Focus op gevaar van vlees eten 23 zondag 18.50 uur Bureau Raampoort, aan de rand van de Amsterdamse Jordaan, is niet alleen het oudste politiebureau van Nederland, maar nu ook een politiereeks. M it is echt een politiese- ÊL rie van deze tijd", zegt H scenarioschrijver Si- mon de Waal (1961) B over Bureau Raam- poort. Hij baseerde de korte serie op zijn zeer succesvolle boekenreeks Baantjer De Waal, over de geplaagde rechercheur Peter van Opperdoes, werkzaam in het oudste politiebureau van Nederland, markant gele gen aan de rand van de Jordaan. Sinds het overlijden van co-auteur Appie Baantjer in 2010 schrijft De Waal de boekenserie al leen. In de tv-versie Bureau Raampoort pakt re chercheur Peter van Opperdoes (Thomas Acda) na een jaar zijn werk bij de politie weer op. Al snel raakt hij betrokken bij de ontrafeling van een lugubere moord. Met een nieuwe collega, de ambitieuze Jacob Holm (Tim Haars), door wie hij in zijn af wezigheid werd vervangen. Het botst af en toe flink tussen deze tegenpolen, maar ze moéten wel samenwerken als in 'hun' Jor daan een toegetakeld lijk wordt gevonden. Vergelijkingen met de tv-reeks Baantjer, die tot 2006 twaalf seizoenen lang bij RTL te zien was, liggen voor de hand. De Waal, naast zijn werk als schrijver, producent en regisseur nog altijd parttime werkzaam bij de hoofdstedelijke recherche, schreef zelf in het verleden mee aan die serie. „Maar Bureau Raampoort is harder en sneller. Van nu." Net als.de boeken trouwens. Samen met Appie Baantjer startte De Waal in 2006 met Baantjer De Waal. Appie Baantjers echtgenote was overle den en Baantjer was-gestopt met zijn boeken over De Cock. Hij zat hele da gen thuis, in Medemblik. De Waal: „Het was eigenlijk een poging hem weer een beetje op de rit te krijgen, terug in het gewone leven. We wil den een frisse serie, om echt afstand te ne men van De Cock." Dat lukte. En de eerste vrucht van de sa menwerking, Baantjer De Waal - Een Rus in de Jordaan (2009), werd meteen een klin kend succes. De samenwerking zou niet heel lang duren: tijdens het schrijven van het derde boek in de serie overleed Appie. De Waal ging door, onlangs verscheen boek nummer elf. Nu is er dus de televisie versie. „Appie zou apetrots zijn geweest", zegt De Waal. Zelf is hij trouwens ook blij met het resultaat, dat - mits goed ontvan gen - mogelijk uitmondt in een langlopen de serie. Dat Thomas Acda, een goede vriend, de hoofdrol speelt, was al langer een bekeken zaak, zo vertelt hij. „We hebben het hier al heel erg lang over. Hij kreeg altijd de boe ken van me. Op een gegeven moment kwam hij naar me toe: 'Die Van Opper does, dat ben ik, hè?'" Bureau Raampoort is wat de auteur betreft een ode aan de Jordaan. En een tijdsdocu ment. „Ik vind het belangrijk vast te leggen hoe de stad leeft en zich ontwikkelt, hoe de bewoners leven. De boekenserie is een kroniek van de grote stad, met veel actuele zaken erin. Dat Holleeder werd vrijgelaten kon je twee maanden later in mijn boek le zen. Maar ook: leuke restaurantjes en de warme sfeer van de stad." Er is deels gedraaid in het echte Bureau Raampoort, het karakteristieke gebouw uit 1888, met zijn torentjes en kantelen. Daar is hij zelf ook nog steeds af en toe werk zaam als rechercheur. Desondanks is hij ontstellend productief als schrijver. Zo le vert hij tweemaal per jaar een De Waal Baantjer af en schreef hij onlangs nog mee aan de scenario's voor BNN's verrassende politieserie Smeris, met Dennis van de Ven en Jeroen van Koningsbrugge. Ook schreef hij mee aan de nieuwe misdaadserie Noord/Zuid, in januari op de buis. Eind vol gend jaar staat bovendien de regie van een psychologische thriller op stapel en ko mend jaar komt ook een nieuwe thriller van zijn hand uit. Door zijn achtergrond als politieman vindt De Waal het belangrijk dat 'zijn' produc ties vaktechnisch gezien kloppen. „Geen enkele politieserie is realistisch", stelt hij. „'Geloofwaardig' is het hoogst haalbare. In werkelijkheid zal een moordzaak niet door twee rechercheurs gedaan worden, zoals in Bureau Raampoort. Dat snappen kijkers ook wel. Politieseries zijn entertainment. Als je realisme wil, moet je naar een documentai re kijken. Maar wat rechercheurs zeggen en doen, moet in 'mijn' producties wel klop pen. Al kan ik als kijker ook enorm genie ten van politieseries hoor. Neem de Britse serie Luther. Er klopt geen hout van, maar dat interesseert me niks: de serie is even goed fantastisch." KIJKTIP ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 Simon de Waal. foto Geert Snoeijer 'Geen enkele politieserie is realistisch' door Monique Brandt Bureau Raampoort. Elke woensdag op SBS 6, 20.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83