De verwachtingen zijn hoog voor de twee nieuwste Nederlandse kinderfilms. Goede verhalen in een Hollandse context staan al 2 5 jaar borg voor succes. 10 VERDIEPING NEDERLANDSE JEUGDSPEELFILMS De Annie M.G. Schmidt- verfilming Wiplala, over een piepklein mannetje dat kan toveren, draait amper twee weken in de bioscoop en trok al 50.000 bezoekers. En dan moet de kerstva kantie nog komen. Het deze week verschij nende slotdeel van de Mees Kees-trilogie zal naar verwachting ook drommen bezoe kers trekken. De Nederlandse jeugdfilm floreert. Er wor den meer films voor kinderen en jongeren gemaakt dan ooit: van artistiek tot commer cieel. De afgelopen jaren bestond de top-20 van Nederlandse producties steevast voor een kwart uit jeugdfilms. En op internatio nale festivals vallen de Nederlandse kinder films regelmatig in de prijzen. Ooit was dat anders. Tot ver in de jaren '80 werden kinderfilms vooral gemaakt om kinderen met eenvoudig vermaak bezig te houden in het dorpshuis. Jarenlang wissel den de filmmakers Henk van der Linden (Sjors en Sjimmie, Billie Turf) en Karst van der Meulen Martijn de magiër) elkaar af: met één film per jaar. Daar kwam in 1989 verandering in toen re gisseur Ben Sombogaart op het belangrijke jeugdfilmfestival in Berlijn in de prijzen viel met Mijn vader woont in Rio. Dit dra ma, waarin de beleving van een kind cen traal staat, werd ook lovend ontvangen door de critici. Het idee dat Nederlanders misschien wel net zulke goede jeugdfilms konden maken als de op dit gebied toon aangevende Scandinaviërs, was geboren. Het scenario voor Mijn vader woont in Rio werd geschreven door producent Burny Bos, die zich later met de verfilmingen van Minoes, Ja zuster nee zuster en Wiplala zou ontpoppen als de beheerder van Annie M.G. Schmidts erfgoed. „Sinds Rio is er on gelooflijk veel gebeurd", vertelt Bos. „Toen wij tien jaar later met Abeltje kwamen, durfde niemand eigenlijk de concurrentie met Disney aan." Het door Sombogaart geregisseerde Abeltje trok maar liefst 900.000 bezoekers en be wees daarmee dat de Nederlandse jeugd film niet alleen kwalitatief in de lift zat, maar ook in commercieel opzicht zoden aan de dijk kon zetten. Dat werd een jaar la ter nog eens bevestigd door filmproducent Maria Peters, die met haar nostalgische Chris van Abcoude-verfilming Kruimeltje zelfs de magische grens van een miljoen be zoekers doorbrak. Het succes van Abeltje kwam volgens Bos niet zomaar uit de lucht vallen: „Annie M.G. Schmidt schreef kinderverhalen met anarchistische trekjes, net als de Britse 1999 1.136.000 2012 594.000 verhaal trekt door Fritz de Jong Kruimeltje Maria Peters BEZOEKERSAANTAL Oorlogswinter 2008 Martin Koolhoven Minoes 2001 Vincent Ba BEZOEKERSAANTAL 837 000 Mees Kees Barbara Bredero BEZOEKERSAANTAL 602.000 Pietje Bell 2 2003 Maria Peters BEZOEKERSAANTAL BEZOEKERSAANTAL 843.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10