Giri schittert in Qatar Böchli la» aen dat h'i weer rap is op de baan SPORT 5 DE GENOMINEERDEN Drie concurrenten Rotterdam voor WK In de poging het WK turnen van 2019 naar Rotterdam te halen krijgt gymnastiek- bond KNGU concurrentie uit drie landen. Stuttgart heeft zich kandidaat gesteld, zo bevestigde de voorzitter van de Duitse turnbond DTB, Rainer Brechtken, gis teren. De Duitser wist ook te melden dat behalve Rot terdam ook het Australische Perth en het Amerikaanse Orlando in de race zijn. Biologisch paspoort Kreuziger online De van doping verdachte Tsjechische wielrenner Ro man Kreuziger heeft een website opgericht waarmee hij zijn onschuld wil aanto nen. De oud-winnaar van de Amstel Gold Race liet twee keer, in 2011 en 2012, abnor male bloedwaarden opteke nen. Daarop volgde een schorsing door de internatio nale wielrenunie UCI. De 28-jarige Kreuziger heeft altijd volgehouden onschul dig te zijn en zet nu zijn bio logisch paspoort als bewijs daarvan op zijn nieuwe web site. Minderhoud tweede met Clock's Flirt Hans Peter Minderhoud is gisteren tweede geworden in de wereldbekerkwalifica tie in Stockholm. De uit Westkapelle afkomstige dressuurruiter zag zijn kür met Glock's Flirt beloond met een score van liefst 79,25 procent. De jury had al leen voor de Zweedse Tinne Vilhelmson-SilfVén meer waardering: 80,875. Haar landgenote Minna Telde ein digde als derde met 76,55. Minderhoud steeg in het al gemeen klassement naar de tweede plaats, die hij deelt met onder anderen Adelin- de Cornelissen. DOHA - Vijf keer gespeeld, vijf over winningen. De Nederlandse scha ker Anish Giri schittert op de Qa tar Masters, een prestigieus inter nationaal schaaktoernooi in Qatar. Het is 'slechts' een open toernooi, maar wel heel bijzonder in deze ca tegorie. Zo'n honderd sterke tot zeer sterke grootmeesters zijn - on getwijfeld door aantrekkelijke con dities - naar de golfstaat gekomen om deel te nemen. Onder hen is ook Vladimir Kram- nik. Maar niet de Russische oud-wereldkampioen heeft het hoogste startnummer, maar de twintigjarige Rijswijker die de af gelopen maanden de top tien van de wereldranglijst is binnenge stormd. De favorietenrol lijkt geen last voor hem te zijn. Hij won tot nu toe al zijn partijen en voert alleen het klassement aan. Meer nog dan zijn perfecte score spreekt de manier waarop hij zijn partijen wint tot de verbeelding. Zaterdag maakte hij in slechts achttien zetten gehakt van de stel ling van de Oekraïense grootmees ter Oleksienko, die zich met de als zeer solide bekend staande Ca- ro Kann had verdedigd. Gisteren had Giri met de zwarte stukken slechts drie zetten meer nodig om met zwart wereldtopper Ma- medyarov te vloeren. Als Nederland het komende de cennium een rol wil spelen in de strijd om de mondiale schaaktitel, zal het van Giri moeten komen. Op de wereldranglijst hoort hij er al helemaal bij, met zijn huidige zevende plek. Hij kijkt Anand en Aronian in de rug. Ook staat hij op de drempel van de top veer tien aller tijden. Nog één of twee overwinningen in Qatar en hij passeert Bobby Fischer en Anatoli Karpov. Maar in de cyclus om de wereldti tel verliep het eerste kwalificatie toernooi niet naar wens, en dat telt meer dan mooie ranglijstjes. Giri verliest nauwelijks van de an dere elitespelers, maar wint nog te weinig. Het lijkt erop dat hij het toernooi in Qatar gebruikt om zijn speelstijl aan te scherpen. Gezien zijn pareltjes van dit weekeinde lijkt hij op de goede weg. Onder de deelnemers in Qatar zijn nog twee Nederlandse groot meesters: Erwin l'Ami en Robin van Kampen. Beiden staan op 3,5 uit vijf, waarmee ze mooi mee draaien in het brede peloton dat de komende dagen jacht gaat maken op Giri. Van Kampen is nog ongeslagen. Hij verraste met een klinkende zege op de veel sterkere Chinees Ding Liren. ALKMAAR - Matthijs Büchli heeft gisteren goud gewonnen op de sprint bij het NK baanwielrennen in Alkmaar. De renner uit Sant poort-Zuid was in de finale te sterk voor Hugo Haak. Büchli versloeg hem in beide heats in de strijd om de nationale titel. Het brons was voor Jeffrey Hoogland. „Ik was een tijdje niet zo heel goed op de sprint, maar ik heb nu een fysieke stap gemaakt en kan ook weer winnen", verklaarde Büchli na afloop opgelucht. „Dat ik die stap heb gemaakt merkte ik specifiek in een wedstrijd in Mexi co. Ik kon de sprint daar langer doortrekken en dat zet zich ook hier voort." Bij de vrouwen pakte Elis Ligtlee de nationale titel op de sprint. Ze was in de finale in beide races te sterk voor Yesna Rijkhoff. De der de plek werd opgeëist door Shan- ne Braspenninckx. Tim Veldt kroonde zich tot natio naal kampioen op het onderdeel omnium. Kirsten Wild mag zich op hetzelfde onderdeel nationaal kampioen houden bij de vrou wen. Zij won zelfs alle aparte on derdelen. Ik was een tijdje niet zo heel goed op de sprint, maar ik heb een fysieke stap gemaakt Het beeldje uB Dafne Schipper! MAANDAG 1 DECEMBER 2014 Coach van het jaar: Louis van Gaal (voetbal), Bart Bennema (atletiek), Gerard Kemkers (schaatsen), Jac Orie (schaatsen), Rob Ehrens (paardensport), Max Caldas (hockey). Sportploeg van het jaar: Nederlands voetbalelftal, ploegenachtervolging mannen, ploegenachtervolging vrouwen, Nederlandse ruiterequipe, Nederlandse hockeyploeg voor vrouwen. infographic Rolant Quist foto's Hollandse Hoogte STUTTGART RIJSWIJK STOCKHOLM door Wim van der Wijk Matthijs Büchli dat bij de prijs F sportman en 1 -vrouw van het 1 jaar hoort. Het is de beeltenis van Jaap Eden, een getalenteerd schaat ser en wielrenner (1872-1925).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16