ook met het feit dat ik zelf fluit." „Vroeger had ik altijd een grote mond tegen de scheidsrechters. Sinds de B-jeugd kreeg ik per sei zoen altijd wel drie tot vier gele kaarten, voor praten en raar ge drag. Aan het begin van dit sei zoen heb ik nog een rode kaart ge had." Dat gebeurde tijdens de beker wedstrijd van VCK tegen Noad'67 gaan. Tijdens de blessurebehande ling van de keeper van de tegen partij werd Martens uitgeschol den. Dat viel verkeerd en uit boos heid schoot Martens de de bal ver volgens moedwillig tegen de keeper. De arbiter trok de rode kaart en Martens werd voor twee duels geschorst. „Dat was stom van me, maar het is tegelijkertijd een keerpunt geweest. Ik ben sindsdien rustiger geworden en besef dat ik naast voetballer ook scheidsrechter ben." De kiem voor zijn loopbaan als ar biter werd gelegd bij RCS. Zijn oom was de man achter de cursus pupillenscheidsrechter en dat leek Luc Martens, die toen nog bij de Souburgse club voetbalde, wel wat. Hij floot vervolgens toernooi- tjes bij de F- en E-pupillen en BUITENLANDS kreeg van 'kritische' toeschou wers langs de kant goede recen sies. De cursus juniorenscheids- rechter en de BOS (Basis Oplei ding Scheidsrechter) waren een logisch vervolg. „En vorig jaar ben ik als zestienjarige bij de gro te KNVB begonnen. Ik maak deel uit van de talentengroep. Ik word begeleid en krijg les van Danny Makkelie en Tom van Sichem, scheidsrechters uit het betaalde voetbal." Een dag later is de voetbaltas ingeruild voor een rolkof- fer. Scheidsrechter Luc Mar tens is met zijn vader op weg naar Lamswaarde, waar in een mistig decor de wedstrijd tussen SDO'63 en Vivoo in de vijfde klas se van het zondagvoetbal wacht. De avond ervoor stond er nog een teamuitje met VCK op het pro gramma, maar Martens is niet doorgezakt. „Ik houd er altijd reke ning mee. Ook als scheidsrechter moet ik fit en scherp zijn." Martens heeft zich terdege voorbe reid. Hij weet hoe beide clubs er in de vijfde klasse voor staan, in welke tenues ze spelen en kent zelfs enkele spelers van naam. Ook weet hij hoe hij moet hande len als de mist nog dikker wordt. Bij de thuisclub zijn ze blij met een jong gezicht. „In de vijfde klasse krijgen we meestal van die oude scheidsrechters", merkt een lid van de technische staf op. „Mensen die niet uit de midden cirkel komen." Om exact half drie klinkt het be- ginsignaal. De weinige toeschou wers (zo'n veertig) spreken hun verbazing uit over de jonge leef tijd van de leidsman. In het veld is daar overigens niets van te mer ken. Martens heeft een natuurlijk overwicht, zijn lange gestalte en een baardje doen de rest. Hij straalt rust uit en doet zijn ding. In de eerste helft geeft hij een maal geel en negeert hij twee keer terecht het vlagsignaal van de grensrechter van Vivoo. Na de pauze krijgt een speler van de Bra bantse club de rode kaart na een keiharde tackle. De beslissing le vert Martens applaus van het NIJMEGEN - Hun verleden klinkt als een klok. Werder Bremen, Borussia Dortmund, HSV en VfB Stuttgart wonnen gezamenlijk liefst 23 titels in de Bundesliga. Met hun begrotin gen behoren ze tot de grootste ver enigingen in Duitsland. Maar spor tief bakken ze er tot op heden maar weinig van. Sterker, het kwar tet bungelt onderaan de ranglijst. Aan Bayern München kunnen ze weliswaar geen van alle meer tip pen, maar wie in de voetbalwe reld kan dat momenteel eigenlijk wel. Dat de vier 'Traditionsverei- ne' na dertien speelrondes de plaatsen 14 (Werder), 16 (Stutt gart), 17 (HSV) én 18 (Dortmund) innemen is toch echter uiterst wonderbaarlijk. Resultaten uit het verleden bie den in de Bundesliga anno nu ech ter geen enkele garantie. De com petitie in Duitsland heeft zich tot één van de sterkste ter wereld ont wikkeld, dat wijzen de resultaten van de Duitse clubs in de Cham pions League wel uit. Echte klein tjes zijn er in de hoogste competi tie bij onze oosterburen niet meer. Augsburg, Mainz en Pader born blazen hun partijtje mee. Naam en faam zijn in een dergelij ke omgeving niets meer waard, er voeren ze in Bremen, Dortmund, Hamburg en Stuttgart. De clubs worden in één adem ge noemd met hun spookbeeld, spe len nu al wekelijks een 'Abstiegs- kampfWerder - dat het finan cieel niet makkelijk heeft - schop te onlangs trainer Robin Dutt op de keien. De Oekraiener Viktor Skripnik, coach van het belofte team, werd doorgeschoven. Op de bank krijgt hij Torsten Frings naast zich. Het duo gaf de selectie mee zich tot vooral vaker als 'een stelletje klootzakjes' te profileren, studeerde afgelopen week flink op de opstelling voor het duel met Paderborn. Schorsingen en blessures dwongen tot een flinke Dubbelspel op het voetbalveld door Jan Dagevos BELCIE KVC Westerlo - Sporting Charleroi 2-3, KV Me- chelen - KV Oostende 0-0, Waasland-Beveren - Royal Mouscron Péruwelz 2-1, Cercie-Brugge - KRC Genk 0-1, Anderlecht - Club Brugge 2-2, Standard Luik - KV Kortrijk 0-2, Lierse SK - KSC Lokeren 1-1. Club Brugge 17-32 KV Oostende 17-22 Anderlecht 17-31 KVC Westerlo 17-21 KAA Gent 17 -29 Mouscron Pér. 17 -20 KV Kortrijk 17-28 KV Mechelen 17-20 KRC Genk 17-28 Waasland-Bev. 17-17 KSC Lokeren 17-28 Zulte-War. 16-16 Sp. Charleroi 17-25 Cercle Brugge 17-13 Standard Luik 16-24 Lierse SK 17-13 DUITSLAND FC Schalke 04 - FSV Mainz 05 4-1, Bayer Lever- kusen - 1.FC Koln 5-1, FC Augsburg - Hambur- ger SV 3-1, Flertha BSC - Bayern Munchen 0-1, Werder Bremen - SC Paderborn 07 4-0, 1899 Floffenheim - Flannover 96 4-3, VFL Wolfsburg - Borussia Monchengladbach 1-0, Eintracht Frankfurt - Borussia Dortmund 2-0. Bayern M. 13-33 FSV Mainz 05 VFL Wolfsburg 13 -26 SC Paderborn Chelsea 13-33 Liverpool Manchester C. 13-27 Stoke City Southampton 13-26 Manchester U. 13-22 West Ham U. Arsenal Tottenham H. 13-20 Swansea City 13-19 Newcastle U. 13-19 Everton 13-17 Sunderland Crystal Palace 13-21 WBA 13-20 Aston Villa Huil City QPR Burnley FC Leicester City B. Leverkusen FC Augsburg Borussia MG FC Schalke 04 Hoffenheim Hannover 96 Eintracht Fr. ENGELAND 13-23 13-21 13-20 13-20 13-20 13-19 13-18 1.FC Koln Hertha BSC Werder Br. SC Freiburg VfB Stuttgart Hamburger SV 13-12 Bor. Dortmund 13-11 13-16 13-16 13-15 13-14 13-13 13-12 13-12 West Bromwich Albion - Arsenal 0-1, Burnley FC - Aston Villa 1-1, Liverpool - Stoke City 1-0, Manchester United - Huil City 3-0, Queens Park Rangers - Leicester City 3-2, Swansea City - Crystal Palace 1-1, West Ham United - Newcastle United 1-0, Sunderland - Chelsea 0-0, Southampton - Manchester City 0-3, Tottenham Hotspur - Everton 2-1. door Edward Swier 13-17 13-15 13-14 13-13 13-13 13-13 13-11 13-11 13-11 13-10 SPANJE Cetafe - Athletic de Bilbao 1-2, Espanyol - Lev- ante 2-1, Malaga - Real Madrid 1-2, Celta de Vigo - SD Eibar 0-1, Atletico Madrid - Deport- ivo la Coruna 2-0, Sevilla - Granada CdF 5-1, Cordoba CF - Villarreal 0-2. Real Madrid 13-33 Espanyol 13-14 Atletico M. 13-29 Getafe 13-14 FC Barcelona 12-28 Rayo Vallecano 12-14 Sevilla 13-26 Real Sociedad 13-13 Valencia 12-24 Levante 13-12 Malaga 13-21 Granada CdF 13-11 Villarreal 13-21 UDAImeria 12-10 Celta de Vigo 13-20 Dep. la Coruna 13-10 Athl. Bilbao 13-18 Elche CF 13-10 SD Eibar 13-16 Cordoba CF 12-7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19