II REIZEN 21 In het zuidwesten van Portugal ligt een van de meest ongerepte kusten van Europa. De Rota Vicentina is een nieuw langeafstandswandelpad dat langs deze kust voert. Een aanrader voor mensen met zevenmijlslaarzen. Een beekschildpad laat zich ver rassen door het pruttelende bootje en verdwijnt onder wa ter. We volgen de kronkelende rivier de Rio Mira vanaf de zeemonding bij Vila Nova de Milfontes stroomopwaarts. De oevervegetatie komt steeds dichterbij, de ri vier versmalt snel. De schipper wijst ons stroomopwaarts op enkele zeldzame medi terrane bossen, waar de monotonie van eu calyptusbomen ontbreekt: „Daar organise ren we speciaal schoolexcursies naartoe." Hij vertelt over de boomheide, aardbeibo men, kurkeiken en parasoldennen (van de pijnboompitten) die deze bossen vullen. In de verte verdwijnen twee exotisch gekleur de bijeneters over de bomen. De historische route van het langeafstands wandelpad Rota Vicentina passeert de Rio Mira bij het aardige witte stadje Odemira met de hooggelegen pronte oude molen. Wij lopen een dag later het iets zuidelijker gelegen traject van Odeceixe naar Sao Teotónio. De zoetgeurende Cistus-dwerg- struiken zijn net uitgebloeid. Hun blade ren plakken als langzaam stollende lijm. We krijgen de kans de ontschorste kurkei ken van dichtbij te bekijken. Her en der lig gen weiden waar koeien grazen, vaak bege leid door hagelwitte koereigers, die leven van insecten die voor het vee opspringen. De route passeert verschillende beken met dichte oeverbossen. Enkele venijnige klim- metjes tot bijna boven de 200 meter blij ken echte kuitenbijters. Zien we in de ver te de oceaan blinken? De historische route volgt soms lokale pa den die al eeuwen door de plaatselijke be woners belopen worden. Als we in de mid dag op het heetst van de dag het eindpunt Sao Teotónio bereiken, snakken we naar een biertje of iets kouds. Een bejaarde vrouw sloft naar het dorpsplein, haar man komt er met afgezakte broek enkele meters achteraan. Op het plein hebben zich ouden van dagen verzameld, die hier de hitte weerstaan. Meer naar het noorden passeert de histori sche route het stuwmeer Barragem de Camphilas. Ongeveer 8 kilometer ten oos ten van het stuwmeer, langs de Ribeira de Campilhas, liggen rijstvelden waar zich graag watervogels ophouden. inkomsten uit en werkgelegenheid door het toerisme. Een novum voor Portugal. De aandacht voor het behoud van natuur en milieu is begrijpelijk, want de wandel route loopt door het unieke en kwetsbare Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina. We wandelen een deel van de Fishermen's trail, over de grillige rotsenkust en langs de klifranden. De opvallende rode zandsteen - de kleur wordt veroorzaakt door ijzeroxi datie - is op veel plaatsen bedekt door een uitzonderlijk kleurrijke flora. Boven ons verdrijven vileine boeren- en roodstuitzwa- luwen een torenvalk. Over de golven, die hard breken op de rotsen, scheren pijlsnel le rotsduiven en zweven ongeïnteresseerde geelpootmeeuwen. „Je moet hier in het voor- of najaar terugkomen. Dan trekken spectaculaire hoeveelheden grote roofvo gels langs de kust. Sommige arenden die naar Gibraltar willen voor de oversteek naar Afrika zijn dan compleet de weg kwijt", vertelt onze gids, die al tientallen ja ren in Alentejo woont en vanaf de start bij de Rota betrokken is. De adembenemende kust is hier nog puur en redelijk onaangetast. We sjokken langs kleine diepe inhammen, ploeteren over in tieme zandstrandjes en vergapen ons aan de op de rotsen broedende ooievaars. Voor mijn voeten schiet een zonnebadende hage dis het struweel in. We lunchen in één van de dorpen en verba zen ons over het aanbod van streekproduc ten, zoals kleine en grote vissoorten, de zilt- smakende olijven en de witte wijn. „De beste wijn van Portugal komt uit de Alente jo", vertrouwt een local ons toe. Met het glas in de hand, een volle mond en onder uitgezakt geef ik hem maar gelijk. Dit is niet het moment hem tegen te spreken. De Rota is nog jong. Na ruim vier jaar over leggen en hard aanpakken weten enthou siastelingen, met de Via Algarviana min of meer als voorbeeld, in 2012 de route van de grond te krijgen. Een jaar later wordt de Associa^ao para a Promogao do Hirismo de Natureza na Costa Alentejana e Vicentina opgericht. Deze non-profitorganisatie met meer dan honderd leden, onder wie accom modatiehouders, grondbezitters en out door ondernemers, heeft de zorg voor de Rota. De Associa^ao streeft naar duurzaam en kleinschalig toerisme en wil de plaatse lijke gemeenschappen laten profiteren van WAAR EN WAT ZATERDAG 29 NOVEMBER 2014 PORTUGAL Verbluffende kliffenkust llha do Pessgueiro. tekst en foto's Elio Pelzers De Rota Vicentina is een lange af standswandelroute langs de zuidwest kust van Portugal (Alentejo en Costa Vicentina). De route bestaat uit twee trajecten: de Fishermen's Trail (kust- route, startpunt Porto Covo, ruim 120 kilometer) en de Historical Way (wat verder van de kust af, beginpunt Santiago do Cacém, eindpunt Cabo de S. Vicente, 231 kilometer). De wandelroute is in beide richtingen goed gemarkeerd. Een uitgebreide routebrochure (ook op website) en wandelkaart (1: 55.000) zijn verkrijg baar bij lokale verkeersbureaus, plaat selijke hotels en cafés en restaurants. Langs of in de buurt van de route staan de wandelaar allerlei faciliteiten ter beschikking, zoals kleinschalige ac commodaties, horeca en winkels. Er zijn ook outdoorondernemingen die excursies of (watersport)activiteiten organiseren. Bagage- en personen- transfers mogelijk. Beste wandélperio- de: september tot en met mei. Meer informatie: www.rotavicenti- na.com en www.visitalentejo.pt/nl. Lissabon Boven: Molen van Odemira. Onder. Monding van de Rio Mira bij Vila Nova de Milfontes. v 1-'V I Atlantische Oceaan Villa Nova de Milfontes SPANJE >A Odemira o PARQUE NATURAL DO SUDOESTE ALENTEJANO E COSTA VICENTINA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81