Ook linkshandigheid helpt de privacy niet DIZZIE 15 'Een man die Ove heet' wordt verfilmd Stem op jouw favoriete titels Aandacht voor nieuw én oud werk op Dizzie door Theo Hakkert te roeien is waarschijnlijk omdat alleen een linkshandige geschift Linkshandigheid werd vroeger als genoeg kan zijn om op zo'n genia- tegennatuurlijk gezien. Duivels le gedachte te komen', ook. Die tijd is nog niet eens zo Sinkelberg is de cartoonist Zink, lang voorbij. Menig linkshandige maar aan het begin van de roman oma kan nog verhalen over de levert hij een spotprent in die de plicht om op de lagere school met hoofdredacteur niet durft te plaat- rechts te breien. Breiden de links- sen. Waarna Zink het land met handige meisjes van toen stiekem grote haast achter zich laat. Onder onder de bank. weg naar het zuiden pikt hij een Van linkshandigen wordt gezegd liftende celliste op die zegt naar dat ze creatief zijn. De lijst met een optreden in België op weg te kunstenaars die Christiaan Weijts zijn. Pas later valt hem op dat het geeft in zijn roman De linkshandi- verhaal van deze Katharina merk ten is imposant. Van Mozart tot waardige lacunes vertoont. Maar Lady Gaga, van Michelangelo tot zelf kijkt Sinkelberg ook niet op Kurt Cobain. En vergeet de macht- een leugentje meer of minder. In hebbers niet. Castro, Oba- deze tijd waarin priva- ma, Napoleon, Reagan; op cy niet meer bestaat, de politieke kleur had LHRIdTIAAfJ üggen verleden en leu- links- of rechtshandig gens zo op straat. Geen zijn geen invloed. Wat de inrri ito geheim is zo geheim of vraag oproept hoe onder- llllLlJIü er is wel een foto van, scheidend linkshandig- of een link. In linkshan- heid eigenlijk is. Er zijn digheid vindt Simon dagen voor linkshandigen Sinkelberg ook al geen en winkels met produc- I bescherming, ten als blikopeners en Waarmee De linkshandi- scharen voor werken met gen, een op superieure 'de andere hand', maar De linkshandigen toon geschreven road een echte maatschappelij- Christiaan Weijts novel, perfect binnen ke groep zijn de linkshan- het oeuvre van Christi- digenniet. 194 blz. aan Weijts past. Al van- Eerder zijn het indivi- Arbeiderspers af zijn debuut Art. 285b duen, of zoals Weijts 18,95 euro (een verwijzing naar schrijft: 'In het verborge- het wetsartikel over ne van elke linkshandige stalking) heeft hij een groeit een eigenwijs we- scherp oog voor de spa zen wiens wereld zich ge- gaat die het individu er- draagt naar zelfgemaakte vaart. In een wereld wetten'. waarin individualisme Simon Sinkelberg, hoofdrolspeler wordt bevorderd en nagestreefd, in Weijts' roman, overdrijft dan is het steeds moeilijker een eigen ook flink wanneer hij zegt: 'Links- positie in te nemen, handigheid lijkt het jodendom Het boek heeft een prachtige, wel. Dat nog niemand op het idee linkshandige vormgeving, ge- is gekomen om ons als groep uit maakt door Studio Ron van Roon. derland. Dat zijn rolmodellen waar je wat aan hebt." Iets wat op een Delfts blauwe tegel lijkt, siert de cover van zijn boek. De titel Moet kunnen, is een van de vele die hij had kun nen kiezen. „Geweldige kreet, en zo type rend: ook al vinden we iets raar, we gedo gen het wel. 'Dat maken we zelf wel uit', had natuurlijk ook gekund. Of: 'Gezellig heid', ook zoiets." Zelfs van grote rampen herinnert Pleij zich dat ze in huiselijke kring met een zekere ge zelligheid werden beleefd. „Met z'n allen Nederland kent heel taaie tradities die al eeuwenlang bestaan. Ze zijn sterk genoeg om grote schokken op te vangen rond tv of radio, met koffie erbij. Veilig hui zend op de zandgronden van 't Gooi herin ner ik mij als kind het volgen van de wa tersnoodramp van 1953 rond de radio zelfs als uitgesproken gezellig." Terug naar Wierden. Sinds zijn opmars in talkshows is hij er inmiddels een graag ge ziene gast. „Ze hebben me ontdekt." Vorig jaar hield hij er midden in het bos zelfs een hagenpreek, op verzoek van het kerkge nootschap Aan de Regge. „Ik ben zelf niet christelijk, maar toch: die mensen waren voor alles in. Het ging om een van de offi ciële kerk afgevallen genootschap. Ook dat is weer leuk: het voornaamste wat protes tanten in dit land doen, is afvallen." Hij sprak er over Erasmus en de Moderne Devotie, de beweging uit de middeleeu wen die in Zwolle en Deventer begon en die zo'n belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het ontstaan van een groot aantal Ne derlandse zelfbeelden. „Mensen in Overijs sel hebben weieens de neiging te denken dat alles is begonnen in wat ze daar het 'Westen' noemen. Voor een deel is dat de mythe van het allesbepalende calvinisme. Hopelijk heb ik die met mijn boek doorbro ken." ^HERMAN^ PLEIJ Jf MAANDAG 1 DECEMBER 2014 NIEUWS De succesroman Een man die Ove heet van de Zweedse auteur Frederik Backman verschijnt eind 2015 als film. Het verhaal heeft net zo'n feelgoodeffect als De 100-jarige man die uit het raam klom en ver dween' van Jonas Jonasson. TOP 100 Aan het einde van het jaar maken we de balans op met de Dizzie.nl Boeken Top 100. Je kunt hieraan een steentje bijdra gen door je persoonlijke Top 10 samen te stellen. Laat via dizzie.nl/top100 we ten wat jouw favoriete boeken zijn. DE ULTIEME FEELG00DRG ETALAGE Op Dizzie.nl is niet alleen ruimte voor de nieuwste boeken en bestsellers. Ook ouder werk komt aan bod. Lees de loven de woorden voor De onwaarschijnlijke reis van Harold Fry van Rachel Joyce, Paazvan Myrthe van der Meer en vele anderen. Herman Pleij. foto VAN EIGEN BODEM Mark Kohn Moet kunnen Herman Pleij 224 blz. Prometheus 17,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11