Orkesten zoeken nieuw publiek I 66 Ik vond geen ruk aan de single 'Michelle', maar het is toch nog goed gekomen 8 BINNENLAND BEATLESMUSEUM Wintersport voor wereldkampioenen! Superfan Azing Moltmaker opent vandaag in Alkmaar zijn schatkamer, 's werelds grootste Beatlemuseum. Klein laat zich niet klein krijgen en begint nieuwe partij KLÉIN pharosreizen mk M!r in ri 1 Dat vinden de tien symfonieorkes ten die gisteren samen een visie hebben gepresenteerd. Het is voor het eerst dat de orkesten, waaron der het Koninklijk Concertge bouworkest, Het Gelders Orkest, Het Residentieorkest en de Phil harmonic Zuidnederland, geza menlijk een dergelijk stuk heb ben opgesteld. De orkesten zijn druk met het be reiken van nieuw publiek en dat zal alleen maar toenemen, zo stel len de gezelschappen in de toe komstvisie: „Orkesten maken zichzelf vaker zichtbaar en hoor baar buiten de traditionele con certzaal, treden buiten de gebaan de paden; versterken de samen werking met de publieke omroe- Tien symphonieorkesten pleiten in gezamenlijke visie onder meer voor meer muziekles op scholen. pen en met muziekzalen." De or kesten leveren al een substantiële bijdrage aan de infrastructuur van het muziekonderwijs en aan talentontwikkeling en willen dat uitbreiden. In de visie doen de gezelschappen een ferme oproep aan beleidsma kers om toch vooral muziekonder wijs weer op de kaart te zetten: „Bied alle kinderen aansprekend muziekonderwijs zowel op scho len als in de vrije tijd. Geef mu ziek haar vaste plaats in het pri mair onderwijs terug", zo verzoe ken de tien ondertekenaars. Een gezamenlijke visie is noodza kelijk, zo stellen de orkesten. „De subsidies en betrokkenheid van provincies en gemeenten staan onder druk en met de forse bezui nigingen van het vorige kabinet is er door het Rijk niet alleen finan cieel een stap teruggezet. Er is twijfel gezaaid over de legitimatie van kunst en cultuur op de over heidsbegroting." En dat terwijl cultuur slechts 0,26 procent uit maakt van de Rijksuitgaven in Ne derland, zo wordt opgemerkt. De orkesten zien de gezamenlijke visie als een opmaat voor het nieu we cultuurplan, dat voor de perio de 2017-2020 zal gaan gelden. De gezelschappen willen nu al duide lijk maken dat zij zelf het voor touw willen nemen in het maken van nieuw beleid. t^ghu/b 3 daa&n Schladwinc euro p.p. voor 499 voor 449 voor 599 voor 449 voor 449 voor 449 ALKMAAR - Als je de brug naar het winkelcentrum Noorder Arcade oploopt, zie je de kleurige decora tie al. )ohn Lennon, Paul McCart ney, George Harrison en Ringo Starr hangen op megaformaat voor de ramen van de schatkamer vol Beatles-memorabilia. Eigenaar Azing Moltmaker, de eni ge Beatlesfan ter wereld die kan le ven van zijn hobby, opent hier vandaag zijn museum. Binnen te kenen de contouren zich af en zijn ooms, tantes, echtgenote Si- fra en moeder Jannie met Moltma ker nog druk met de afrondende werkzaamheden. Er staan dozen vol platen, boeken en merchandi se. Óp de grond liggen etalagepop pen in Beatlesjurkjes. Het ruikt naar verse verf, elektrische schroe vendraaiers janken. „Zullen we de gouden of de zilveren platen eerst ophangen?" Hij geeft een snelle rondleiding langs wanden vol hoezen en histo rische panelen. Er is een filmhoek annex podium (met een tribune van groentekistjes uit 1964, het jaar dat de Beatles hun optreden in Blokker gaven); de slaapkamer van een gemiddelde Beatlesfan, met jaren-'6o-inrichting en enor me posters aan de muur. In de vitrine zijn de internationa le kranten allemaal gedateerd op 9 december 1980. De voorpagina's M «5 ti schreeuwen over de moord op John Lennon voor het Dakota-flat- gebouw in New York. „Over hem heb ik nog specials van de de da gen daarna. Die komen er nog bij te liggen." De wand met Paul is dead-legen des mag ook niet ontbreken. Want iedereen weet natuurlijk dat de échte Paul McCartney na een mysterieus dodelijk auto-on geluk in 1966 stiekem is vervan gen door een dubbelganger. Sinds die tijd zijn de Beatles ook veel ruiger gaan leven en meer ex perimentele muziek gaan maken. Signalen over McCartney's dood zijn er genoeg. Ze zitten verbor gen in de muziek. Soms moet je een plaat gewoon even achterste voren afdraaien om de tekens te kunnen duiden. Dan hoor je John ineens met een grafstem zeggen: 'I've hurried Paul'. En daar heb je een van de eerste gitaren van George Harrison. „Of die uit de vitrinekast mag? Ben je DEN HAAG - 'Hoera, weer een nieu we partij!' Ex-soPLUS'er Norbert Klein gaat de boer op met een nieuwe politieke partij die hij voorlopig naar zichzelf heeft ge noemd: KLEIN. Achttien stand punten heeft hij inmiddels verza meld. Sommige zijn groen (*bo- men, planten en waterpartijen in dorpen en steden', andere links ('nieuw toptarief voor de hoogste inkomens') en weer andere uitge sproken liberaal ('internationaal concurrerende tarieven voor de vennootschapsbelasting'). Klein is ervan overtuigd dat er animo is voor KLEIN. Al was het zeker niet zo dat hij nu zo graag zelf een nieuwe partij wilde op richten. Anderen, 'vrienden van de fractie-Klein', hebben hem overgehaald, zegt hij. Zij - en an dere belangstellenden - denken met hem mee om de lijst met 'on afhankelijke oplossingen' uit te breiden. Klein heeft eerst nog ge wacht of hij wellicht weer in ge nade zou worden aangenomen bij 50PLUS, maar toen het vertrou wen in hem werd opgezegd en hij publiekelijk door het slijk werd gehaald, zette hij door. Met KLEIN richt hij zich op 'onaf hankelijke en creatieve mensen die buiten de kaders kunnen den ken'. Klein benadrukt dat zijn par tij zich niet richt op de 'grote ge mene deler'.,Mensen die denken: 'die Klein heeft een gaatje in zijn hoofd', krijg ik toch niet achter me." Dat er tegenwoordig ge klaagd wordt over 'al die nieuwe partijen', deert hem niet „Uitein delijk gaat het er in de Kamer om om uit 150 leden tot een meerder heid te komen. Het aantal par tijen maakt dan niks uit" door Rob Schoonen EINDHOVEN - Geen heren in zwarte rok in een klassiek muziekgebouw, maar met vlotte spijkerbroeken aan in een schoolklas; het beeld dat veel mensen hebben van een symfonieorkest, moet worden bij gesteld. AUTOVAKANTIES VAN ANWB Wilt u skiën als de echte kampioenen Dan is dit een topvakantie! Het skige bied van Schladming werd diverse keren uitgeroepen tot het beste van Europa. Jaarlijks vind hier het WK skiën plaats. U geniet er van 123 kilometers aan veelzijdige pistes. De skihutten en restaurants op de piste bieden enorm veel ge zelligheid en staan bekend om het hoge culinaire niveau. Profiteer nu van de extra scherpe prijzen! U logeert in het moderne vierster- renhotel Planai. Dit luxe hotel uit 2012 ligt direct naast de gondel- baan. U kunt dus meteen de piste op! Bovendien zit u in het gezellige dorpscentrum. Uw kamer heeft een balkon of terras. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900 - 365 65 65 (80 cent per gesprek) met zoek boekcode 12901 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. zoek boekcode 12901 Inbegrepen 7x overnachting met uitgebreid ontbijtbuffet 6x koffie met lekkernij (niet op aankomst- en vertrekdag) 7x viergangenmenu gebruik sauna en stoombad gratis wifi Periode 20/12-27/12 03/01-10/01 24/01-31/01 14/03-21/03 21/03-28/03 28/03-04/04 8 dagen van 778 van 765 Vdfl IUZU van 711 1 inn £71 von o 11 van 604 Nieuwe plek voor schatten Fab Four door Gerard van Engelen Azing Moltmaker, museumeigenaar door Laurens Kok Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserve- ringskosten (€20,-) en kosten Calamiteiten fonds (€2,50). Norbert Klein foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8